سزارین، بدون درد اما …

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 19 تیر, 1391 / بدون نظر

سزارین، نوعی زایمان غیر طبیعی هر چند در طول سال های اخیر طرفداران زیادی در میان زنان باردار پیدا کرده اما به گفته پزشکان این نوع عمل جراحی عوارض پنهان و آشکاری برای زنان درپی دارد.

به گزارش ایرنا، به گفته پزشکان، در شرایط ویژه‌ای که زن باردار به دلایل پزشکی توانایی یک زایمان طبیعی را نداشته باشد از این روش استفاده می‌شود تا زایمان میسر شود.

این در حالی است که در شرایط فعلی، بیشتر مادران باردار به ویژه در ایران تصور می کنند که زایمان به روش سزارین به دلیل احساس درد کمتر، کم خطر و بدون عوارض خواهد بود.

در حقیقت از آنجا که زایمان به صورت سزارین با درد کمتری برای زن باردار همراه است، این نوع زایمان در میان زنان بسیار شایع شده و تعداد زیادی از زنان باردار تمایل به استفاده از این روش دارند.

همچنین بعضی از این مادران، حتی به پزشک متخصص زنان یا کارشناسان مامایی اجازه انتخاب نوع زایمان خود را هم نمی دهند و از ماه های اولیه بارداری، به شدت بر روی سزارین اصرار و پافشاری می کنند. غافل از اینکه زایمان طبیعی در صورت عدم بروز خطر جدی، بر سزارین ارجحیت دارد و عوارض کمتری را پس از زایمان بر مادر تحمیل می‌کند.

با اینحال سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که حداکثر 15 درصد از تولدها به روش سزارین انجام شود، اما شیوع عمل سزارین در بسیاری از کشورها بیش از این مقدار است.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، در کشورهای اروپایی 10 تا 30 درصد زایمان‌ها به روش سزارین صورت می گیرد، ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و این روش از افزایش و رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به زایمان طبیعی برخوردار است.

به گفته پزشکان متخصص، نخستین علت تمایل بیماران به سزارین ترس از زایمان طبیعی و درد ناشی از آن است و عامل مهمی که موجبات این ترس را فراهم می‌کند کمبود امکانات در زایمان طبیعی، تسهیلات کمتر بیمه و روش نادرست زایمان طبیعی در شرایط فعلی است.

پزشکان معتقدند مادر باید مطمئن باشد که در هر ساعتی که وقت زایمانش فرا برسد شرایط کادر مامایی یکسان است و او می‌تواند در فضایی مناسب زایمان کند. در این صورت، گرایش مادر به زایمان به روش طبیعی به دلیل حمایت های همه جانبه کادر پزشکی بیشتر خواهد شد.

مدیر کل سابق سلامت خانواده وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی در این زمینه به خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: زایمان به روش سزارین بیش از 40 درصد در کشور، افزایش داشته است.

دکتر’ محمد امیر امیر خانی’ درباره خطرات زایمان به شیوه سزارین افزود: زایمان به روش سزارین، ‌سلامت مادران را در طولانی مدت ‌به خطر می اندازد.

وی با بیان اینکه مادران با انجام این نوع روش زایمان پس از این دوران، ‌با مشکلات متعددی مواجه می شوند گفت: همچنین میزان فوت نوزادان در این روش بیشتر از زایمان طبیعی است.

به گفته امیرخانی، نوزادانی که با عمل سزارین متولد می شوند به مشکلات تنفسی دچار خواهند شد.

معاون سابق بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: زایمان به روش طبیعی باید به سرعت جایگزین، عمل سزارین شود.

البته وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی نیز معتقد است ترغیب مادران به سوی بهره مندی از زایمان طبیعی، یکسان شدن تعرفه زایمان های طبیعی و سزارین است.

‘مرضیه وحید دستجردی’ افزود: با یکسان شدن تعرفه های این دو زایمان، مسیر انتخاب زایمان برای مادران باردار بسیار هموارتر از گذشته خواهد شد و پزشکان نیز اصراری بر انجام زایمان سزارین برای کسب درآمد بیشتر نخواهند داشت.

رییس سازمان نظام پزشکی کل کشور نیز در این زمینه گفت: در شرایط کنونی، بیش از 70 درصد زایمان ها در کشور به روش سزارین انجام می شود.

دکتر ‘شهاب الدین صدر’ افزود: تنها فرهنگ سازی است که می تواند مزایای زایمان به روش طبیعی را در میان بانوان ایرانی ترویج دهد.

به هر شکل، انتخاب چگونگی و نوع زایمان حق هر مادری است اما آنچه این انتخاب را آگاهانه‌تر می‌کند این است که مادر مطمئن باشد، هر روشی را انتخاب کند به بهترین نحو ممکن آن عمل صورت می‌گیرد و این اطمینان وقتی حاصل می‌شود که شرایط زایمان طبیعی هم به روز و مطابق با استانداردهای دنیا پیشرفت کند و هم تسهیلاتی که برای آن در نظر گرفته می‌شود مناسب باشد.

jazabnews.com


دسته بندی شده در : دوران بارداري
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب