نکات لازم در تربیت کودکان

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 23 شهریور, 1389 / بدون نظر

● اهانت و تحقیـــر کــودک، سرزنش های مداوم و انتقادهای بیجا و به کارگیری تعبیرات غیرمحترمانه از مهمترین عواملی هستند که بذر کینه و نفرت را در دل کودک می پاشند.
● نــوزاد پس از تولد به ارتباط جسمی با مــادر نیاز فراوان دارد، از این رو نباید ساعات طولانی از مادر جدا بماند. تحقیقات نشان داده است که از شش ماهگی تا سه سالگی، حضور مادر نه تنها در رشد عاطفی کودک ، بلکه در رشد بدنی و عقلی او نیز تأثیر بسزایی دارد.
● در مقایســـه بیـــن فــــــرزندان، کودکی که امتیاز نمی آورد دچار احساس خود کم بینی می شود و اعتمادش را نسبت به پدر و مادر از دست می دهد.
● اگــــر بیش از حــد، سرعت فراگیری را در فرزندانمان تقویت کنیم، امکان باروری و تحکیم مفاهیم را در مراحل بعدی کاهش خواهد داد. سرعت اولیه و تشدید آهنگ رشد ، منجر به تأخیر قابل ملاحظه ای در مراحل بعدی می شود.
● هــرگـــز عیب فرزندتان را در رفتارها بزرگتــر از آنچه هست جلوه ندهید، و هرگـــز عیب هایش را نزد دیگـــران بازگو نکنید.
● همبــــازی شدن با کــــودک، علاوه بر این که او را غرق لذت و شادی می کند و صمیمیت را افزایش می دهد اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی را در کودک تقویت می کند.
● تحقیقـــات نشان می دهــــد که کودکان پرورش یافته در منزل نسبت به کودکان مهد کودک ، ماهانه از رشد قدی بیشتری برخوردارند.
● تـــربیتی که آزادی را به کلی در کـــودک نادیده بگیرد و انتخاب و میل قلبی را از وی سلب کند و تنها مبتنی بر ترس و آداب خشک و بی روح ظاهری باشد، نه تنها دوام نمی یابد بلکه در نهایت به رکود وعصیان کودک می انجامد.
● یک کارشناس مسائل روانی کودکان در اتریش می گوید: چنانچه در روابط نوزاد با پدر ممنوعیتی ایجاد شود، نوزاد در حس وفاداری و دوستی دچار نقیصه می شود و در سال های آینده توانایی ارتباط سالم را نخواهد داشت.
● کــــودکان باید با رنج ها و مشکـــلات طبیعــی زندگـــی آشنا شوند تا افـــرادی شکننده، رفاه زده و پــر توقع بار نیایند.
● اگرچه جنبه های تخیلی داستان برای کودک لذت بخش و مفید است لکن نباید در آن افراط کرد، داستان نباید ترس آور باشد؛ داستان باید الگوی صحیح و متناسب با سن کودک را ارائه کند، بیان زیبایی ها و نیکی ها، با روح لطیف کودک سازگار است.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب