تابش نور، ضربان قلب را بالا می برد!

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ پنج شنبه, 28 مرداد, 1389 / بدون نظر

تابش نور، ضربان قلب را بالا می برد!

تحقیقات روی جنین بلدرچین نشان می دهد قلب به تحریک های نوری پاسخ خواهد داد.

در نتیجه می توان با تغییر پالس پرتوهای لیزر، ضرب آهنگ ضربان قلب را تغییر داد یا از آن برای کشف نارسایی های قلبی کمک گرفت.

فکر می کنید چه چیزی می تواند روی ضربان قلب شما تأثیر بگذارد؟

یا ضربان یک قلب چندمیلیمتری را تشدید کند؟

شاید پالس های نور لیزر کمی دور از ذهن باشند اما تحقیقات نشان می دهد لیزر فروسرخ می تواند ضربان قلب کوچک جنین بلدرچین را تحت تأثیر قرار دهد و حتی با ریتم پالس ها آن را هماهنگ کند.

این اولین بارست که اثر پرتوهای لیزر روی تمام حجم قلب یک موجود زنده مورد بررسی قرار می گیرد.

اثر نور روی سلول های عصبی و قدرت افزایش تحریکات عصبی توسط آن شناخته شده است. ۲ سال پیش نیز نیکولاس اسمیت از دانشگاه اوزاکا در ژاپن نشان داد تابش نور لیزر به بافت کشت شده قلب می تواند ریتم ضربان سلول ها را با پالس های لیزر هماهنگ کند.

این بار اندرو رولینز و همکارانش در دانشگاه کلیولند، اهایو با استفاده از لیزر فروسرخ قلب یک جنین زنده بلدرچین را هدف گرفته اند.

رولینز و همکارانش با استفاده از یک فیبر نوری که تنها ۵۰۰میکرومتر با این جنین ۵۳ ساعته فاصله داشت، پرتو لیزری با طول موج ۱.۸۷ میکرومتر را به قلب آن تاباندند.

این طول موج به این دلیل انتخاب شده که آب می تواند بخشی از انرژی آن را جذب کند و کمی گرم تر شود اما در نهایت باعث پخته شدن زرده نخواهد شد.

پیش از تابش پرتو لیزر به قلب جنین، فاصله میان ضربان ها ۱.۵ ثانیه بود اما با تنظیم ۲ پالس لیزر در ثانیه آهنگ ضربان قلب نیز با نور لیزر هماهنگ شد. (می توانید ویدئوی این آزمون را اینجا تماشا کنید)

پس از آزمون هیچ نشانه ای از آسیب های احتمالی به قلب جنین وجود نداشت اما مراحل آماده سازی رویان برای این آزمایش در نهایت باعث مرگ جنین مورد آزمون شدند.

این تکنیک می تواند برای بررسی نارسایی های قلبی احتمالی خصوصا در قلب جنین که امکان دسترسی به آن وجود ندارد به کار گرفته شود و در دیگر بیماران نیز جایگزین الکترودهایی شود که به این منظور به کار گرفته خواهند شد. از مزایای این روش این است که دیگر تداخلی وجود نخواهد داشت و نتایج ثبت شده دقیق تر خواهند بود.

از سوی دیگر می توانیم در آینده انتظار وجود دستگاه های تنظیم ضربان قلب با کاربرد بالینی را داشته باشیم که با پرتوهای نور کار می کنند.


دسته بندی شده در : بيماريهاي قلبي
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب