خطر‌ناک‌ترین داروی جهان

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 7 خرداد, 1390 / بدون نظر

اسکوپولامین، دارویی بدون رنگ، بی مزه و بی بو است. گیاهی که جنگل‌های کلمبیا عمده ترین منابع این گیاه است، به طور شگفت انگیزی توجه دانش پژوهان جهان را به خود جلب کرده است.
همچنین ماده مخدر تولید شده از این گیاه در هفته‌های اخیر مورد توجه رسانه‌های کلمبیا ودیگر کشورها قرار گرفته است. در کشور کلمبیا بیش از ۵۰ هزار نوع داروی گرفته شده از این گیاه گزارش شده است.
روزنامه‌های کلمبیا نوشته‌اند این گیاه در ابتدا بیشتر مورد استفاده تبهکاران بود و آنها بدین وسیله افراد را تحت کنترل درآورده و به اهدافشان دست می یافتند. علاوه براین، جنایتکاران از این دارو در هنگام آزار و اذیت زنان نیز استفاده می‌کردند، چراکه افرادی که آن ‌را مکرر مورد استعمال قرار می‌دهند، قدرت تفکر و اختیار از آنها سلب می‌شود.
روزنامه‌های کلمبیا درباره تاثیر این دارو بر مادر یک نوزاد در شهر بوگوتا گزارش می‌دهند که به دنبال مصرف این ماده، پلیس او را ۳ روز بعد در حالی که در اتوبانی بسیار شلوغ افتاده بود پیدا کرد. صورت مادر به شدت ضرب دیده و فرزندش ازبین رفته بود.
اسکوپولامین قابلیت تبدیل به غذا یا نوشیدنی کشنده را نیز دارد. قدرت آن به حدی است که به سرعت در بدن پخش می‌شود و در نتیجه منجربه مرگ‌ می‌شود. اسکوپولامین، همچنین در تولید محصولات کوکائینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ۲ ماده دارای فرمول شیمیایی مشابه اما روش ساخت متفاوت هستند.
درحال حاضر، تولید این دارو در کلمبیا ممنوع است. درسال ۱۹۹۲ رئیس یک دادگاه کلمبیا حکم کرد که استفاده به زور از این ماده نوعی شکنجه محسوب می‌شود و آن را مغایر با قوانین اساسی آن کشور دانست. البته در دوره‌ای نیز این دارو به عنوان ابزاری برای درمان مورد استفاده قرار گرفت. دراین دوره محققان به ترکیب اسکوپولامین با مورفین وکلرفوم پرداخته و از آن برای تسکین درد زایمان استفاده کردند.
گفته می‌شود اسکوپولامین امروزه در برنامه های محرمانه سیا نیز به کار گرفته می شود.
همچنین یکی از مشتقات اسکوپولامین به نام Scope Dex هم دارویی ترکیبی است که برای جلوگیری از استفراغ مورد استفاده فضانوردان قرار می‌گیرد.
مقالات پزشکی علائم و عوارض مصرف ۷ گرم اسکوپولامین را این‌گونه توصیف کرده‌اند:
۱) پس از ۳۰ دقیقه: علائم و نشانه های فیزیکی آن ظاهر می‌شود که شامل خشکی دهان، تار شدن دید، گشاد شدن مردمک چشم، تب شدید، قرمزی دستان و انگشت‌ها و در بعضی مواقع ناهماهنگی حرکتی وتضعیف حس‌هاست.
۲)پس از یک ساعت: پریشانی و روان آشفتگی، افزایش اندازه عضلات ودر نتیجه حرکت ناموزون. در این زمان ضربان قلب نیز بسیارتند می‌شود.
۳)پس از۳ ساعت: عضلات و ماهیچه‌ها بسیار سست شده و بنابراین توانایی برای حرکت وجود ندارد. شنوایی بسیار ضعیف شده و مردمک چشم به گونه‌ای عجیب گشاد به نظر می‌آید. به چشم فرد مصرف‌کننده، رنگ‌ها بسیار روشن و محو دیده می‌شوند و حس بینایی بسیار ضعیف می‌شود.
۴)پس از ۵ساعت: در این زمان تنفس نیز با مشکل مواجه شده و نوعی توهم با اصوات نامفهوم ایجاد می ‌شود که بسیار وحشتناک است.
۵)پس از ۸ ساعت: عضلات به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که گویی می‌خواهند از بدن جدا شوند. در این زمان فرد با هجوم احساس ناخوشایند روبه‌رو می‌شود و این به حدی است که فرد را فلج می‌کند. گلو و ریه احساس سوزش می‌کنند و زبان کرخت می‌شود.
۶) بالاخره پس از۴۸ساعت: حافظه وسلامت روانی کم کم به حالت اولیه باز می‌گردد.


دسته بندی شده در : جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب