انتخاب کیف مناسب مدرسه

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 20 شهریور, 1391 / بدون نظر

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛تنوع کیف‌های مدرسه و نيز آسیب‌هایی که در اثر حمل کیف نامناسب به وجود می‌آید موجب شده تا والدین همواره به هنگام خرید کیف برای فرزندانشان این دغدغه را داشته باشند که کدام کیف برای فرزندشان مناسب‌تر است.جنس کیف باید به گونه‌ای باشد که در تماس با پشت و کمر تعریق نداشته باشد. بهتر است از کیف‌های چرمی و پارچه‌ای به جای کیف‌های نایلونی و یا پلاستیکی استفاده شود.
میزان حمل کتاب و وسایل تحریر باید متناسب با وزن کودک باشد و بهتر است که دانش آموزان در دوره دبستان بیش از دو کیلوگرم و یا حداکثر سه کیلوگرم وزن را حمل نکنند.

رعايت اصول ایمنی انتخاب کیف پشتی :

به دنبال کیف‌هایی باشید که حمایت،‌ راحتی و ایمنی بهتری را ارائه کند.

کوله پشتی را انتخاب کنید که در پشت آن بالشتک‌هایی برای کاهش فشار کیف وجود داشته باشد.

به دنبال کیف پشتی باشید که کمربند‌های آن دور کمر و قفسه سینه می‌پیچد و به این ترتیب وزن محتویات کیف به صورت متعادل‌تری پخش می‌شود.

کیفی که دارای چند محفظه است، بهتر است،‌ زیرا به گسترش یکنواخت وزن وسایل مدرسه کمک می‌کند.‌
کیفی را ‌انتخاب کنید که از مواد بازتاب‌دهنده نور (رنگ های شب نما) ساخته شده باشد تا به این ترتیب کودک‌تان در صورتی که در تاریکی را می‌رود، آسان‌تر دیده شود.

جنس كيف مدرسه بايد از انواع سبك باشد كه در مجموع با محتويات آن وزن زيادي نداشته باشد.

استفاده از كیف‌هایی كه روی یك شانه ‌انداخته می‌شود به دانش‌آموزان توصیه نمی‌شود. همچنین وزن كیف دانش‌آموز بستگی به توان و جسم او دارد و هر مقدار كیف‌ دانش‌آموز سبك‌تر باشد، برای سلامتی او بهتر است.
متخصصان  طب فيزيكي وتوانبخشي معتقدند که كيف‌هاي كوله پشتي  مناسب‌تر از انواع دستي و بندي آن است. نحوه تنظيم دو بند كوله پشتي بايد طوري باشد كه وزن كيف در ناحيه پشت و ميان دو كتف قرار گيرد. همچنين بندهاي كوله‌پشتي‌ها نبايد آنقدر بلند باشند كه روي ناحيه لگن و كمر قرار گيرند. از طرف ديگر كوله پشتي‌هاي يك طرفه مناسب نبوده و غيراستاندارد هستند؛ چرا كه براي حمل آن، فرد ناچار است به يك طرف متمايل مي‌شود.

نکته :تحميل وزن زياد به بدن دانش‌آموزان مي‌تواند سبب آسيب به مفاصل شود. وزن نامناسب كيف‌ها در بدن دانش‌آموزان در درازمدت، افتادگي شانه به يك طرف يا حتي انحراف ستون فقرات، افزايش قوس كمر و بدشكلي در ستون فقرات را به دنبال دارد.

كدام كيف مدرسه مناسب‌تر است؟
امروز انواع مختلف كيف مدرسه در بازار موجود است كه در اين ميان كوله‌پشتي طرفداران بيشتري دارد.

كيف‌هاي كوله‌پشتي كه در اندازه‌ها، رنگ‌ها و شكل‌هاي متنوعي به بازار عرضه مي‌شوند امروز بسيار متداول شده و براي دانش‌آموزان در هر سني مناسبند و اگر به طرز صحيحي استفاده شوند بسيار مفيد هستند. بسياري از كوله‌پشتي‌ها شامل جيب‌هاي زيادي هستند كه به دانش‌آموز كمك مي‌كند در حمل كتاب‌ها، برگه‌ها و دفترچه‌ها از خانه به مدرسه و بعكس راحت‌تر باشد. در مقايسه با كيف‌هاي روي شانه‌اي يا كيف‌هاي دستي، كوله‌پشتي‌ها بهترند، زيرا در واقع وزن كيف توسط ماهيچه‌هاي قوي‌تري در بدن (يعني ماهيچه‌هاي پشت و ماهيچه‌هاي شكمي)‌ تحمل مي‌شود.
وقتي از اين نوع كيف‌ها درست استفاده شود، وزن كوله‌پشتي در بدن توزيع مي‌شود و دردهاي گردن و شانه هنگام استفاده از آنها در مقايسه با كيف‌هاي دستي يا كيف‌هاي روي شانه بسيار كمتر خواهد شد.

اگرچه اين كيف‌ها بسيار كاربردي و مناسب هستند، اما در صورت سنگيني بيش از حد يا استفاده نادرست، مي‌توانند باعث كشش ماهيچه‌ها و مفاصل و درد در ناحيه پشت شوند. در اينجا به نكاتي اشاره مي‌كنيم كه به دانش‌آ‌موزان كمك مي‌كند تا كيف كوله‌پشتي مناسب تهيه كنند.

مشكلاتي كه كوله‌پشتي‌ها مي‌توانند ايجاد كنند:
اگرچه بسياري از فاكتورها و عوامل مي‌توانند باعث درد در ناحيه پشت شوند (مثل مشاركت بيش از حد در فعاليت‌هاي ورزشي، وضعيت نامناسب در نشستن و كم‌تحركي‌هاي طولاني‌مدت)‌ اما برخي دانش‌آموزان به خاطر اين كه در تمام طول روز مقدار زيادي كتاب و دفتر با خود حمل مي‌كنند، دچار اين نوع دردها مي‌شوند. بيشتر پزشكان و فيزيوتراپ‌ها پيشنهاد مي‌كنند كه بچه‌ها نبايد باري بيش از 10 تا 15 درصد وزن بدن خود را در كيف گذاشته و حمل كنند.

براي كمك به فهم اين مطلب كه چقدر يك كيف سنگين مي‌تواند روي بدن كودك تاثير بگذارد، بايد به نحوه عملكرد نواحي پشت بدن بپردازيم. ستون فقرات از 33 استخوان تشكيل شده كه مهره ناميده مي‌شود و بين مهره‌ها، ديسك قرار گرفته است.

وقتي يك شيء سنگين مانند يك كيف كوله‌پشتي پر از كتاب به طور نادرستي روي شانه‌ها قرار مي‌گيرد، نيروي وارد شده مي‌تواند بچه را به سمت عقب بكشاند. براي جبران، بايد كودك به سمت جلو خم شود و اين كار باعث مي‌شود كه ستون فقرات به طور غيرطبيعي به هم فشرده شود. وزن سنگين ممكن است باعث ايجاد درد در نواحي پشت، گردن و شانه در كودك شود.

كودكاني كه كوله‌پشتي خود را فقط روي يكي از شانه‌هايشان مي‌اندازند (كه بسياري از آنها هم اين كار را انجام مي‌دهند!) درواقع به يك سمت بدن خود متمايل مي‌شوند تا وزن اضافه را جبران كنند. در اين حالت آنها درد در ناحيه پشت بدن را تجربه كرده و شانه‌ها و گردنشان كشيده مي‌شود.

استفاده نامناسب از كوله‌پشتي مي‌‌تواند باعث ‌ايجاد وضعيت نامناسب در فرم بدن شود. دخترها و بچه‌هاي كوچك‌تر در خطر ناراحتي‌هاي ناشي از سنگيني كوله‌پشتي‌ها قرار دارند، چراكه حساس‌ترند و حمل بارهاي نامتناسب با وزن بدن برايشان زيانبارتر است. همچنين كوله‌پشتي‌ها با بندهاي نازك و سفت كه در داخل شانه‌ها جاي مي‌گيرند روي اعصاب و گردش خون تاثير مي‌گذارند. اين نوع از بندها مي‌توانند باعث سوزش، بي‌حسي و ضعف در بازوها و دست‌ها شوند.

كيف‌هاي سنگين يا پر تنها باعث دردهاي ناحيه پشت بدن نمي‌شوند بلكه معايب ديگري هم دارند. بچه‌هايي كه كيف‌هاي بزرگ حمل مي‌كنند اغلب از مقدار فضايي كه كيف اشغال مي‌كند، آگاه نبوده و هنگام راه رفتن يا دور زدن يا حركت در جاهاي تنگ و باريك مرتب با كيف خود به ديگران ضربه وارد مي‌كنند و باعث صدمه زدن به كودكان ديگر مي‌شوند. حمل كيف‌هاي سنگين طريقه راه رفتن يك فرد را تغيير داده و خطر افتادن بويژه در پله‌ها را افزايش مي‌دهد.

خريد كيف مناسب:
به رغم مشكلات بالقوه‌اي كه كوله‌پشتي‌ها دارند، اما در واقع در صورت استفاده درست، يك وسيله عالي براي دانش‌آموزان هستند، اما قبل از اين كه يك كوله‌پشتي جديد و به روز براي فرزندتان تهيه كنيد، به نكات زير توجه داشته باشيد:

ـ هنگام خريد كوله‌پشتي‌ها سعي كنيد يك كوله‌پشتي سبك انتخاب كنيد كه وزن اضافه‌اي را به كودك تحميل نكند. مثلا اگرچه كيف‌هاي چرمي خيلي زيبا هستند، اما از كيف‌هاي سنتي پارچه‌اي سنگين‌ترند.

ـ يك كيف با دو بند پهن انتخاب كنيد، زيرا بندهاي خيلي نازك به شانه‌ها صدمه مي‌زنند.

ـ كيفي را بخريد كه روكش نرمي داشته باشد تا نه‌تنها راحتي را افزايش دهد كه ساير بچه‌ها را نيز از ضربات ناشي از وسايل تيز موجود در كيف مثل خط‌كش، مداد و كتاب نجات بدهد.

ـ كوله‌پشتي‌هايي كه داراي يك بند اضافه در ناحيه كمر هستند، بهترند چون به توزيع وزن در كل بدن كمك بيشتري مي‌كنند.

ـ كيف‌هايي كه داراي جيب‌هاي بيشتري هستند نيز در توزيع بيشتر وزن تا حدودي موثرند.

اگرچه كوله‌پشتي‌هايي كه داراي چرخ بوده و قابليت كشيده شدن روي زمين را دارند براي كساني كه بار زياد و سنگيني در كيف مي‌گذارند مناسبند، اما حمل آنها در بالا بردن از پله يا در روزهاي برفي سخت است.

استفاده عاقلانه از كوله‌پشتي:
براي كمك به كودك خود براي جلوگيري از صدمات ناشي از استفاده از كوله‌پشتي مي‌توانيد اقدامات زير را انجام دهيد:

ـ بار كيف را سبك كنيد. توصيه شده كه نبايد وزني بيش از 10 تا 15 درصد وزن بدن توسط شخص حمل شود. اگر نمي‌دانيد 10 تا 15 درصد وزن فرزندتان چقدر است، ‌از يك ترازو استفاده كنيد. (مثلا اگــــر كــودكتان 30 كيلوگرم وزن دارد، وزن 3 تا 6‌/‌3 كيلويي، حداكثر باري است كه او مي‌تواند در كيف خود حمل كند)‌.

ـ به كودك خود آموزش دهيد كه هر دو بند كيف را روي 2 شانه خود قرار دهد و از كيف درست استفاده كند.

كارهاي ديگري كه مي‌توانيد در اين زمينه انجام دهيد عبارتند از:

ـ كودك خود را به استفاده مرتب از ميز تحرير و قفسه كتاب‌ها تشويق كنيد و اجازه ندهيد كه تمام طول روز، كتاب‌هايش را در كيفش با خود حمل كند.

ـ‌ از او بخواهيد كه وسايل غيرضروري را با خود حمل نكند چون وزن كيف را افزايش مي‌دهد.

ـ او را تشويق كنيد كه فقط كتاب‌هاي مورد نيازش را با خود به مدرسه ببرد نه هرچه كتاب و دفتر دارد.

ـ ‌بلند كردن كوله‌پشتي به روش صحيح مي‌تواند از صدمه به كودك جلوگيري كند. كودك بايد ياد بگيرد كه يك كيف را با هر وزني، اين‌گونه از زمين بردارد: ابتدا زانوهايش را خم كند و سپس كيف را با هر دو دست برداشته و روي شانه‌هايش قرار دهد.

ـ‌ به كودك آموزش دهيد كه از همه قسمت‌هاي كوله‌پشتي استفاده كند و وسايل سنگين‌تر مثل كتاب‌ها را در قسمت وسط كيف بگذارد.

اگر مي‌بينيد كه كودكتان كيفش را درست حمل نمي‌كند به او آموزش داده و مضرات استفاده نادرست از كوله‌پشتي را به او توضيح دهيد. اگر كودكتان دچار درد در نواحي كمر، پا و دست شده، بهترين كار مشورت با پزشك متخصص است.

jamejamonline.ir


دسته بندی شده در : روانشناسی کودک ,نكات بهداشتي
برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب