استفاده از نانوذرات براي رهاسازي دارو درون هسته سلول سرطاني

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ پنج شنبه, 21 اردیبهشت, 1391 / بدون نظر

فناوري نانو ابزارهايي قدرتمند براي درمان سرطان ارائه مي‌کند

محققان دانشگاه نورث وست نانوذره ويژه‌اي را طراحي کرده‌اند  که قادر است دارو را به‌صورت  مستقيم درون  هسته سلول‌هاي سرطاني رهاسازي کند. آنها همچنين موفق به تصويربرداري از نحوه برهمکنش  نانوذره با هسته سلول سرطاني شده‌اند.

تري دبليو اودوم از محققان اين پروژه مي‌گويد ما نانو ستاره‌اي از جنس طلا ساخته‌ايم که به پروتئين موجود در سطح سلول‌هاي سرطاني مي‌چسبد و از اين طريق وارد هسته سلول مي‌شود، پس از ورود به هسته، اين نانوستاره، داروي خود را رها مي‌کند. اودوم و همکارانش با استفاده از ميکروسکوپ الکتروني مشاهده کردند که با وارد شدن نانوذرات حاوي داروها به سلول، شکل هسته سلول  سرطاني تغيير مي‌کند، به‌طوري که سلول بيضي شکل تبديل به سلولي کج و تا خورده مي‌شود. آنها همچنين دريافتند که تغيير شکل سلول پس از رهاسازي دارو مربوط به مرگ سلول مي باشد به‌طوري که به شکل محسوسي از تعداد سلول‌ها کاسته مي‌شود.

بعد از اين تحقيقات اوليه محققان به بررسي تاثير نانوستاره حاوي دارو روي 12 نوع سرطان مختلف پرداختند. نتايج نشان داد که همين اثر در آنها نيز مشاهده مي‌شود. اودوم مي‌گويد تمام سلول‌هاي سرطاني پاسخ مشابهي مي‌دهند. اين بدان معناست که توانايي حمل دارو توسط نانوذرات عامل‌دار يک راهبرد عمومي براي رهاسازي هدفمند دارو است که با آن دارو به‌درون هسته وارد مي‌شود.

اين نانوذرات به‌صورت ساده اما هوشمندانه‌اي طراحي شده‌اند، آنها از جنس طلا و به شکل ستاره بوده که در حدود 25 نانومتر پهنا دارند. به‌دليل مساحت سطحي بالا، دانشمندان مي‌توانند مقادير زيادي از دارو را روي اين ساختارها قرار دهند. از آنجايي که سطح نانوذرات به شکلي عامل‌دار شده که دارو روي آن قرار مي‌گيرد در نتيجه مقدار کمتري دارو در اين روش نسبت روش‌هاي رايج نياز است. دارويي که در اين پروژه استفاده شده آپتامر دي ان اي تک رشته‌اي به نام AS1411 مي‌باشد. تقريبا 1000 عدد از اين رشته‌ها روي هر سطح نانوستاره قرار مي‌گيرد. اين دارو داراي دو وظيفه است‌: به نوکلئولين، که پروتئين توليد شده به‌وسيله سلول سرطاني است، مي‌چسبد و سپس به‌عنوان دارو عمل مي‌کند. براي وارد شدن به هسته سلول، محققان از يک پرتو پالسي استفاده مي‌کنند که ارتباط ميان سطح طلا و آپتومر دي‌ان‌اي حاوي گروه‌هاي عاملي تيول را از هم جدا مي‌کند.


برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب