چه مقدار آب بنوشیم؟

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 1 شهریور, 1389 / بدون نظر

آب یکی از عناصر اصلی حیات است.


ولی دانستن اینکه روزانه چه مقدار آب بنوشیم کار ساده ای نیست. همه ما فکر می کنیم نوشیدن 8 لیوان آب در روز در کنار سایر نوشیدنی هایی که مصرف می کنیم ضروری است. ولی بررسی های اخیر نشان داده است که هیچ جای نگرانی در مورد مقدار آبی که مصرف می کنید وجود ندارد. درعوض می توانید تشنگی خود را با نوشیدنی هایی که مورد علاقه تان است برطرف کنید و بدین ترتیب آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. در واقع هیچ دلیل علمی برای تایید نظریه ای که مصرف روزانه 64 اونس ounce (هر اونس معادل 30 میلی لیتر) را ضروری دانسته وجود ندارد.

البته آب تمیز، تازه و بدون کالری یک نوشیدنی مطلوب محسوب می شود. اما مطالعات نشان داده است که شما علاوه بر نوشیدن آب می توانید با نوشیدن مایعاتی مثل قهوه، چای، نوشیدنی های سبک (بدون الکل) و حتی آبجو، آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. قابل ذکر است عده ای از مردم اعتقاد دارند که نوشیدن آب در کم کردن وزن بسیار موثر است.
مریل گایلیانو ( mireille guiliano) در کتاب پرفروش خود “زنان فرانسوی چاق نمی شوند ” به این موضوع اشاره کرده است.

توصیه هایی درباره مصرف مایعات

مطالعاتی که نتیجه آن در سال 2002 در یک دفتر روزنامه فیزیولوژی امریکایی منتشر شد ، نظریه قدیمی “مصرف روزانه 8 اونس آب به تعداد 8 بار” را مورد سوال قرار داد. بعد از یک بررسی کامل، پژوهشگر هینز والتین (Heinz valtin ) اذعان داشت که یک انسان بالغ سالم که در یک منطقه آب و هوایی معتدل زندگی می کند و فعالیتهای سخت انجام نمی دهد احتیاج به مصرف آب به مقدار زیاد ندارد. در واقع شواهد کافی برای قبول نظریه قدیمی وجود نداشت. والتین اینطور بیان کرد که یک انسان بالغ سالم وقتی نیاز به نوشیدن آب دارد که احساس تشنگی کند. او همچنین نوشیدنی های کافئین دار را جایگزین آب دانست.
در فوریه 2004 موسسه پزشکی (IOM) نظریات جدیدی را منتشر کرد که کاملا با یافته های والتین موافق بود. یافته های جدید نظریه نوشیدن روزانه 8 لیوان آب را رد کرد و مقدار آب مصرفی برای یک فرد بالغ را براساس میزان تشتگی او تعیین کرد. به جز موارد استثنا که باید میزان آب مصرفی توسط فرد تحت کنترل باشد، مثل افرادی که تحت درمان و مراقبت پزشکی هستند، ورزشکاران، افرادی که فعالیتهای بدنی طولانی دارند و کسانی که در شرایط محیطی سخت زندگی می کنند.

نوشیدن چه مقدار آب کافی است؟
IOM مقدار مشخصی باری نوشیدن آب گزارش نداده است ولی میزان آب مصرفی توصیه شده براساس بررسی ها 91 اونس ( 11 فنجان در روز ) برای خانم ها و 125 اونس ( 15 فنجان در روز ) برای آقایان می باشد. توجه داشته باشید این میزان شامل کل مایعاتی است که بدن روزانه دریافت می کند ، چه از طریق نوشیدنی ها و چه از طریق غذاها.


برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب