خواص اعجاب انگیز لیمو ترش

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 6 شهریور, 1391 / بدون نظر

یکی از جمله موادی که این روزها در سبزی فروشی ها می توان آن را دید لیموترش است. این گیاه یا سبزی به قدری پر طرفدار است که همان ابتدای روز به اتمام می رسد.

از 400 سال پیش از میلاد مسیح بیشتر گیاه شناسان و متخصصین در کتاب هایشان از لیموترش تمجید کرده اند و آن را یک سم زدای واقعی دانسته اند. از آن موقع تا به حال فواید بسیار زیاد دیگری نیز در مورد این میوه ترش مزه بدست آمده است. این خواص گاهی بسیار منحصر به فرد هستند.

درخشان کننده چشم‌ها:
سعي کنيد در نوشيدني‌هايتان از آب ليمو استفاده کنيد. مثلا هر روز صبح يک عدد ليموترش را با مقداري آب‌گرم ميل کنيد. نوشيدن اين مايع به جاي نوشيدن چاي باعث مي‌شود شما بدن سالم‌تري داشته باشيد. همچنين در اثر نوشيدن مايعات حاوي آبليموترش، چشم‌هاي شما درخشان‌تر شده و پوستي سرحال‌تر از قبل خواهيد داشت. در صورت تمايل براي بهتر کردن طعم آن مي‌توانيد از شکر يا عسل استفاده کنيد.

تسکين دهنده گلودرد:
ليمو داراي اثرات ضدِ عفوني کننده و قابض است و بدين جهت مي‌توان از آن براي درمان گلودرد استفاده نمود. با توجه به مقدار بسيار زياد ويتامينC موجود در ليموترش، مصرف آن باعث افزايش مقاومت سيستم ايمني بدن مي‌شود. براي فرد مبتلا به آنفلونزا و سرماخوردگي مصرف مخلوطي از آبِ ليموترش تازه با عسل در يک ليوان آب‌گرم بسيار مفيد است.

نيروبخش و تب بُر:
مصرف آب ليموترش باعث کاهش تب در افراد بيمار مي‌شود. به عنوان مثال اگر چند قطره از اسانس ليموترش يا مقداري آب ليموترش را به آب سرد اضافه کنيد، سپس با استفاده از يک دستمال آن را روي پيشاني تب‌دار قرار دهيد، اين کار باعث کاهش تب و تقويت نيروي بدن خواهد شد. ذکر اين نکته ضروري است که قبل از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب بايد از قرار دادن اسانس ليمو بصورت مستقيم بر روي پوست خودداري شود زيرا ممکن است باعث بروز حساسيت‌هاي پوستي گردد.

ضدِ شوره و برطرف‌کننده خارش پوست‌سر:
آب ليموترش براي پوست سر بسيار مفيد است و شوره سر را کاهش مي‌دهد. عصاره حاصل از آبگيري يک ليموي تازه را حدود 10 دقيقه برروي پوست سر مالش دهيد و سپس آن را با آب بطور کامل بشوئيد. همچنين آب ليموترش مي‌تواند بعنوان يک تقويت کننده مو و ضدِ خارش، بصورت ماساژ برروي پوست سر استفاده شود.

تقويت کننده حافظه:
ليموترش تقويت کننده حافظه است. چند قطره از اسانس ليموترش را روي يک دستمال ريخته و از طريق بيني استنشاق کنيد. همچنين مي‌توان اين کار را در مواقعي انجام داد که مي‌خواهيد چيزي را به ياد بياوريد. مغز شما با استنشاق اسانس ليموترش نيروي تازه‌اي بدست خواهد آورد.

کشت لیمو ترش در ایران:
نوار مرکزی و نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان جایگاه­های مناسبی برای پرورش انواع لیموترش است. در این میان دو نوع از ارقام لیموترش در ایران بسیار محبوب است:

اوركا لمون (Eureka Lemon):
كشورما پيوندك اين رقم را درسال 1343از كاليفرنياي آمريكا وارد نموده است رنگ ميوه آن زرد ليمويي كشيده ، گوشتي و تقريباً ‌بي بذر و بسيار اسيدي ميباشد درخت آن پرمحصول بوده ، سال آوري نداشته و رشد بسيارخوبي دارد وفواصل 10 متر بين خطوط را در فاصله 10 سال ميپوشاند .تاج درخت باز وبسيار حساس در مقابل سرماست درسالهاي اخيراسترين هاي كوك اوركا(Kook eureka )فراست اوركاFrost eureka) ) آلن اوركا (Allen eureka ) نيز به بازارهاي جهاني عرضه شده است.

ليسبون لمون (Lisbon Lemon):
اين ليمو درمقام دوم بعد از اوركا درجهان قرار دارد درسال 1343 به ايران وارد گرديد . ميوه آن درشت كشيده ، گوشتي ، پوست كلفت و بذر محدود ( 4-2 عدد ) و بسيار اسيدي است . يكي از محاسن اين رقم اين است كه تراكم ميوه بيشتر در مركز درخت است و اين امتياز ميوه را از گزند سرماهاي اتفاقي وحرارت هاي بالا حفظ ميكند و از نظر ميزان محصول بالاتر ازاوركاست درسالهاي اخير گرايش به مصرف اين ميوه در ايران توجه را به سوي ازدياد آن جلب كرده است.

لیموهای محلی ایران:
ليموشيرازي ( ليموعماني ليمو شيشه ) ( Acid lime )
در ايران به ليمو شيشه ، ليموجهرمي ، ليموعماني ، ليموشيرازي و نظاير آنها معروف است و كاملاً با ليموترش اوركاو ليسبون كه آنها هم ليموترش ناميده ميشوند و در حقيقت ليموترش واقعي هستند تفاوت بسيار دارد ولي در زبان فارسي هر دو به نام ليمو ترش گفته ميشودكه از نظر علمي صحيح نمي باشد .

اين رقم بومـي مكزيك است ولي اختلاف عقيده در اين مورد وجود دارد و به همين دليل اين لايم در محافل بين المللي به سه نام Mexican lime, Key lime , west lime معروف است كه در حقيقت يك رقم است به شكلهاي گرد و كشيده ديده ميشود .از ارقام گرمسيري مركبات بوده و حساسترين رقم آن به سرماست وبه همين دليل درمناطقي كه درجه حرارت محيط آن در زمستان به صفر درجه ميرسد با خطر سرمازدگي روبروست. ميوه آن پر آب ، بسيار اسيدي ، با تعداد بذر محدود است .درخت آن چتري و پرمحصول و از رشد زيادي برخوردار است.


دسته بندی شده در : تغذيه و سلامت ,خواص خوراكي ها
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب