کدبانوی خانه خود باشید

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 11 اردیبهشت, 1389 / بدون نظر
بر طرف کردن بوی تخته گوشت
اگر می خواهید بوی نامطبوع تخته گوشت از بین برود، خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید و به شکل لایه ای روی تخته پهن کنید، سپس تخته را آب بکشید تا بوی نا مطبوع بر طرف شود.

نحوه تمیز کردن کاشی
یک دوم فنجان سرکه را به چهار لیتر آب اضافه کنید و با آن کاشی، لینولئوم و کف‌های چوبی را تمیز کنید. سرکه لک آب را از روی تجهیزات کروی آشپزخانه و حمامتان خواهد برد و آن‌ها را براق و تمیز می‌کند .

نحوه کندن فلس ماهی
برای کندن فلس ماهی، بهترین راه این است، که در یک لگن آب ولرم، کمی نمک بریزید و ماهی را چند دقیقه در آن بگذارید و بعد در همان لگن آن را پوست بکنید. هیچ فلسی به اطراف ریخته نخواهد شد .

نحوه تشخیص شیر خالص و نحوه جلوگیری از سر رفتن شیر
اگر می‌خواهید بدانید شیر خالص است یا نه با فروبردن یک سوزن تمیز در داخل آن راز شیر خالص را کشف کنید. اگر شیر خالص باشد هنگام خارج شدن سوزن از شیر یک قطره شیر به نوک آن باقی می‌ماند و در غیر این صورت همه شیر از روی سوزن فرو می‌ریزد.
اگر می‌خواهید شیر از شیرجوش سر نرود یک سانتی‌متر پایین‌تر از ظرف را با روغن یا کره چرب  کنید .

ashpaz

نحوه جلوگیری از سوختن شیرینی هنگام پخت
برای اینکه از سوختن شیرینی جلوگیری کنید، فویل آلومینیومی را دورتا دور ظرف مورد نظر بپیچید تا حرارت را بشکند. فویلی به طول 25 اینچ انتخاب کنید، از طرف بلندی آن، آن را سه بار تا بزنید و دور تا دور ظرف بپیچید و انتهای فویل را با گیره یا کلیپس کاغذ، ببندید. در اواسط مراحل پخت شیرینی، فویل را از دور تا دور ظرف جدا کنید و بگذارید شیرینی بدون آن پخته شود.

شیوه مناسب باز کردن یخ مواد
راه مناسب برای باز کردن یخ مواد منجمد شده:
برای آب کردن یخ خوراکی منجمد شده ، آنها را در یخچال بگذارید. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود مواد غذایی با سرعت کمتری از حالت انجماد خارج شوند، در انرژی مصرفی توسط یخچال نیز صرفه جویی خواهد کرد.

نحوه بهتر رنگ دادن زعفران
برای اینکه زعفران شما بهتر رنگ بدهد می توانید از روش زیر کمک بگیرید:
درون یک استکان کوچک به مقدار مورد نیاز زعفران ساییده بریزید و دو قاشق غذا خوری آب جوش به آن اضافه کنید. بعد از اینکه برنج را آبکش کردید و داخل قابلمه ریختید استکان حاوی آب و زعفران را در برنج فرو ببرید و دم کنی را روی قابلمه بگذارید. با دم کشیدن برنج ، زعفران هم دم می کشد و بهتر رنگ می دهد.
نکته :
زعفران آرامش بخش است و خوردنش آرامش‌بخش است برای تمدد اعصاب مفید، به افزایش خنده نیز کمک می‌کند و افسردگی را می‌کاهد. زیبایی و طراوت خاصی به برنج می‌بخشد از همین رو، اغلب آشپزخانه‌ها به این کالای ارزشمند مجهز است هر چند که قیمت بالایی دارد و همچون طلا، گرمی و مثقالی سنجیده می‌شود.

راه آسان پوست کندن گوجه فرنگی
اگر می خواهید گوجه فرنگی را به آسانی و بدون آنکه لطمه ای به گوشت آن وارد شود بکنید,نخست آنرا به مدت یک دقیقه در آب جوش بیندازید.بدین صورت پوست آن به آسانی کنده می شود.

نحوه پی بردن به قابل استفاده بودن روغن که قبلاً از ان استفاده شده
برای بررسی اینکه آیا روغن مانده در ماهیتابه هنوز قابل استفاده است یا نه، یک تکه نان سفید داخل روغن بیندازید، اگر نان، ذرات تیره رنگی را در اطراف خود ایجاد کند مشخص می شود روغن قابل مصرف مجدد نیست، و در غیر اینصورت هنوز قابل استفاده است.

چگونه لیمو ترش را تازه نگه داریم ؟

لیمو ترش را در توری کوچکی قرار دهید و در محیط خشک آویزان کنید. نیم ساعت قبل از مصرف، آن را درون یک ظرف پر از آب سرد بیندازید، تا مجددا” طراوت و تازگی خود را به دست آورد. با این کار، لیمو ترش برای مدت بیشتری سالم می ماند

چند نکته در مورد رب گوجه فرنگی
-متاسفانه بسیاری از خانمها بعد از خرد کردن گوجه برای درست کردن رب، آب سفید آن را دور می ریزند، تا رب آنها قرمزتر شود. درصورتی که این کار بسیار اشتباهی است. چون تمام املاح معدنی لازم برای بدن داخل همان آب سفید است . در ضمن همین آب سفید مانع فاسد شدن رب می شود.
– برای اینکه رب شما قرمز شود آب گوجه را داخل ظرف استیل بجوشانید.
– روی ظرف رب ، کمی روغن آب شده بریزید تا دیگر کپک نزند.

چند روش برای از بین بردن بوی کلم هنگام پخت
1-  وقتی هر نوع کلم را درون ظرفی گذاشته و خیال دارید آن را بپزید، قبل از آنکه در ظرف را بگذارید، یک ورقه نان خشک روی کلم قرار دهید. بوی کلم را خواهد گرفت. البته پس از پخته شدن باید تکه‌های نان را برداشت.
2- برای کاهش بوی نامطبوع کلم به هنگام طبخ، یک فنجان کوچک سرکه را روی چراغ خوراک‌پزی بگذارید.
3- روش دیگر برای از بین بردن بوی کلم یا گل‌کلم آن است که هنگام پختن، اندکی آبلیمو به آن بیفزایید.
4- یکی دو تکه نان بیات داخل آبی که کلم در آن می‌‌پزد، بیندازید و پس از طبخ، نان را از سطح آب و از داخل کف خارج سازید .

روش خوشبو کردن اسفند یا همون اسپند
استفاده از گل محمدی خشک شده و یا گلپر هنگام دود کردن اسفند باعث می شود بوی خوبی به مشام برسد .
نحوه رفع بوی غذای قبلی هنگام استفاده مجدد از روغن
هنگام استفاده ی مجدد از روغن قابل استفاده، برای رفع بوی غذای قبلی در روغن، میتوانید 10 تا 12 شاخه جعفری درون روغن سرخ کنید یا آنکه چند تکه سیب زمینی خام را به مدت 15 دقیقه درون روغن ماهیتابه بیندازید تا بو را به خود جذب کند.
نکته مهم برای‌ درست‌ کردن‌ غذاها مخصوصا در مورد آش و سوپ
همیشه‌ برای‌ درست‌ کردن‌ غذاها مخصوصا، سوپ‌و آش‌ و خورش‌، مواد متشکله‌ آن‌ را در آب‌ سردبریزید و ظرف‌ را روی‌ حرارت‌ گذاشته‌ و سعی‌کنید که‌ حرارت‌ خیلی‌ ملایم‌ باشد زیرا اگر گوشت‌و سبزی‌ و یا مواد دیگر را در آب‌ جوش‌ بیندازید،غذای‌ مطبوعی‌ به‌ دست‌ نخواهد آمد زیراحرارت‌ زیاد آب‌ جوش‌ مواد غذایی‌ را در گوشت‌و یا سبزی‌ و یا مواد تشکیل‌ دهنده‌ دیگر جمع‌ ومحاصره‌ کرده‌ و پوست‌ سختی‌ روی‌ آن‌ می‌کشدونمی‌گذارد شیره‌ مواد غذایی‌ از آن‌ خارج‌ شده‌ ودر غذا وارد شود، پس‌ حتما برای‌ درست‌ کردن‌غذاهایتان‌ همیشه‌ از آب‌ سرد استفاده‌ کنید وهمچنین‌ درجه‌ حرارت‌ را در پخت‌ و پز ثابت‌ نگه‌دارید مخصوصا در پختن‌ سوپها.

چند روش برای جلوگیری از اشک ریختن هنگام پوست کندن پیاز
موقع پوست کندن پیاز نباید اشک بریزید. برای اینکه انجام این کار اشک از چشمان شما سرازیر نکند به موارد زیر دقت کنیدو یک روش را امتحان کنید :
– هنگام پیاز پوست کندن، ساقه هایی از جعفری را بجویید .
–  هنگام پوست کندن پیاز یک تکه نان یا چوب کبریت لای دندانهایتان قرار دهید.
–  هنگام پوست کندن پیاز چوب کبریت لای دندانهایتان قرار دهید.
-پیاز را زیر شیر آب نگهدارید و پوست بکنید.
– هنگام پوست کندن پیاز  هرگز به جلو خم نشوید و بدنتان را به عقب نگهدارید.
–  پیاز را در برابر یک پنجره باز، پوست بکنید.
-کسانی که داخل چشم لنز دارند، به هنگام پیاز پوست کندن، اشک نخواهند ریخت.

راه حل سفید نگه داشتن قارچ
برای درست کردن غذا پس از خرد کردن قارچ ها در مدت زمان کمی آنها تیره و قهوه ای رنگ می شوند ، در این حالت غذای شما نیز بدرنگ می شود . حال برای جلوگیری از این حالت تنها کافی است قارچ را برای 5 دقیقه در یک ظرف آب سرد خیس کنید تا شن های داخل آن بیرون بیاید سپس با یک ابر نرم زیر آب سرد آن را بشویید و حلقه حلقه کنید سپس یک عدد لیمو ترش کوچک را نصف کنید و آب نیمی از آن را روی قارچ ها بریزید در این صورت قارچ های شما سفید و تازه خواهد ماند و با قرار دادن در فریزر تیره نخواهند شد.

از خرده های پنیر چه استفاده ای می توان کرد ؟

خرده های پنیر را هیچ وقت دور نریزید, بلکه با چنگال له کرده و با سس سالاد مخلوط کنید و روی سالاد بریزید.
در ضمن خرده های پنیر را می توانید روی پورهء سیب زمینی هم رنده کنید و پوره را روی چراغ قرار دهید تا لذیذتر شود.
ضمناً برای چگونگی نگه داری کردن پنیر ، بهترین راه برای نگه داشتن پنیر پیچیدن در کاغذ آلومینیومی است.

نحوه نگهداری سیر برای‌ همه‌ فصول‌ سال
برای‌ آن‌ که‌ در همه‌ فصول‌ سال‌ سیر تازه‌ داشته‌ باشید، روش‌های‌ زیر را می‌توانید به‌ کار ببرید:
– حبه‌های‌ سیر را بی‌آن‌ که‌ آنها را از یکدیگر جدا سازید، در داخل‌ فریزر قرار دهید.
– هنگام‌ مصرف‌ آنها را پوست‌ بکنید و قبل‌ از آن‌ که‌ یخ‌ آنها ذوب‌ شود، خرد کنید.
– اگر سیر درسته‌ را درون‌ شیشه‌ حاوی‌ روغن‌ مخصوص‌ طبخ‌ غذا نگهداری‌ کنید، هیچ‌ گاه‌ خشک‌ نخواهد شد.
– پس‌ از آن‌ که‌ سیر را مورد استفاده‌ قرار دادید، می‌توانید روغن‌ آن‌ را نیز که‌ طعم‌ و مزه‌ سیر گرفته‌ است، روی‌ سالاد بریزید.

نحوه بر طرف کردن شوری خورش
اگر خورش شما زیادی شور شده می توانید یک تکه سیب زمینی یا چند حبه قند داخل آن بریزید.

سرخ کردن ماهی با فلس
بهتر است برای سرخ کردن ماهی ، فلس آن را جدا نکنید. ماهی را بشویید، شکم آن را پاک کنید و سپس قطعه قطعه کنید. قطعه های ماهی را از سمت پوست آن در روغن سرخ کنید. این کار باعث می شود که روغن ماهی که در زیر پوست آن است، هنگام سرخ کردن نسوزد و طعم ماهی خیلی بهتر شود. در صورت تمایل پوست و فلس ماهی را هنگام مصرف جدا کنید.


برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب