تاثیر رنگها بر رفتار انسانها

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 16 آذر, 1388 / 1 نظر

.49941

رنگ‌ها واسطه‌های درمانی بسیار نیرومندی هستند مخصوصا اگر به صورت پرتو از آنها استفاده شود. در این صورت می‌توان نتایج بسیار شگفت‌انگیزی از آنها دید البته به شرط آن‌که در مسیر خاص خود مورد استفاده قرار بگیرند.

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که رنگ‌ها می‌توانند شخصیت شما را تغییر دهند؟
رنگ‌ها نقش بسیار مهمی را در زندگی روزانه ما ایفا می‌کنند. آنها می‌توانند بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات فیزیولوژیکی ما را درمان کنند. همچنین می‌توانند شخصیت ما را بالا برده یا حتی خوشبختی را برای زندگی ما به ارمغان بیاورند. این موضوع ارتباطی به انواع مختلف طیف‌های رنگ ندارد بلکه پدیده‌ای را به شما معرفی می‌کند که رنگ درمانی نام دارد.
دانشمندان سال‌هاست که در خصوص تاثیرات رنگ‌ها روی رفتار، سلامت و روش اندیشیدن ما تحقیق می‌کنند. رنگ‌ها نورهایی مرئی از طول موج‌های واقعی هستند که وارد بدن انسان شده و غدد هیپوفیز، صنوبری و تیموس را تحریک کرده و هورمون‌هایی را تحت تاثیر قرار می‌دهند که در پروسه روانی ما بسیار متفاوت عمل می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که رنگ‌ها چطور روی ذهن، افکار و رفتار ما تاثیر مستقیمی دارند.

رنگ‌ها می‌توانند افراد مبتلا به بیمارهای آسم یا تب زرد را درمان کنند. استفاده از رنگ‌های نیلی و نارنجی ملایم می‌توانند در درمان آلرژی‌ها بسیار موثر باشند. فرد مبتلا به بیماری حصبه می‌تواند با استفاده از رنگ سبز بیماری خود را بهبود بخشد. آخرین یافته‌ها نشانگر این موضوع است که رنگ‌ها می‌توانند بیماری‌های بسیار دیگری را نیز درمان کنند.

تحقیقات نشان می‌دهند که کسانی که به رنگ‌های ارغوانی، قرمز، بنفش و آبی علاقه‌مند هستند و رنگ‌های مذکور را در زندگی روزمره خود مورد استفاده قرار می‌دهند، طبیعتا افرادی دلسوز هستند و تلاش می‌کنند رابطه موفقیت‌آمیزی بعد از ازدواج با همسر خود داشته باشند. این افراد عاشق همسران خود بوده و تلاش می‌کنند که به آنها در زندگی روزانه خود کمک کنند و از لحاظ شخصیتی افراد فداکاری هستند.

افرادی که علاقه‌مند به رنگ سیاه هستند، همیشه احساس تنهایی می‌کنند حتی زمانی‌که در بین جمع زیادی از دوستان و آشنایان قرار گیرند. آنها دارای افکاری با درونمایه فلسفی بوده و تمایل زیادی به تنها ماندن دارند، اما اگر تنهایی این افراد ادامه پیدا کند باید از استفاده از رنگ سیاه پرهیز کرده و در عوض به استفاده از رنگ‌های روشن روی آورند.

افرادی که دوستدار رنگ آبی هستند، غالبا افراد مطمئن و رقیق‌القلبی هستند و همیشه منتظر فرصت‌های تازه‌ای در زندگی خود هستند تا موثر واقع شوند. رنگ قرمز رنگ بسیار مرتعشی است و کسانی که این رنگ را به رنگ‌های دیگر ترجیح می‌دهند، از لحاظ شخصیتی افرادی لجباز بوده که همیشه با شرایط پیش روی خود می‌جنگند و برای غلبه بر اوضاع دست به هر کاری می‌زنند. آنها از انتقاد و غیبت بسیار بیزارند.

و اما افرادی که متمایل به رنگ‌های روشن هستند غالبا تغییرات را دوست نداشته و نمی‌پذیرند. این افراد بسیار پرکار بوده و زندگی خود را وقف کار کردن می‌کنند. آنها بیشتر موفقیت خود را به صورت تصادفی به دست می‌آورند. استفاده از رنگ‌های متنوع برای افرادی که بیشتر اوقات از رنگ خاصی استفاده می‌کنند، می‌تواند بسیار مفید باشد.

رنگ‌ها اگر به صورت درست و اصولی در زندگی روزمره ما مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند خوشبختی را به زندگی ما بیاورند. هر کس باید راه درست تاثیرگذاری رنگ‌ها را در ابعاد مختلف زندگی روزانه خود بیاموزد و از آنها برای درمان بیماری‌های جسمی و آشفتگی‌های روانی خود بهره گیرد.

اثرات فیزیکی رنگ

برای شروع می‌خواهیم ببینیم که رنگ‌ها چطور می‌توانند روی بخش فیزیکی ما تاثیر بگذارند. هر رنگ دارای ویژگی‌های خاص خودش است. بنابر این رنگ‌های متفاوت می‌توانند اثرات مختلفی در بخش معینی از بدن بگذارند، همان‌طور که رنگ مشخصی می‌تواند اثرات گوناگونی روی بخش‌های مختلف بدن بگذارد. تمام این اثرات از ویژگی‌های خاص رنگ‌ها سرچشمه می‌گیرد. به عنوان مثال رنگ سبز تعادل فرد را افزایش می‌دهد. اگر به غده تیموس تابیده شود به تنظیم تولید سلول‌هایT کمک شایانی می‌کند، حال آن‌که اگر بر غده سرطانی تابیده شود، اثری معکوس داشته و باعث رشد آن می‌شود.

رنگ‌ها واسطه‌های درمانی بسیار نیرومندی هستند مخصوصا اگر به صورت پرتو از آنها استفاده شود. در این صورت می‌توان نتایج بسیار شگفت‌انگیزی از آنها دید البته به شرط آن‌که در مسیر خاص خود مورد استفاده قرار بگیرند، اما اگر از آنها درست و بجا استفاده نشود می‌توانند اثرات زیانباری به دنیال داشته باشند.

از دیگر مثال‌های ساده و روشن درخصوص اثر درمانی رنگ بر بخش فیزیکی بدن می‌توان به درمان ماهیچه‌های پرکار در بدن اشاره کرد. این امری بسیار طبیعی است که ماهیچه برای منقبض شدن نیازمند انرژی است تا با تولید فشار باعت ایجاد حرکت شود. همچنین ماهیچه‌های رشته‌ای در حالت انقباضی نیز به انرژی مولکولی بدن احتیاج دارند تا حالت فشاری را که روی آن وجود دارد، تحمل کرده و به آرامش برسد. در این حالت تمام انرژی دریافتی ماهیچه پرکار مصرف و ماهیچه در شرایطی که خالی از هر گونه انرژی است قرار می‌گیرد. این شرایط معمولا در زمان پرکاری ماهیچه اتفاق می‌افتد.

تاباندن نور نارنجی به ماهیچه مذکور باعث افزایش فشار خون در قسمت فوق شده و انرژی تازه‌ای به ماهیچه داده تا بتواند به حالت قبل بازگشته و کار معمول خود را ادامه دهد. اگرچه باقی ماندن ماهیچه در این حالت برای طولانی مدت باعث ایجاد تورم‌های موضعی در آن شده و در حالت شدید ادامه تاباندن رنگ نارنجی به آن باعث بروز علائم بدتری مثل افزایش تورم و درد در آن خواهد شد.
در حالت درد پرتو رنگ ارغوانی بر موضع تورم و درد می‌تواند برای رهایی از وضعیت پیش آمده بسیار مفید و کار باشد. این مثال به خوبی نشان می‌دهد که یک رنگ واحد در شرایط مختلف می‌تواند اثرات متفاوتی از لحاظ درمانی به همراه داشته باشد.


برچسب ها در :
پست مشابه :

نظرات

  • معصومه

    سلام خوشحالم از دریافت معلومات پرارزش از طریق سایت شما برایم خیلی با اهمیت است چون من نقاش هستم به معلوما تم اضافه شد

    تشکر
    معصومه انوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب