پوستت را جوان کن

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 19 بهمن, 1389 / بدون نظر

پیری پوست معمولابه علت گذر زمان و افزایش سن به وجود می‌آید.البته کمابیش دیده می‌شود که افراد با سن مشابه جوان‌تر یا پیرتر از دیگری به نظر می‌رسند. عوامل ارثی در این زمینه نقش مهمی دارند، در عین حال عوامل محیطی را نیز در ایجاد پیری پوست نباید نادیده گرفت. سردسته این عوامل «تابش خورشید» است.
این نوع پیری پوست در قسمت‌هایی از پوست بدن که بیشتر با عوامل خارجی در تماس‌اند، بارزتر است، از دیگر عوامل محیطی می‌توان «سرمای شدید»، «خشکی شدید» و «آلودگی هوا» را نام برد.
پرهیز از نور خورشید
قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب به مدت طولانی باعث می‌شود الیاف الاستین پوست تخریب شود، لکه‌های قهوه‌ای رنگ در آن به وجود آید و در نهایت احتمال بروز انواع بدخیمی در پوست افزایش یابد.بهترین راه پرهیز از نور خورشید استفاده از لباس‌های نخی روشن، کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی است. عینک آفتابی علاوه بر محافظت از چشم‌ها موجب می‌شود که جمع شدن غیر ارادی چشم‌ها در پی تماس با نور شدید حذف شود و در نتیجه از ایجاد و عمیق شدن چین و چروک در طرفین چشم جلوگیری گردد. استفاده از ضدآفتاب‌های مناسب نیز آسیب آفتاب را به حداقل می‌رساند.کم کردن حالات چهره به خصوص موقع صحبت کردن، خشم و خندیدن موجب می‌شود چین و چروک ناشی از عضلات صورت کم شود.
پرهیز از سیگار کشیدن
سیگار علاوه بر وارد آوردن آسیب‌های جبران‌ناپذیر به ریه، قلب، مغز و سایر اعضای بدن به پوست نیز صدمه می‌زند. نیکوتین موجود در سیگار با ایجاد انقباض در عروق پوست، تغذیه پوست را مختل می‌کند. تماس مستقیم پوست با مواد سمی موجود در سیگار هم به این عضو آسیب می‌رساند. به علاوه عبور و جذب این مواد از فورل پوست به الیاف کلاژن و الاستین که شادابی و قوام خوب پوست را تضمین می‌کنند، لطمه می‌زند، همچنین قرار داشتن در معرض دود سیگار باعث تحریک چشم‌ها و جمع شدن غیر ارادی آنها می‌شود. این عمل بروز چین و چروک‌ها را در طرفین چشم‌ها تشدید می‌کند. تمام این تغییرات باعث می‌شود فرد سیگاری چهره‌ای رنگ پریده یا رنگ زرد متمایل به خاکستری داشته باشد و چین و چروک‌های عمیق در اطراف دهان و چشم وی به وجود می‌آید. دندان‌ها و ناخن انگشتان این افراد هم به رنگ زرد تیره در می‌آید. به علاوه روندهای ترمیمی پوست به خصوص پس از اعمال جراحی‌ای مثل پیلینگ (لایه‌برداری شیمیایی) دراشخاص سیگاری بسیار کند است. به همین دلیل اینگونه اقدامات درمانی برای رفع چین و چروک صورت در این افراد عوارض بسیار زیادی دارد.
پرهیز از کشش‌های غیر ضروری در پوست
نتیجه وارد آوردن کشش زیاد به پوست به خصوص اگر تدریجی و مکرر باشد این است که سطح آن گسترش می‌یابد و پوست اضافه به صورت شل،‌ آویزان و چین خورده در آید. ازحرکات و حالات اغرق شده صورت باید پرهیز کرد.
ورزش دادن شدید عضلات چهره ممکن است با ایجاد کشش غیر ضروری باعث کشیدگی و گسترش سطح پوست شود. در واقع شاید این فقط یک افسانه باشد که این نوع ورزش دادن پوست صورت مفید است.افزایش شدید وزن با تجمع مقدار زیادی چربی در زیر پوست همراه است این مساله به نوبه خود باعث کشیدگی پوست روی یک لایه ضخیم چربی زیرپوستی می‌شود. با کاهش ناگهانی وزن پوستی که قبلا کشیده شده بود شل و آویزان و دچار چین و چروک می‌شود. بنابراین تعادل در رژیم غذایی را باید رعایت کرد تا ازتغییرات ناگهانی وزن جلوگیری شود. با همین منطق،‌ خوابیدن مداوم روی یک طرف چهره باعث کشیدگی پوست آن سمت از صورت می‌شود.روش زندگی بایستی هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی فرد را تضمین کند. برای تامین سلامت جسمی رعایت این نکات ضروری است.
الف) فعالیت فیزیکی و ورزشی مناسب:
که باعث می‌شود جریان خون اندام‌های مختلف به ویژه پوست افزایش یابد. بعد ازیک ورزش مناسب،‌رنگ پوست برافروخته می‌شود. این خون‌رسانی مناسب در درازمدت به ساختار بهتر پوست کمک می‌کند.
ب) داشتن برنامه منظم خواب:
همه ما بعد از یک شب بی‌خوابی، رنگ پریدگی،‌ چشمان قرمز و تیرگی دور چشمان را تجربه کرده‌ایم. از تکرار بی‌خوابی‌های شبانه، بایستی پرهیز کرد. زیرا به ساختار پوست آسیب می‌رساند.قرار داشتن در معرض دود سیگار باعث تحریک چشم‌ها و جمع شدن غیر ارادی آنها می‌شود این عمل بروز چین و چروک‌ها در طرفین چشم‌ها را تحریک می‌کند. تمام این تغییرات باعث می‌شود فرد سیگاری چهره‌ای رنگ پریده یا به رنگ زرد متمایل به خاکستری داشته باشد و چین و چروک‌های عمیق در اطراف دهان و چشم وی به وجود آید.
ج) رژیم غذایی متعادل و سالم:
اینگونه رژیم‌ غذایی در درجه اول از تغییرات ناگهانی وزن جلوگیری می‌کند و در نتیجه مانع از به وجود آمدن پوست شل، چروکیده و آویزان می‌شود. رژیم غذایی متعادل و سالم همچنین از کمبودهای تغذیه‌ای مختلف ، کمبود ویتامین‌های C، A،‌ B، E و نیز آهن، روی، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری جلوگیری می‌کند. ویتامین‌های E و C و بتاکاروتن‌ها‌ به عنوان آنتی‌اکسیدان، نقش ویژه‌ای در جذب رادیکال‌های آزاد اکسیژن دارند.
رادیکال‌های آزاد اکسیژن در جریان فعل و انفعالات شیمیایی بدن به منظور پاسخ دادن به آسیب‌های محیطی از جمله پرتوهای خورشید، اشعه ایکس و سیگار به وجود می‌آیند. این رادیکال‌های آزاد اگر به غشای سلول‌های بدن یا هسته سلول متصل شوند، تغییرات ساختمانی مولکولی‌ به وجود می‌آورند که در نهایت به پیری زودرس و حتی بدخیمی می‌انجامید.
روش سالم زندگی
تامین سلامت روانی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. وضعیت سلامت روانی و عاطفی هر شخص ارتباط مستقیمی با سلامت پوست وی دارد. برای مثال به دنبال یک استرس روانی، فرد ممکن است تغییراتی را در پوست خود به صورت رنگ‌پریدگی یا برافروختگی احساس کند. دیده شده است که در جریان ترس و اضطراب درجه حرارت نوک انگشتان پایین می‌آید. اگر اضطراب تداوم یابد، به پوست نوک انگشتان دست آسیب می‌رسد به علاوه بسیاری از بیماری‌های پوستی با یک استرس روانی شدت می‌یابند از جمله آکنه (جوش غرور جوانی) اگزما و …
همچنین خطوط پوست صورت در افراد افسرده که ناشی از انقباض عضلات صورت است برای مدت‌های طولانی در وضعیت افسردگی تثبیت می‌شود.


دسته بندی شده در : پوست و مو
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب