موهایم کجاست؟

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 6 شهریور, 1389 / بدون نظر

موهایم کجاست؟

بارها برای شما هم اتفاق افتاده است که دستی به موهای خود بکشید و ناگهان تعداد زیادی از موها لای انگشتانتان باقی بماند.

ممکن است فکر کنید نوع شامپو یا آلودگی هوا و تعریق زیاد موجب ریزش موی شما شود، اما متخصصان تنها این عوامل را دلیل ریزش مو نمی دانند و معتقدند برخی لوازم آرایش مو مانند حالت دهنده های مو ، ژل، واکس مو و رنگ کردن بیش از حد آن از عوامل تشدیدکننده ریزش مو هستند.

● هورمون های بدن سازی

به گفته دکتر فرانک احسانی، متخصص پوست و مو ، ریزش مو در زنان و مردان متفاوت است و علل ژنتیکی در مردان شایع ترین علت آن است که به ریزش موی «مردانه ارثی» شهرت دارد که به شدت بروز ژن مذکور در خانواده بستگی دارد و ممکن است در سنین بلوغ با شروع ترشحات هورمونی جنسی آغاز شود و تا ۳۰ سالگی هم ادامه یابد.

وی تاکید می کند: برخی هورمون های مردانه که آقایان برای بدنسازی از آن استفاده می کنند هم می تواند بروز این علائم را تسریع کند.

احسانی معتقد است درمان های مختلفی برای این نوع ریزش مو وجود دارد که به مصرف طولانی مدت نیاز دارد و می تواند درصدی از موها را حفظ و موجب رویش مجدد آنها شود.

● علل ریزش مو

دکتر احسانی می گوید: علل عمومی ریزش مو را می توان ناشی از بیماری های عفونی تب دار طولانی، رادیوتراپی و شیمی درمانی، مصرف داروهای خاص، استرس های شدید مانند فوت نزدیکان و مسافرت های طولانی مدت با هواپیما و پس از اعمال جراحی عنوان کرد که معمولا پس از ۳ تا ۴ ماه یک ریزش موی متوسط تا شدید آغاز می شود که با درمان های مناسب بهبود می یابد.

این متخصص پوست و مو معتقد است در خانم ها بیشترین ریزش مو پس از زایمان در دوره شیردهی و به دلیل اختلال کار تخمدان ها، سوءتغذیه و کمبود آهن بدن که منجر به کم خونی می شود، رخ می دهد.

در عین حال بتازگی هم مشاهده می شود که جوانان برای مدل دار کردن موهای سر خود از اتوی مو، ژل و واکس مو استفاده می کنند، بدون آن که به عوارض آنها توجهی داشته باشند.

احسانی استفاده از اتوی مو، ژل، واکس مو، شامپوی نامناسب و رنگ کردن بیش از حد مو را در ریزش مو بی اثر نمی داند و معتقد است که این عوامل جزو تروما و ضربه به مو بخصوص ساقه مو به شمار می رود، زیرا باعث ضربه به سر و شستشوی سخت مو می شود.

وی تاکید می کند هر عاملی که به ساقه مو ضربه وارد کرده و آن را بیش از اندازه تحت کشش قرار دهد، باعث سستی و شکنندگی ساقه، موخوره و نهایتا تغییر حالت مو می شود.

دکتر احسانی اعتقاد دارد درمان ریزش مو در چند مرحله صورت می گیرد، به طوری که بیمار پس از مراجعه به پزشک و دادن اطلاعات دقیق از وضعیت و بیماری های پیشین خود نظیر نحوه تغذیه و بیماری کم خونی یا سابقه بیماری هورمونی، تحت درمان قرار می گیرد.


دسته بندی شده در : پوست و مو
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب