انرژی فنگ‌شویی

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ پنج شنبه, 27 مرداد, 1390 / بدون نظر

فنگ‌شویی علمی است از چین باستان که برای زندگی بهتر انسان‌ها به یادگار باقی مانده است. این دانش به دلیل سادگی اجرا و کارکردهای شگفت انگیزش تاثیر زیادی بر مردم داشته است چون با دقت در انتخاب لوازم منزل و قرار دادن آن‌ها در مکان مناسبشان در خانه می‌توانید موجب تعادل در نیروهای ناپیدای آنها شده، در نتیجه فضایی سالم و سرشار از انرژی مثبت را به خانه‌مان هدیه بدهیم. در فنگ‌شویی ایجاد هماهنگی بین رنگ‌ها هم اهمیت به سزایی دارد.
ترگل شعبانخانی از محققین ایرانی در جلد دوم کتاب پزشکی مکمل و درمان‌های موازی اشاره کرده‌اند که انسان‌ آگاهانه یا نا‌آگاهانه تحت تاثیر رنگآمیزی محیط اطراف، مبلمان اتاق‌ها و محل کار، لباس و حتی غذایی که می‌خورد، است.
بعضی رنگ‌ها به او انرژی می‌دهد و برخی آن را به هدر می‌دهد. برای همین فنگ‌شویی می‌تواند تعادل و هماهنگی را به خانه‌ ما به ارمغان بیاورد.از همین الگو می‌شود در دیگر ابعاد زندگی هم استفاده کرد حتی در بدن خودمان تا با توجه به غذایی که می‌خوریم و لباسی که می‌پوشیم انرژی فعال بدنمان را متعادل و هماهنگ کنیم.
(فرانک ایکرمن) مدرس و کارورز یکی از روش‌های فنگ‌شویی است.او چنین اظهار دارد که دانشش را مدیون سرچشمه و مبدا آن است که بر اساس غیب‌‌گویی در سیستم‌های باستانی شکل گرفته است. او می‌گوید که این سیستم‌ها ریشه در دوران آتلانتیس دارند.
فرانک و شاگردش (پاتریشیا بنکه) بهترین راه را برای این که چیزی در رابطه با این روش یاد بگیریم اجرای عملی آن دانست و پیشنهاد کرد که در دفتر مرکزی نشریه کیندرد اسپیریت آن را اجرا کند. او در یک بعدازظهر روز جمعه که دفتر خیلی شلوغ بود از راه رسید. با وجود حضور ما و فعالیت‌هایی که درمحل داشتیم، او انسداد انرژی را در مناطقی از ساختمان تشخیص داد. تشخیص او کاملا منطبق بر دریافت‌هایی بود که ما نیز در آن مکان‌ها حس می‌کردیم. پاتریشیا تفاوت این سیستم را با دیگر سیستم‌های فنگ‌شویی در حین اجرا توضیح داد:(اگرچه فنگ‌شویی به ظاهر یک هنر برای ایجاد هماهنگی در درون و بیرون فضای ساختمان به نظر می‌رسد، اما در اصل این هماهنگی به انرژی فنگ‌شویی(که گاهی روح فنگ‌شویی نیز نامیده می‌شود)، یعنی سرچشمه و مبدا و منبع این سنت مربوط است. آن چه که این روش را از دیگر فنگ‌شویی‌ها جدا می‌کند این حقیقت است که در این نوع، سیستم‌های نافذ انرژی در یک فضا مستقیما در همان سطح انرژی متعادل می‌شود.
در این نوع انرژی فنگ‌شویی نیازی به جابه‌جایی مبل‌ها نیست و یا اینکه به دیوارها ضربه زده شود و یا اشیای اضافی در منزل قرار داده شود. این روش از یک الگوی ثابت و یا استفاده از اشکال هندسی خاصی پیروی نمی‌کند.
در واقع اجرای این نوع فنگ شویی به سادگی یک درخواست و یا نیت است که کارورز درک می‌کند و تشخیص می‌دهد که فضا چگونه است و افرادی که در آنجا زندگی یا کار می‌کنند به چه چیزی نیاز دارند. کلید انجام کار این است که کارورز به طریق بخصوصی نگاه کند و سیستم‌های انرژی موجود در فضا را ببیند و تشخیص بدهد که آیا جایی وجود دارد که در آن، انرژی مسدود و یا شدیدا قطبی شده باشد و براساس این تشخیص سیستم انرژی را با کمترین دستکاری و یا دخالت تغییر دهد.
وقتی ما راجع به این موضوع با فرانک ایکرمن – بنیان‌گذار این سیستم- صحبت کردیم او راجع به اشکالاتی که سیستم‌های فنگ‌شویی می‌‌توانند برای زندگی ایجاد کنند این چنین گفت: (اغلب این سیستم‌ها نمی‌‌توانند با موقعیت‌ها هماهنگ شوند. تئوری‌هایی هستند که گرایش به تکیه کردن به یک قانون خاص را دارند اما زندگی خیلی به ندرت شرایط خاص مورد نظر آن تئوری را به وجود می‌‌آورد. شخصی که برای سال‌ها در مکانی زندگی میکند، ناخودآگاه انرژی‌های آن مکان را تغییر میدهد.
این چیزی است که لازم است در نظر گرفته شود، بنابراین حتی اگر سیستم صحیح و درست باشد با این حال ممکن است بازتاب لازم در زندگی را موجب نشود.) پاتریشیا توضیح داد که این سیستم از یک سری قوانین ثابت و قطعی پیروی نمی‌‌کند: (چیزی که من برای بیشترین بهره در نظر می‌‌گیرم این است که از طریق جاری شدن صحیح انرژی، انرژی‌هایی که در فضای کاری یا زندگی افرادی که در آنجا هستند، تغییر کند.
نتایج تغییراتی که به وجود می‌‌آیند،‌در هر زمانی متفاوت است، زیرا برای هر کسی این تغییرات می‌‌تواند و یا لازم است متفاوت باشد. این نمونه فنگ‌شویی چنین وعده‌ای نمی‌‌دهد که به محض درخواست کسی، به عنوان مثال درخواست افزایش پول از یک فنگ‌شوکار، پولش به شکلی جادویی زیاد شود، یا تمام مشکلاتش حل شود.
ولی چیزی که این روش تضمین می‌‌کند این است که تغییرات انرژی حاصله درجایی که لازم است، حمایتش کند و البته در مراحل بعدی نیاز به تغییر انرژی در خود فرد است. ارزیابی و مشاهده پاتریشیا در مکان ها به سرعت و با دقت بالایی انجام شد.
او توضیح داد که دریافتن سیستم انرژی ابتدا ضعیف‌ترین مکان را جستجو می‌‌کند. این مکان ممکن است در یک اتاق باشد، یا در کل خانه و یا در باغچه و محیط اطراف. سپس او مناطق ضعیف را از نو متعادل می‌‌کند تا سیستم انرژی تغییر یافته را در آن مناطق به جریان بیندازد. قاعده کلی این است که ابتدا انسدادهایی که در انرژی وجود دارد، برطرف شود، انرژی‌های اضافی بیرون بروند، سپس سطح انرژی مثبت بالا برود. لازم است آهنگ و ارتعاشات هماهنگ با آن فضا را پیدا کرد تا فهمید که چه چیزی برای افرادی که در آنجا زندگی یا کار می‌‌کنند، اید‌ه‌آل است.
پاتریشیا، بعد از شناسایی مناطقی که مشکل داشتند، نماد‌های ساده‌ای را برروی برگه‌هایی نقاشی کرد و آنها را در مکان‌های مناسب بر روی دیوار‌ها، زمین و سقف‌ها چسباند. او توضیح داد که می‌‌خواهد موقعیت نمادها را مشخص کند و ظرفیت اتاق را افزایش بدهد چون احساس تنگی جا می‌‌کند و بعد او در هر یک از مناطقی که انتخاب می‌‌کرد یک کبریت آتش زد و آن را در طول آن نماد به حرکت درآورد. اساسا این روش یک شیوه کاملا در دسترس است، تئوری‌های چندانی ندارد و بیشتر تمرینی است. پاتریشیا در مورد نمادهایی که علامتشان فرق دارد توضیح داد که تفاوت این نمادها، در یک فضای خاص جریان انرژی، کیفیت و مسیر آن را از راه‌های مختلفی تحت تاثیر قرار می‌‌دهد.
به عنوان مثال، یک نماد برای شناسایی انرژی در سطوح عمودی یک مکان است، یکی برای سطوح افقی (مثلا برای شناسایی اختلالات الکتریکی زیرزمینی یا آبراهه‌ها مناسب است)، یکی برای راندن انرژی نامطلوب به بیرون از آن مکان و دیگری برای دعوت کردن انرژی خوب به داخل مکان. فرانک این روش را برای تغییر و یا تبدیل انرژی در انسان با طب سوزنی ادغام کرده است و از طریق آن تشخیص می‌‌دهد که قطب‌های مثبت و منفی احتیاج به توجه دارند.
شناختن این که کدام قطب باید به کار رود، چیزی است که این سیستم را شفابخش کرده است، دقیقا همین امر در ساختمان‌ها نیز به کار می‌‌رود. شناختن این که کدام قسمت ساختمان منطقه حیاتی آن است. کبریت مثل یک کلید آتش‌سوزی است که نماد‌ها را روشن می‌‌کند و باعث به کار افتادن آنها می‌‌شود. من و چند تن از دوستانم که شاهد عملیات پاتریشیا بودیم به وضوح تغییراتی که به وجود می‌‌آمد را لمس کردیم، عجیب این بود که همه این تغییرات قابل توجه تنها حاصل همان کارهای سادهای بودند که پاتریشیا انجام داد.

● انرژی ازاشیای منزل

این دانش به دلیل سادگی اجرا و کارکردهای شگفت‌انگیزش تاثیر زیادی بر مردم داشته است، چون با دقت در روش چیدمان اتاق نشیمن، آشپزخانه، حمام و دستشویی و انتخاب لوازم منزل و قرار دادن آن‌ها در مکان مناسبشان در خانه می‌‌توانیم موجب تعادل در نیروهای ناپیدای آنها شده، موقعیت‌های زندگی‌مان را بهبود ببخشیم و در نتیجه فضایی سالم و سرشار از انرژی مثبت را به خانه‌مان هدیه بدهیم.
از نظر علم معماری کهن چینی، همه قسمت‌های یک خانه با عناصر چهارگانه یا همان آب، باد، خاک و آتش در ارتباط مستقیم هستند.
اتاق نشیمن هم عنصر فلز دارد، عنصری سنگین و بسیار مرتبط با احوال روزانه شما که با وجود ساعت‌های بزرگ دیواری، تلویزیون‌های صفحه بزرگ، وسایل تهویه، رادیاتور شوفاژ، ضبط صوت و دی‌وی‌دی، که در اغلب اتاق‌های نشیمن پیدا می‌‌شوند، سنگین‌تر هم می‌‌شود.
چینی‌ها و البته ایرانی‌هایی که جدیدا به این علم قدیمی و جالب علاقه‌مند شده‌اند، برای نجات اتاق نشیمن و قابل تحمل کردن آن پیشنهادات بامزه‌ای دارند، مثلا داشتن ساعتی گرد به رنگ طلایی در اتاق، آن هم رو به روی در برای این که انرژی منفی اتاق را مهار کند،‌یا استفاده از تابلوهای نقاشی مثل نقش‌ ماهی که چینی‌ها معتقدند طول عمر می‌‌آورد یا تصاویر زیبایی غیر آن منظره‌های بی‌‌ریخت غروب که دلسردی می‌‌آورد و تصاویر عجیب ببرهایی که توی کوبلن‌فروشی‌ها می‌‌بینیم و بی‌‌نهایت ترسناک و پر از خشونت هستند.
مهندسین علاقه‌مند به فنگ‌شویی در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن علاوه بر محدود کردن تصاویر، به رنگ‌ها هم می‌‌پردازند، مثلا رنگ قرمز را برای اتاق شما ممنوع می‌‌کنند،‌ چون که روحیه تند و خشن و پرخاشگر که مشخصه رنگ قرمز است، احوال خانواده شما را که در این اتاق امن گرد هم آمده‌اند به هم خواهد ریخت.
بعد هم پیشنهاد می‌‌کنند که برای اتاقتان از رنگ‌های مخصوص جنگل مانند سبز و قهوه‌ای و آبی و زرد استفاده کنید و با پارچه خوشرنگ و مبل ساده و نرم و حتی پشتی‌هایی که فضای گرم و خودمانی شبیه کلبه جنگلی ایجاد می‌‌کنند، فضای اتاقتان را کاملا امن و دوست داشتنی کنید. علاوه بر همه این‌ها اگر می‌‌خواهید اتاقی که در آن دور هم جمع می‌‌شوید اتاقی بدون دل‌نگرانی‌های معمول باشد، عکس همه افراد خانواده و همه کسانی که دوست دارید را در قاب‌های کوچک بر در و دیوار آن آویزان کنید، تا همیشه به یادشان باشید.
اتاق نشیمن شما جایی است که در آن روزنامه می‌‌خوانید، عصرانه می‌‌خورید، با بقیه افراد خانواده گپ می‌‌زنید، ‌تلویزیون تماشا می‌‌کنید و حتی گاهی چرت می‌‌زنید! آیا این اتاق پر از شادی ارزش ندارد که با روش‌هایی ساده، هرچند غیرمعمول، دوست داشتنی‌تر شود؟ پس اگر یک لحظه، فقط یک لحظه با علوم عجیب شرقی همراه شدید، یعنی فقط علاقه‌مند شدید بدانید (این ویانگ)، یعنی دو عنصر مثبت و منفی متعادل‌کننده انرژی از نظر چینی‌ها، ژاپنی‌ها، هندی‌ها و همه شرقی‌ها در اتاق نشیمن شما به یک اندازه وجود دارد،کافی است که امروز در تنهایی، بدون حضور کسی، در اتاق خلوت کنید، روی صندلی راحتی بنشینید و چشم‌هایتان را ببندید.
اگر ذهنتان به هزار جا رفت، اگر دلشوره داشتید، اگر احساس امنیت و آرامش نداشتید، اگر جریان هوای کاذبی را احساس می‌‌کردید، اگر قالی اتاقتان ناراحت و گل و گیاه گوشه اتاق برایتان غیرقابل تحمل بود، اگر صداهایی در اطراف می‌‌شنیدید و دلتان می‌‌خواست پاهایتان را بالا بگیرید و خودتان را نجات دهید، اگر سرتان مثل یک دیگ که با چکش بر آن بکوبند صدا داد، اگر یاد بدهکاری‌ها، ‌غذاهای مانده توی یخچال، مهمان‌های سرزده، رییس بداخلاق، همسایه‌های دوست نداشتنی، خاله خرس‌های آشنا و همه اتفاقات و جریاناتی که هر روز مثل میخ توی پایتان فرو می‌‌رود افتادید، اگر دلتان نخواست پاهایتان را دراز کنید، چند دقیقه تلویزیون نگاه کنید یا کتاب بخوانید و اگر خنکی کولر و یک دانه زردآلود خوشحالتان نکرد، نترسید!


برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب