نكات جالب در آشپزی

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 7 اردیبهشت, 1389 / بدون نظر
از بین بردن بوی غذا:
اگر خانه شما از بوی غذا پرشده و باعث ناراحتی خانواده می شود، از دود اسفند و یا دود خاكشیراستفاده كنید . با دود كردن دارچین هم می توانید بوی غذا را كاملاً از بین ببرید . علاوه بر آن ، دود اسفند باعث ضد عفونی كردن محیط هم می شود.

چند نكته در مورد رب گوجه فرنگی:
1- متاسفانه بسیاری از خانمها بعد از خرد كردن گوجه برای درست كردن رب، آب سفید آن را دور می ریزند، تا رب آنها قرمزتر شود. درصورتی كه این كار بسیار اشتباهی است. چون تمام املاح معدنی لازم برای بدن داخل همان آب سفید است . در ضمن همین آب سفید مانع فاسد شدن رب می شود.

2- برای اینكه رب شما قرمز شود آب گوجه را داخل ظرف استیل بجوشانید.

3- روی ظرف رب ، كمی روغن آب شده بریزید تا دیگر كپك نزند.

راحت خارج شدن نمك از نمك پاش:

برای اینكه نمك راحت تر از نمك پاش خارج شود، می توانید چند عدد برنج خشك داخل نمك پاش بریزید.
یك نكته در مورد زودپز:
همیشه در نظر داشته باشید كه نباید هرگز روی زودپزی كه تازه خاموش كرده اید آب بریزید، زیرا هم خطرناك است و هم این كار باعث می شود، زود پز تبدیل به دیر پزشود و دیگر غذا را زود نپزد!
دستگاه بخار پز درخانه:
برای ساختن این دستگاه ، یك قابلمه را آب كرده و آبكشی روی آن قرار دهید . سپس مقداری آب در قابلمه بریزید(به میزانی كه آبكش با آب برخورد نكند) حالا هر ماده ای را كه می خواهید بخار پز كنید، روی آبكش قرار دهید. اجاق گاز را روشن كنید تا مواد غذایی شما بخارپز شود.
استفاده از گوش ماهی در كتری و سماور:

كافی است چند دانه گوش ماهی در كتری یا سماور قرار دهید، تا آهك موجود در آب را جذب كند.
جلوگیری از سیاه شدن ظروف آلومینیومی:
هنگام پختن حبوبات داخل قابلمه چند قطره سركه یا آبلیمو به آن اضافه كنید؛ با این كار هم ظرف شما سفید می ماند و هم طعم حبوبات بهتر می شود.
اگر می خواهید آب سریعتر جوش بیاید:
اگر عجله دارید و می خواهید آب قابلمه شما سریعتر جوش بیاید، كمی نمك به آن اضافه كنید.
سریع جوش آمدن آب سماور:
اگر می خواهید آب سماور زودتر جوش بیاید، ابتدا سماور را تا نیمه آب كنید. بعد از گرم شدن، بقیه آب را داخل سماور بریزید.
استفاده از سویا در برنامه غذایی:

500 گرم سویا را درون آب خیس كنید. بعد از چند ساعت كه سویاها كاملاً خیس شدند آنها را چرخ كنید. سپس با 500 الی 1000 گرم گوشت چرخ كرده مخلوط كنید . و حالا آنها را بسته بندی كنید و داخل فریزر قرار دهید. با این كار سویا طعم گوشت چرخ كرده را به خود می گیرد و به راحتی می توانید از آن برای پخت غذا كمك بگیرید. در ضمن درخرج خانه هم كمك شایانی كرده اید.
جدا كردن نان شیرینی از قالب:
اگر نان شیرینی از قالب جدا نمی شود ،  یك پارچه را داخل آب خیلی داغ فرو كنید و دور قالب شیرینی بپیچید و چند دقیقه صبر كنید؛ نان شیرینی به راحتی از قالب جدا خواهد  شد.
پخت غذا با حرارت ملایم :
اگر شما هم از جمله خانم هایی هستید كه عقیده دارید اگرغذا با حرارت ملایم پخته شود خوشمزه تر است ، لازم است بدانید كه گاهی این روش، نتیجه دلخواه ندارد . به عنوان نمونه اگر می خواهید گوشت یا مرغ را با حرارت كم بپزید،  ابتدا قطعات گوشت را در روغن تفت دهید، تا طلایی شود واطراف آن تغییر رنگ دهد. سپس آن را روی حرارت ملایم بپزید . با طلایی كردن گوشت ، لایه سرخ شده محافظی برای قسمت های دیگر گوشت می شود و از له شدن آن جلوگیری می كند. كافی است قطعات گوشت را در تابه گود یا قابلمه بچینید و آب را به آن اضافه كنید، تا یك چهارم ضخامت قطعات گوشت آب باشد. سپس با درجه حرارت متوسط در ظرف در باز یا نیمه باز بپزید . گه گاهی نیز گوشت ها را زیرو روكنید و در صورت لزوم آب به آن اضافه كنید.
بریدن پنیر:

برای اینكه پنیر شما بهتر بریده شود ، از كارد كند استفاده كنید. راه دیگر آن این است كه كارد را كمی گرم كنید و سپس پنیر را برش دهید.

راه دیگر این است كه از یك نخ تمیز و ضخیم مثل  نخ عمامه استفاده كنید . دو طرف نخ را بگیرید و از بالا تا پایین قالب پنیر بكشید. پنیر به صورت صاف بریده می شود.
نكته در مورد عسلی كه شكرك زده باشد:

اگر عسل شما سفت شده و در ضمن سفید شده یا به اصطلاح شكرك زده و دیگر قابل استفاده نیست، می توانید عسل را در دیزی یا ظرفی كه در آن محكم بسته می شود بریزید،  به صورتی كه آب داخل آن نشود حالا ظرف بزرگتر دیگری بردارید و داخل آن آب بریزید و ظرف عسل را ایستاده درون ظرف بعدی بگذارید. اگر فكر می كنید كه ظرف عسل وارونه می شود یا تكان می خورد، یك جسم سنگین روی آن بگذارید تا ثابت بماند . حالا اجاق گاز را روشن كنید تا آب جوش بیاید. با بخار آب، عسل به حالت اولیه برمی گردد و مطمئن باشید كه دیگر تا تمام شدن عسل شكرك نمی زند.
جلوگیری از وارفتن كوفته:
برای اینكه كوفته های شما در آب از هم نپاشد ، قدری آرد و تخم مرغ به آن بیافزائید و حرارت آتش را زیاد كنید.
اگر فلفل غذای شما زیاد شد:
اگرفلفل بیش از اندازه به غذایتان زده اید و خیلی تند شده است ، چند دقیقه قبل از آن كه غذا را از روی حرارت بردارید ، آب یك عدد لیمو ترش تازه را در آن بریزید و خوب هم بزنید. به طرز قابل ملاحظه ای تندی غذا از بین خواهد رفت.
اگر حبوبات بی نمك شده:
اگرحبوبات شما بی نمك شد هرگز نمك خشك روی آن نریزید ؛ بلكه مقدار نمك مورد نیاز را در آبجوش حل كنید، سپس داخل حبوبات پخته بریزید . نمك به همه جای حبوبات می رسد.
پخت بهتر ماكارونی:

1- چند قاشق غذا خوری روغن داخل ماكارونی در حال جوشیدن بریزید.

2- چند قاشق آبلیمو داخل ظرف ماكارونی در حال جوشیدن بریزید.

3- چند قاشق آبلیمو به مایه ماكارونی اضافه كنید تا ماكارونی شما لذیذتر شود.
خوشمزه تر شدن دلمه برگ مو:
برا ی بهتر شدن دلمه برگ مو از چاشنی تمرهندی مخلوط با آب استفاده كنید.
راهی برای بهتر رنگ دادن زعفران:

برای اینكه زعفران شما بهتر رنگ بدهد می توانید از روش زیر كمك بگیرید:

درون یك استكان كوچك به مقدار مورد نیاز زعفران ساییده بریزید و دو قاشق غذا خوری آب جوش به آن اضافه كنید. بعد از اینكه برنج را آبكش كردید و داخل قابلمه ریختید استكان حاوی آب و زعفران را در برنج فرو ببرید و دم كنی را روی قابلمه بگذارید. با دم كشیدن برنج ، زعفران هم دم می كشد و بهتر رنگ می دهد.
خوشمزه تر شدن كوكو سبزی:
برای خوشمزه تر شدن كوكو سبزی ، از گردوی خرد شده و زرشك استفاده كنید؛ كوكوی شما بسیارخوشمزه می شود.
راهی برای تشخیص سوسیس تازه:
انگشت سبابه را بر روی سوسیس فشار دهید. بعد از برداشتن انگشت اگر بر روی سوسیس جای انگشت نماند، سوسیس تازه است.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب