آشپزخانه ای مطابق سلیقه کدبانو

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 19 بهمن, 1389 / بدون نظر

شما چقدر به محیط زندگی خود اهمیت می دهید؟ هیچ می دانید، اگر نوع چیدمان منزلتان را همچون سلیقه تان طراحی كنید، چه تاثیری بر آرامش روح و روان شما و دیگر اعضای خانواده تان خواهد گذشت؟ مثلاً همین آشپزخانه كه از سوی نامگذاران قلب خانه نامیده می شود، چنان چه از یك رنگ آمیزی و چیدمان معمولی برخوردار باشد هیچ تاثیری جز خستگی و كسالت بر روح افراد خانه به ویژه خانم ها نخواهد داشت. اگر كمی با دقت و حوصله به این موضوع بنگرید متوجه خواهید شد كه چرا این سال ها حضور خانواده ها در غذاخوری ها به ویژه فست فود ها پررنگ تر از سابق شده است!

انصافاً وقتی كدبانوی خانه ناچار به كار در یك آشپزخانه معمولی و غیرجذاب است، چطور می تواند برای پخت و پز حوصله به خرج دهد.
این جاست كه باید سریعاً سلیقه بانوی خانه اعمال شود. اگر سنتی پسند است كه با خرید چند دیگ مسی، ظروف سفالی و رومیزی ترمه دوزی شده بر طرف خواهد شد ولی اگر در مخیله اش افكار مدرنیستی می گذرد كار كمی مشكل می شود كه البته آن هم با كمی تامل در امور طراحان ایتالیایی به دست خواهد آمد. كافی است چند قوطی رنگ گرم(زرد، قرمز، نارنجی، بنفش متمایل به قرمز) خریداری شود و فكری هم به حال نور آشپزخانه كرد!
برای داشتن آشپزخانه مدرن لازم است تا دیوارها و كابینت ها و تمامی قفسه ها با رنگ دلخواه كدبانو كه باید از میان رنگ های یاد شده باشد، رنگ آمیزی شود. اگر پنجره ای در آشپزخانه موجود است، باید زوارش، رنگ متضاد دیوارها استفاده شود.
پرده را نیز همرنگ یا تلفیقی از زرد، قرمز و نارنجی انتخاب كنید. در خرید میز و صندلی آشپزخانه هم دقت كنید كه پایه های فلزی و رویه ای همرنگ با زوار پنجره باشند. یعنی چنان چه زوار پنجره قرمز است رویه صندلی ها را از پارچه قرمز انتخاب كنید.
چاره ای نیست آن لوستر قدیمی را نیز درآورید و جایش یك لوستر مدرن كه جدیداً به اشكال مختلف هندسی طراحی شده درست در بالای میز ناهارخوری آویزان كنید. یادتان نرود كه در یك آشپزخانه مدرن تمامی وسایل اعم از بشقاب ها، لیوان ها، جای قهوه و شكر باید درون قفسه ها قرار گیرند نه در روی آن ها. پس جز یك گلدان كوچك یا دو، سه عدد لیوان فانتزی چیز دیگری روی كابینت ها قرار ندهید. دست آخر نیز یك تابلوی نقاشی كه معلوم نیست موضوعش چیست به دیوار بیاویزید. اما اگر باز هم علاقه دارید توصیه های دقیق تری برای ترتیب دادن به آشپزخانه تان بشنوید به ادامه پیشنهادهای ما دقت كنید.
نور در آشپزخانه
برای تزیین آشپزخانه از نور طبیعی و مصنوعی استفاده می كنیم. پنجره در ارایه نور طبیعی به آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است. پنجره معمولاً می تواند در صورت مشرف بودن به فضای سبز یكی از تابلوهای آشپزخانه باشد. پنجره رابطی است بین آشپزخانه و فضای خارج كه بهتر است در برابر منظره ای زیبا قرار داشته باشد!
● پرده در آشپزخانه
چنان چه آشپزخانه ما به دلیل محدودیت فضای خارج از نور زیادی برخوردار نیست از پرده هایی كه حالت توری دارند و در صورتی كه آشپزخانه در معرض تابش شدید نور آفتاب باشد از پرده هایی كه بتوانند جلوی نور را بگیرند استفاده می كنیم. امروزه نورهای مصنوعی در انواع مختلف مثل هالوژن، فلورسنت یا لامپ هایی كه از سقف آویزان شده و دارای پایه روی زمین یا روی میز هستند طراحی شده اند و می توان از آن ها برای تامین نور دلخواه استفاده كرد. به طور كلی بهتر است در آشپزخانه نور مخفی باشد.
معمولاً تابش نور مستقیم بازتاب و جلوه زیبایی ندارد. هم چنین معمولاً لامپ های هالوژن را زیر كابینت یا گچ بری مخفی می كنند. لامپ های هالوژن بسیار زیبا بوده و پدیده جدیدی در طراحی خانه و مخصوصاً آشپزخانه هستند. به تازگی لامپ های جدید ۲۲۰ ولتی كه نیاز به ترانس ندارد به بازار آمده اند.
● رنگ در آشپزخانه
نور عاملی است كه توسط آن رنگ ها مشاهده می شوند.
رنگ ها هركدام پیام، حالت و خصوصیتی ویژه دارند. رنگ ها بیان كننده شخصیت اشخاص و حامل پیام های مختلفی هستند. می توان با ارایه یك رنگ خاص در آشپزخانه یا جابه جایی رنگ ها و در كنار هم قرار دادن آن ها، احساس و اندیشه درونی مان را به بیننده انتقال داد. اصولاً رنگ وسایل آشپزخانه باید مناسب و آرام بخش باشد.
● طرح كابینت
امروزه طرح كابینت های موجود در بازار بسیار متفاوت است از چوبی و فلزی گرفته تا استیل و طرح چوب و … برخی از آن ها دارای یك بخش پنجره ای یا شیشه ای هستند.
● میز و صندلی
صندلی های داخل آشپزخانه باید به دلیل استفاده كوتاه مدت به راحتی جابه جا شوند. موارد كاربرد این صندلی ها منحصراً در آشپزخانه است. انتخاب و كاربرد هر یك از انواع میزها با توجه به فضای آشپزخانه و هم چنین سلیقه افراد صورت می گیرد.
● گل و گیاه
هرگز برای تزیین آشپزخانه از گل های مصنوعی استفاده نكنید. گل های مصنوعی هیچ پیامی را به بیننده منتقل نمی كنند در عین حال كه آتش زا هم هستند.


برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب