هیچ بیماری کلیوی به جز سنگ کلیه منعی در روزه داری ندارن

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 31 مرداد, 1389 / بدون نظر

هیچ بیماری کلیوی به جز سنگ کلیه منعی در روزه داری ندارن

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بیماران کلیوی به جز کسانی که مشکل سنگ کلیه دارند منعی در روزه داری ندارند.

دکتر کوشا کمالی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: افرادی که دارای کلیه های سنگ ساز هستند ، آشامیدن آب به میزان ۱۲ لیوان در روزهای گرم سال به آنان را توصیه می شود .

وی با اشاره به اینکه بیماران کلیوی طبق دستور و نظر پزشک می توانند اقدام به فریضه الهی کنند اظهار داشت : مشکلات کلیوی و عفونت های اداری ، تومور ها ، سرطان پروستات ، تومارهای اداری ، بیماری مثانه ، بیضه و مجاری اداری با رعایت نکات پزشکی و بهداشتی روزه داری برای آنان مشکل ساز نخواهد شد.

کمالی با بیان اینکه سنگ کلیه بیماری شایعه ای است که بیشتر بزرگسلان را مبتلا می سازد و در مردان شایع تر است اضافه کرد : افرادی که برای یکبار سنگ کلیه دفع می کنند ۵۰ در صد شانس دفع سنگ کلیه در ۱۰ سال آینده زندگی خود را خواهند داشت .

وی ادامه داد: بیمارانی که به طور مکرر سالی یکبار و دوبار سنگ دفع می کنند دارای کلیه های سنگ ساز هستند و این افراد حتما باید به مقدار فراوان مایعات( آب معمولی ،چای ، آب های گاز دار ، ماءالشعیر ) مصرف نمایند .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت :یکی از دلایل مهم ایجاد سنگ های اداری مصرف کمتر مایعات در افراد به ویژه در ماههای سال گرم می باشد که باعث غلظت ادار شده و کریستالهای موجود در ادار افزایش پیدا می کند .

این متخصص ارولوژی افزود: شایع ترین نوع سنگ کلیه کلسیمی که این سنگ ها به صورت نمک های کلسیم و اگزالات کلسیم و فسفات کلسیم در افراد دیده می شود.

کمالی خاطر نشان کرد: وقتی غلظت مواد در ادرار زیاد شود زمینه ساز تشکیل هسته سنگ در ادرار فراهم می شود و وقتی هم که این هسته اولیه ایجاد شد سایر مواد دور از هسته رسوب می کنند و سنگ بزرگ می شود.

این فلوشیب پیوند کلیه اضافه کرد: وقتی افراد به نسبت نیاز بدن ، مایعات کمتری می نوشند،و غلظت ادرار زیاد می شود و بلورهای اگزالات کلسیم و نمک موجود در ادرار ، در دستگاه ادراری تجمع بیشتری می یابد.

وی توصیه کرد : بهتر است ازمایعات در ۳ ساعت اول بعد از هر وعده غذایی مصرف کنند، تا غلظت ادرار کمتر شود و آبهای گاز دار در اولویت مصرف قرار دارد.

کمالی افزود :آن دسته از افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند و شغلشان پشت میز نشین است برای جلوگیری از ایجاد سنگ در کلیه، تحرک کافی و ورزش مناسب در زندگی خود بگنجانند و مایعات بشتری بنوشند تا مواد سمی به موقع دفع شود.

وی یکی دیگر از عوامل ایجاد سنگ در کلیه را مصرف زیاد نمک طعام عنوان و گفت: افراد مستعد به ایجاد سنگ کلیه باید از خوردن نمک زیاد پرهیز کنند، زیرا نمک زیاد دفع کلسیم ادرار را بیشتر و تولید سنگ را بیشتر می کند.

این فلوشیب پیوند کلیه به تمامی افرادی که در این روزهای طولانی و گرم سال روزه داری می کنند توصیه کرد: مصرف مایعات فراوان از هنگام افطار تا زمان سحر را در برنامه غذایی خود لحاظ کنند و از مصرف چای سبز به دلیل افزایش غلظت ادار خود داری کنند.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب