تصفیه هوای داخل ساختمان‌ها با کمک فناوری‌نانو

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ پنج شنبه, 21 اردیبهشت, 1391 / بدون نظر
تصفیه هوای داخل ساختمان‌ها با کمک فناوری‌نانو
بنابر گزارش EPA هوای داخل خانه‌ها و ساختمان‌ها می ‌تواند بسیار بیشتر از هوای بیرون ساختمان‌ها آلوده ‌باشد و از آن‌جا که مردم تقریباً 90% زمان خود را درون خانه به سر می‌برند، احتمال به‌خطرافتادن سلامت افراد در هوای آلوده داخل ساختمان‌ها بیشتر از بیرون است. طبق این گزارش ” آلودگی هوای داخل ساختمان‌ها خطری است که باید چاره‌ای برای آن اندیشید. “
VOCs به صورت گاز از جامدات و مایعات خاصی بیرون می‌زنند و برای سلامتی بسیار خطرناک می ‌باشند. غلظت VOCs در داخل خانه‌ها می‌تواند تا ده مرتبه بیشتر از بیرون خانه باشد. آئروسل‌های ‌‌زیستی نیز پودرهای میکروسکوپی، یا قطره‌های کوچک زیستی معلق در هوا می ‌باشند. آئروسل‌ها غالباً شامل کپک‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و گرده‌های گیاهان می ‌باشند.

بلور‌های اکسید تیتانیوم نیمه‌رسانا که فقط 40 نانومتر اندازه دارند، به وسیله فوتون‌های ماوراء بنفش شارژ و رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند که آلودگی‌های آلی را به دی‌اکسید کربن و آب تبدیل می‌کند. این فرآیند تحت عنوان اکسیداسیون با فوتوکاتالیزورها شناخته شده است.
این دستگاه هیچ فیلتری برای جایگزینی یا صفحات جمع‌کننده برای تمیزکردن ندارد و اوزون نیز تولید نمی‌کند.

تصفیه‌کننده‌های الکترونیکی هوا نیز شامل یونیزه‌کننده‌ها و تولیدکننده اوزون می ‌باشند. یونیزه‌کننده‌ها غبارها را باردار کرده که در سطح اتاق‌ها یا روی صفحات فلزی جمع‌ می‌شوند و غالباً نیاز به تمیزکردن دارند. این یونیزه‌کننده‌ها نمی‌توانند گازها یا بوها را برطرف کنند و ممکن است اوزون نیز تولید کنند. قدرت اکسید کنندگی اوزون به اندازه قدرت اکسیدکنندگی فوتوکاتالیست‌های اکسید تیتانیم نمی ‌باشد و سمی بوده و می‌تواند تنگی نفس را حادتر کند.
NanoBreeze هیچ ماده مخاطره‌آمیزی برای پوست و چشم تولید نمی‌کند. تصفیه‌کننده‌هایی که از نور ماوراءبنفش استفاده می ‌کنند، از پرتوهای ماوراء‌بنفش نوع C برای کشتن میکروب‌ها با نابودکردن DNA آنها استفاده می‌کنند که این پرتوها برای تمام موجودات زنده خطرناک می ‌باشند. در صورتی که NanoBreeze از لوله‌های نوری ماوراء‌بنفش A استفاده می ‌کند. سطح بیرونی این لوله‌ها از یک لایه نازک فوتوکاتالیستی اکسیدتیتانیم پوشانده شده است، که همه نور ماوراء‌بنفش را جذب می ‌کند.

منبع: ستاد نانو


دسته بندی شده در : دسته متفرقه
برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب