غذاهاي خوب براي پوست هاي بد!

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ جمعه, 19 آذر, 1389 / بدون نظر

تغذيه همان‌ طور که از نامش برمي ‌آيد، قرار است به ميلياردها سلول بدن غذا برساند تا آن ها بتوانند فعاليت ‌هايي را که در برنامه تنظيم شده‌ شان دارند،انجام دهند.اگر به هر دليلي تغذيه مناسبي نداشته باشيم به اين معني است که غذاي مورد نياز سلول ‌هاي خود را درست انتخاب نکرده و آن ها را با مشکل مواجه کرده ‌ايم.

کمبودهاي تغذيه اي

بسياري از کمبود‌هاي غذايي به پوست لطمه مي ‌زنند؛مانند کمبود ويتامين‌ ها که ممکن است ضايعه پوستي به دنبال داشته باشد.

* از گروه ويتامين‌هاي محلول در چربي،ويتامين‌هاي A و E براي نرمي ‌و طراوت پوست لازم ‌اند. به همين دليل،کساني که رژيم ‌هاي غذايي فاقد چربي مي ‌گيرند،بعد از مدتي به كمبود اين ويتامين‌ها دچار مي ‌شوند.اگر به هر دليلي تغذيه مناسبي نداشته باشيم به اين معني است که غذاي مورد نياز سلول ‌هاي خود را درست انتخاب نکرده و آن ها را با مشکل مواجه کرده ‌ايم.

* از سوي ديگر،ويتامين‌ هايي که در آب محلول ‌اند(مثل ويتامين ‌هاي گروه B و ويتامين C) به ‌طور مستقيم و غير مستقيم در سلامت پوست،موثر هستند.حتي در مناطقي که فقر غذايي وجود دارد و معمولا کودکان در محروميت غذايي بيشتري قرار مي ‌گيرند،قبل از انجام هر آزمايشي مي ‌توان از کدر بودن مو و حالت خشک و شکننده آن و خشک و شفاف نبودن پوست به کمبود‌هاي غذايي اين عزيزان پي برد.معمولا موها حالت کرکي و کدر پيدا کرده و شکننده مي ‌شوند و پوست يکنواختي و شفافيت خود را از دست داده و خشن و پوسته پوسته مي‌ شود.

* سبزيجات سبز به دليل داشتن آب و املاح و آنتي اکسيدان ‌ها معمولا براي پوست طراوت و شادابي به ارمغان مي ‌آورند؛همان‌ طور که تمام ميوه‌ها و صيفي ‌جات نارنجي به دليل داشتن بتا کاروتن مي ‌توانند در بدن به ويتامين A تبديل شوند و نياز سلول‌ هاي مختلف (از جمله سلول‌ هاي پوست) را تامين کنند.

*همواره بايد به خاطر داشته باشيد که براي داشتن پوست و مويي سالم مصرف متعادل ساير مواد غذايي مانند گوشت ‌ها،لبنيات،غلات و حبوبات نيز از اهميت زيادي برخوردار است.

خطاهاي تغذيه اي

در اينجا بايد به يک نكته مهم نيز اشاره شود و آن،به هم خوردن تعادل بدن در اثر هر نوع بيماري است. به طور مثال مصرف بيش از اندازه سس ‌هاي چرب،ادويه زياد و غذاهاي سرخ کردني که ممکن است موجب ناراحتي ‌هاي گوارشي شوند، روي پوست اثر سوء داشته و از اين رو،به منظور داشتن پوستي خوب بايد به توصيه‌ هاي تغذيه‌ اي که به سلامت کلي بدن کمک مي‌ کنند، توجه ويژه داشته باشيد.با تمام اين واقعيت‌ هاي غير قابل انکار،گاهي مي ‌بينيم نقش تغذيه براي سلامت پوست و مو از حيطه سلامت و بهداشت به طرف خرافات و انتظارات غير منطقي مي ‌رود و زيبايي،افراد را جذب وعده‌ هاي دلفريب و اغوا کننده کساني مي ‌کند که بازار گرمي‌‌ هاي غير واقعي را به قيمت گران مي ‌فروشند که البته بيشتر منافع سودجويان را تأمين مي‌ کند


دسته بندی شده در : پوست و مو ,جديدترين مطالب
برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب