چه کسانی نباید از داروهای گیاهی استفاده کنند

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 12 بهمن, 1390 / دیدگاه‌ها برای چه کسانی نباید از داروهای گیاهی استفاده کنند بسته هستند

شاید برای بسیاری از مردم قابل تصور نباشد که وجود انواع داروهای شیمیایی در بسته‌بندی‌های رنگارنگ حاصل تحقیق بر روی اجزای موثر گیاهان دارویی است. بد نیست بدانید حدود ۲۵ درصد از داروهای تجویز شده از سوی پزشکان در ایالات متحده شامل یک جزو مشتق از گیاهان است.
بعضی از این داروها از عصاره گیاهان تهیه شده و گروهی دیگر از ترکیبات شیمیایی با منشاء گیاهی ساخته می‌شوند. آمار استفاده از داروهای گیاهی در سال‌های اخیر قابل توجه است. سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که در حال حاضر ۸۰ درصد جمعیت جهان یعنی حدود ۴ میلیارد نفر از طب گیاهی در درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند. WHO خاطر نشان می‌سازد که از حدود ۱۱۹ داروی گیاهی حدود ۷۴ مورد آن دقیقاً همانند کاربرد آن‌ها در طب سنتی مورد استفاده پزشکان قرار می‌گیرد. همین موضوع سبب شده که هم‌اکنون تحقیقات گسترده‌ای از سوی شرکت‌های داروسازی روی خواص درمانی گیاهان مناطق مختلف جهان انجام گیرد.
امروزه مواد مشتق از گیاهان نقش عمده‌ای در صنعت داروسازی دارند. چنین داروهایی برای درمان بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، انواع دردهای مزمن، آسم و دیگر بیماری‌ها به‌کار می‌رود. به عنوان مثال افدرا گیاهی است که در طب سنتی چین بیش از دو هزار سال برای درمان بیماری‌های تنفسی مورد استفاده بوده است. افدرئین که جزو فعال این داروی گیاهی است، سابقاً در تهیه داروهایی برای تسکین آسم به کار می‌رفت. مثال دیگر گل انگشتانه است که خواص درمانی آن از سال ۱۷۷۵ شناخته شده است، و در طب گیاهی استفاده فراوانی دارد.

●داروخانه طبیعت

انواع گیاهان دارویی در طبیعت به حدی است که دسته‌بندی علمی آن‌ها را به کاری مهم و در عین حال دشوار بدل می‌کند. یکی از روش‌های طبقه‌بندی گیاهان دارویی به شرح زیر است:
گیاهان مقوی: این گیاهان در شرایط خاصی برای تقویت بیمار تجویز می‌شود که عمدتاً می‌توان به دوران نقاهت پس از بیماری حاد اشاره کرد. برخی از این گیاهان حاوی انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات قندی هستند که در تامین انرژی مورد نیار بدن متعاقب بیماری و برقراری تعادل در عملکرد اندام‌ها نقش عمده‌ای دارند.

▪گیاهان مدر:
مقدار آب موجود در بافت‌ها تحت تاثیر عوامل گوناگون دچار تغییر می‌شود. مثال واضح در این زمینه اختلال عملکرد قلب، ریه و کلیه‌ها است. علاوه بر این مواردی مثل عادت ماهیانه در خانم‌ها تجمع مایعات و ادم را به همراه دارد.
یکی از موثرترین راه‌‌های تعدیل آب موجود در فضای بین سلولی و بافت‌های مختلف بدن، استفاده از گیاهان مدر است که موجب تسکین عوارض ناشی از این بیماری‌ها می‌شود.

گیاهان


دسته بندی شده در : جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :