چگونه بهترین همسر دنیا باشیم

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ پنج شنبه, 19 فروردین, 1389 / 2 نظر
اگر در زندگي زناشويي اين 40 گزينه را انجام دهيد مطمئن باشيد كه شما بهترين همسر دنيا خواهيد بود.
آشنايي با برخي مهارت هاي همسر داري1- شاد باشيم؛ شاد بودن هميشه ارزشمند است، پس سعي كنيم خود را خوشحال و سرحال نشان دهيم تا خستگي را از تن شريك زندگي خود دور كنيم.

2- صبور باشيم؛ اگر رفتار همسرمان را خوشايند نمي‌دانيم بهتر است با حوصله و تأمل و در شرايط مناسب او را از چگونگي رفتارش آگاه كنيم.

3- منطقي رفتار كنيم؛ مسايل را منطقي و درست بررسي كنيم و به جاي منافع شخصي، مصالح زندگي مشترك را در نظر بگيريم و بي‌طرفانه قضاوت كنيم.

4- كم توقع باشيم؛ از همسرمان آن‌قدر انتظار داشته باشيم كه بتواند به انتظارات پاسخ دهد.

5- مثبت‌نگر باشيم؛ با بياد آوردن لحظات شيرين زندگي بدبيني را از خود دور كنيم، به رفتارهاي خوب همسرمان بيشتر بينديشيم و جنبه‌هاي خوب زندگي را فراموش نكنيم.

6- خوش‌بين باشيم؛ داشتن نگاه خوش‌بينانه به زندگي و اطرافيان باعث ايجاد آرامش و بذل محبت و عاطفه مي‌شود.

7- يك‌دل باشيم؛ درك متقابل موجب ايجاد تفاهم مي‌شود و يكدلي به وجود مي‌آورد.

8- شنونده ي خوبي باشيم؛ هنگامي كه همسرمان با ما صحبت مي‌كند حتي‌الامكان به چشمان او نگاه كنيم و يا با اشاره و سرتكان دادن نشان دهيم كه به حرف‌هاي او توجه داريم.

9- مشوق همسر خود باشيم؛ براي رفتارها و صحبت‌هاي همسرمان ارزش قائل شويم و با يادآوري موقعيت‌هاي موفق گذشته ، او را تشويق كنيم تا آينده ي بهتري داشته باشد.

10- به پيشرفت يكديگر اهميت دهيم؛ آنقدر صميمي باشيم كه پيشرفت و ترقي همسرمان يكي از آرزوهاي ما باشد، در حقيقت اولين كسي كه از اين پيشرفت سود مي‌برد ما هستيم.

11- خوش قول باشيم؛ براي حرف‌ها و قول‌هاي خود ارزش قائل شويم و خود را در مقابل آنها مسوول بدانيم خوش‌قولي نشانه ي احترام به خود و همسر است.

12- به شخصيت همسرمان احترام بگذاريم و حرمت يكديگر را نزد خانواده و دوستان و … حفظ كنيم.

13- ارتباط كلامي و عاطفي خود را حفظ كنيم؛ سعي كنيم با همسر خود درباره ي مسائل مختلف گفتگو كنيم. صحبت كردن بهترين راه آگاهي از افكار و احساسات همسر مي‌باشد.

14- با يكديگر مهربان باشيم؛ همسرمان را جزئي از وجود خود بدانيم، محسناتش را بازگو كنيم، برايش خوبي بخواهيم و در راه كمك به همسرمان تمام تلاش خود را به كار ببريم. با مهرباني مي‌توانيم مالك قلب‌هاي يكديگر باشيم و رابطه ي گرم و صميمي بر قرار كنيم.

15- محبت‌پذير و قهر گريز باشيم؛ منش توأم با مهرباني و دوري از قهر و كينه صفت همسران فداكاراست. تلاش كنيم كه آيينه ي زندگيمان شفاف و بدون غبار كدروت باشد.

16- راستگو باشيم؛ صداقت و راستي از بهترين سرمايه‌هاي زندگي مشترك است. هرگز نبايد به دروغ و نيرنگ متوسل شويم حتي اگر حقيقت به نفع ما نباشد. فراموش نكنيم كه دروغ پايه‌هاي زندگي را سست مي‌كند.

17- محيط خانواده را با صفا كنيم؛ فضاي عاطفي خانواده بايد چنان مطلوب و دوست داشتني باشد كه همسرمان در آن احساس رضايت خاطر كند و از امنيت رواني برخوردار باشد.

18- به ارزش‌هاي ديني، اخلاقي و خانوادگي پايبند باشيم؛ ارزش‌ها از اركان و ستون‌هاي اصلي خانواده محسوب مي‌شوند و مقيد بودن به ارزش‌ها موجب دوام و استحكام خانواده مي‌شود و اصالت آن را حفظ مي‌كند.

19- به نيازهاي همسر توجه كنيم؛ رفتار دلنشين و توأم با متانت موجب مي‌شود خواسته‌هاي خود را به راحتي بيان كند.

20- بهداشت رواني همسر را تأمين كنيم؛ در سايه ي سلامت جسمي و رواني مي‌توانيم به هدف‌هاي خود برسيم، بنابراين بايد به رفتار او توجه نماييم و از افسردگي و خموديش جلوگيري كنيم.

21- با يكديگر مشورت كنيم؛ هر يك از همسران بايد حق داشته باشند نظر و پيشنهاد خود را بيان كنند. با مشورت كردن، راه رسيدن به زندگي سالم كوتاه تر مي‌شود.

22- قدرشناس باشيم؛ از همسرمان به خاطر انجام وظايف، مسووليت‌ها و همكاري‌هايش قدرداني كنيم براي ابراز سپاسگزاري و تشكر به كلمه‌هاي خاصي نيازمند نيستيم!

23- احساس مسووليت داشته باشيم؛ هر يك از همسران بايد خود را در مقابل كاري كه برعهده گرفته‌اند متعهد بدانند و از انجام دادن آن شانه خالي نكنند.

24- برنامه‌ريزي كنيم؛ در حقيقت برنامه‌ريزي به زندگي خانوادگي نظم و سامان مي‌بخشد.

25- الگوي خوبي باشيم؛ طوري رفتار كنيم كه الگوي رفتاري مناسبي براي همسر و فرزندان خود باشيم.

26- خود را به جاي همسرمان بگذاريم؛ دنيا را از دريچه ي نگاه او ببينيم و از خود بپرسيم : «اگر من جاي او بودم چه مي‌كردم؟»

27- به خواسته‌ها و افكار يكديگر احترام بگذاريم؛ فراموش نكنيم كه ازدواج پيمان همكاري و تشريك مساعي است.

28- ميانه رو و متعادل باشيم؛ حضرت علي (ع) فرموده‌اند «خيرالامور اوسط‌ها»، پس اگر در تمام امور زندگي (خوردن، خوابيدن، مسافرت و حتي محبت كردن و…) اعتدال را رعايت كنيم كمتر دچار مشكل مي‌شويم.

29- با جملات زيبا از همسر خود دلجويي كنيم؛ يك جمله ي شورانگيز مي‌تواند طوفاني از خشم وغضب و نفرت را خاموش كند و بناي زندگي را از خطرات گوناگون دور سازد.

30- روابط زناشويي را بسيار مهم بدانيم؛ عدم توجه به اين روابط موجب ايجاد مشكلات مختلف خانوادگي، روحي و رواني براي هر يك از طرفين مي‌شود و زندگي را با خطرهاي جدي روبرو مي‌كند.

31- به همسر خود بگوييم كه من به خاطر عشق به تو همه ي سختي‌هاي زندگي‌مان را مي‌پذيرم چنين جملاتي باعث دلگرمي او مي‌شود.

32- همسر خود را راضي كنيم؛ بايد طوري رضايت همسرمان را جلب نماييم كه مطمئن باشيم هيچ وقت ما را ترك نمي‌كند و يا در هيچ مشكلي ما را تنها نمي‌گذارد.

33- با متانت و صداقت قبول كنيم كه در بعضي از كارها همسرمان شايسته‌تر است.

34- براي سخن و پيشنهاد همسرمان احترام قائل شويم و خود را عقل كل ندانيم. باور داشته باشيم كه هميشه همه چيز را همگان دانند.

35- سختي‌ها و مشكلات محيط كار را در حد ضرورت با همسرمان در ميان بگذاريم؛ هم فكري بار مشكلات را سبك‌تر مي‌نمايد.

36- فرمان ندهيم؛ نبايد خانه را به پادگان تبديل كنيم، متوجه باشيم كه خانه كانون عشق و محبت است نه محل يكه تازي و خشونت.

37- تعصبات غلط و افكار مزاحم را از خود دور كنيم؛ افكار مزاحم مانند خوره، سلامت رواني انسان را از ميان مي‌برند. بهتر است به جاي اعمال تعصبات دست و پاگير انرژي خود را صرف توجه به همسر و خانواده نماييم.

38- از ازدواج خود اظهار پشيماني نكنيم؛ زندگي و روابط خود را با ديگران مقايسه نكنيم و از ياد نبريم كه زندگي هر كسي مطابق سليقه و عقل و درايت او اداره مي‌شود.

39- روي نقاط ضعف همسر خود انگشت نگذاريم؛ هر فردي ممكن است در موارد مختلف دچار ضعف باشد آشكار كردن و بزرگ جلوه‌دادن اين نقاط ضعف موجب ايجاد كدورت مي‌شود. هرگز نبايد از نقطه ضعف‌ها به عنوان اسلحه‌اي براي سكوت يا شكست دادن همسر استفاده كنيم.

40- مقابله به مثل نكنيم؛ از رفتارهاي تلافي جويانه بپرهيزيم و سعي كنيم به جاي مقابله به مثل، رفتار مناسب را به او يادآوري نماييم.


دسته بندی شده در : بهبود روابط ,جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :

نظرات

 • بهنام

  با سلام و خسته نباشد به تمامی دوستانی که در زن روز فعالیت میکن و این مطالب بسیار خوب و آموزنده رو در اختیار عموم قرار میدن
  من یکی از بازدید کننده های همیشگی این سایت زیبا و جذاب میباشم
  البته خود من هم وبلاگی دارم با نام قر و قاطی که خیلی از مطالب این وبلاگ از این سایت خوب و آموزنده بر داشته شده
  البته در تمامی پست ها منبع اون ذکر شده
  راستی اینم بگم که من مطالب دیگری هم دارم که از جاهای دیگه بر داشته شده و یا ابتکار خودم بوده
  به هر حال هم اومدم بگم واقعاً ممنون از زحماتتون چون واقعاً من عاشق این جور مطالب هستم
  اگه وقت کردید به من هم سری بزنید
  من در خدمتم
  خدانگهدار

 • farjadi

  عالی و بسیار مفید بود
  مطالب بیشتر در خصوص همسرداری بگذارید
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب