کیوی سرشار از ویتامین ث را فراموش نکنید

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 7 خرداد, 1390 / بدون نظر

کیوی میوه درخت تاک چوبی و بزرگی از رده آکتینیدیا Actinidia ( راسته Ericales، خانواده Actinidiaceae ) است که در آب و هوای معتدل رشد می کند.
در بازار جهانی آنرا میوه کیوی (kiwifruit) می گویند اما در شمال آمریکا معمولاً آنرا کیوی می نامند. متداول‌ترین نوع کیوی ( Actinidia deliciosa) تقریباً به اندازه تخم مرغ است ( حدوداً به طول ۶ سانتیمتر و ۵/۵ تا ۴/۵ سانتیمتر محیط) و کاملاً گرد نمی‌باشد. دارای پوستی کرکدار به رنگ قهوه‌ای کمرنگ است که معمولاً مصرف نمی‌شود. گوشت داخل آن سبز روشن و دارای ردیفهایی از دانه‌های خوراکی کوچک وسیاه است. بافت این میوه نرم و طعم آن گاهی اوقات مثل ترکیبی از توت فرنگی، موز و آناناس می باشد.نام این میوه را از روی کرکهای روی پوست آن که کاملاً شبیه پرهای پرنده‌ای در نیوزیلند به همین نام است گرفته اند.
● ارزش غذایی کیوی
کیوی حلقه شده کیوی سرشار از ویتامین ث می باشد. مقدار پتاسیم آن از نظر وزنی تاحدی کمتر از موز است. همچنین دارای ویتامینA، ویتامین E، کلسیم، آهن و فولیک اسید می باشد.کیوی خام نیز دارای مقادیر زیادی آنزیم حل کننده پتاسیم به نام پاپایین است که ازنظر تجاری برای نرم کردن گوشت مفید است اما احتمال دارد برای بعضی از افراد آلرژی زا باشد. بویژه افرادی که به پاپایاس یا آناناس حساسیت دارند مستعد حساسیت به این میوه هم هستند.این آنزیم که براثر پختن میوه به سرعت از بین می رود استفاده از کیوی خام را در دسرهای حاوی شیر یا هر محصول لبنی دیگر نامناسب می کند.این آنزیم در عرض چند دقیقه درحالیکه بوی بسیار بدی تولید می نماید شروع به حل کردن پروتئین شیر می کند.


دسته بندی شده در : خواص خوراكي ها
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب