روانشناسی خرید

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 6 مهر, 1390 / بدون نظر

مطمئناً همه شما این حس را تجربه كرده اید، زمانی كه حال خوشی ندارید به مغازه ای بروید و جنسی را كه شاید نیازی هم به آن ندارید خریداری كنید. این احساس خوشایند است زیرا شما را به درجه بالای خوشحالی می رساند و روحیه تان را بهبود می بخشد. ولی مواظب باشید تمایل به خرید كردن در زمان‌های مختلف نوعی نشانه است كه خبر از ابتلا به بیماری روانی می دهد.
براساس مطالعات انجام شده در دانشگاه اشتوتگارت آلمان، خرید كردن وضعیتی است كه در آن فرد می تواند هیجانات درونی خود را مهار كرده، اعتماد به نفس خود را تقویت كند و به آرامش درونی برسد.
اكثر افرادی كه در زندگی عاطفی خود دچار تنش و ناامیدی شده اند بیشتر از هر زمان دیگری میل به خرید كردن از خود نشان می‌دهند و جالب اینجاست كه خود می دانند هیچ احتیاجی به جنسی كه خریداری كرده اند، ندارند. واقعیت این است كه افرادی كه به خرید كردن و حتی window shopping اعتیاد دارند دچار نوعی افسردگی شدید و ناراحتی روانی هستند كه غالباً در پی این اعتیاد خود را مخفی می سازد. برطرف كردن دل گرفتگی و رهایی از آشفتگی های روحی مهمترین دلایلی است كه تمایل به خرید را در فرد افزایش می‌دهد. افراد از این طریق حال روحی خود را كمی بهبود بخشیده و از اینكه می بینند فروشنده به آنها احترام می‌گذارد و برایشان اهمیت قائل می شود، احساس مهم بودن می كنند و اینگونه نیازهای روحی شان را برآورده می‌سازند.
برخی نیز خرید های خود را از طریق اینترنت، پست یا تلفن سفارش می دهند، تا شادی رسیدن یك بسته را احساس كنند. اما در واقع این افراد از طریق خرید كردن تلاش دارند، توازن روحی خود را حفظ كنند و فضای تهی درونی خود را پر نمایند. اجناس خریده شده مهم نیستند، نیاز روانی ای كه با خرید آنها تامین می‌شود بیشترین اهمیت را دارد.
این تحقیق را هشداری بزرگ برای زندگی زناشویی تان بدانید. اگر همسر شما بیش از گذشته به خرید كردن تمایل پیدا كرده، به جای سرزنش او به راه حل مسئله ای كه باعث بروز این رفتار در وی شده بیندیشید.


دسته بندی شده در : تستهاي روانشناسي
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب