اصول تهیه سوپ

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 25 بهمن, 1391 / بدون نظر

آماده کردن سوپ مانند غذاهای دیگر، مستلزم رعایت نکاتی ساده اما لازم و ضروری است. در این قسمت مواردی را که به تهیه و سرو بهتر سوپ به شما کمک می‌کند را پیشنهاد می‌دهیم.
• آماده کردن مواد غذایی برای سوپ
خرد‌کردن یک اندازه سبزیجات و مواد مصرفی در سوپ باعث می‌شود که همه مواد سوپ به يك ميزان پخته شوند، به این معنا که هویج و سیب‌‌زمینی هر دو در یک زمان نرم و پخته می‌شوند و استفاده از این سبزيجات يك اندازه به شما اجازه می‌دهد تا سوپ را با سليقه و ظرافت بیشتری تهيه کنید.
• استفاده از مانده مواد غذایی در سوپ
می‌توانید باقی ماده مواد غذایی مانند نان، گوشت، ماهي مرغ، سبزيجات و حتي سيب‌زميني له شده را به سوپ اضافه و مخلوط كنيد. براي اضافه كردن سبزیجات ابتدا آن‌ها را با استاک، نمک و فلفل مخلوط و پوره کنید، سپس مجدداً به خامه، شیر یا ماست اضافه کنید. تقریباً هر مانده مواد غذایی که به طعم و مزه اصلی سوپ خللی وارد نکند، انتخابي مناسب است.
• گرم کردن استاک به منظور استفاده در سوپ
معمولاً پخت سوپ با گوشت یا سبزیجات شروع می‌شود، سپس استاک یا آب را به آن اضافه مي‌كنند. بهتر است ابتدا استاک یا آب را گرم کنید، سپس مواد را داخل آن بريزيد. به اين ترتيب در زمان پخت، 10 تا 15 دقیقه صرفه جویی کرده‌اید.
• پوره کردن سوپ
تقريباً برای پوره کردن بيشتر سوپ‌ها مي‌توانيد از مخلوط‌كن استفاده کنید. اگر پوره خیلی غلیظ است، مقداری آب به آن اضافه کنید. اما اگر خيلي رقیق است، به بخش«چگونه سوپي غليظ تهيه كنيد» رجوع کنید. درضمن خامه سفت یک غلیظ کننده استثنایی است که طعم بسیار عالی و ساختاری لطیف به سوپ می‌دهد (2/1 پیمانه خامه یا حتی کمتر برای شش پیمانه سوپ کافی است.)
• افزودن پاستا یا برنج به سوپ
برنج و پاستا کیفیت سوپ را بالا برده و آن را خوش طعم‌ و لذيذ مي‌كند. بهتر است که آن‌ها را در آب جداگانه‌ای بپزید؛ در غير اين صورت باعث جذب بيش از حد آب سوپ شده و نشاسته زيادي را از خود خارج مي‌كنند باعث تغییر شكل و مزه سوپ می‌شود.
• نگه‌داری سوپ
بسیاری از سوپ‌ها را می‌توانيد از قبل آماده و به‌مدت یک ماه یا بیشتر در فریز نگه‌داری کنید؛ بنابراین دلیلی مبنی بر این که سوپ را فقط قبل از مصرف تهيه کنید، وجود ندارد. به‌طور کلی، بهتر است سوپی که به آن نشاسته (‌برنج یا پاستا) اضافه کرده‌اید را در فریزر یا یخچال قرار ندهید؛ زیرا همچنان به جذب آب سوپ ادامه می‌دهند و این امر باعث سفت و غلیظ شدن سوپ می‌شود. همچنین دقت داشته باشید، سوپ‌هایی که از فرآورده‌های لبنی تهیه می‌شوند را فریز نکنید؛ زیرا در هنگام گرم کردن مجدد، احتمال بریده بریده شدن سوپ وجود دارد.

چگونه سوپي غليظ تهيه كنيد
كيفيت سوپ به رقيق يا غليظ بودن آن مرتبط نمي‌باشد، گاهي اوقات ترجيح مي‌دهيد كه سوپي رقيق و خوش طعم ميل كنيد تا سوپي كه با آرد يا نشاسته ذرت غليظ شده باشد؛ براي تهيه سوپي غليظ در صورت تمايل مي‌توانيد از اصولي كه در زير به آن‌ها اشاره كرده‌ايم، استفاده كنيد.
• سیب زمینی
نشاسته موجود در سیب‌زمینی باعث طعم‌دار و غليظ شدن سوپ می‌شود. اگر می‌خواهید سوپ را بعد از پختن پوره کنید، سیب‌زمینی را پوست گرفته، سپس خرد کنید و همزمان با افزودن استاک یا آب به سوپ بیفزایید. برای غلیظ کردن سوپ سبزیجات یا لوبیا، سیب‌زمینی پخته شده را ابتدا کمی با چنگال له کنید( یکی دو قاشق پُر از سیب‌زمینی له شده برای این کار کافی است) و چند دقیقه قبل از سرو، سیب‌زمینی له شده را به سوپ بیفزایید و هم بزنید تا کاملاً در آن حل و گرم شود، سپس سوپ را سرو كنيد.
• نودل
با مصرف نودل، سوپي با نشاسته زياد تهيه كنيد. ظرف بزرگي براي تهيه اين سوپ فراهم كنيد تا فضاي كافي براي نودل‌هايي كه قد كشيده و بزرگ شده‌اند، وجود داشته باشد. در 10 دقيقه آخر پخت به سوپ، اضافه كرده، سپس سرو كنيد.
• غلات
افزودن یک قاشق سوپ‌خوری از غلات پخته شده در پايان مدت زمان پخت سوپ، باعث غلیظ شدن آن می‌شود؛ اما اگر بخواهید به سوپ غلظت بيشتري بدهيد، مقدار کمی از غلات را در ابتدای پخت به آن اضافه كنيد و اجازه دهید تا کمی پخته و از هم جدا شوند، سپس سوپ را پوره کنید.
• لوبيا
یکی از خوش طعم‌ترین غلیظ کننده‌های سوپ لوبيا است. از بین انواع لوبیا، لوبیای سفید در تهيه سوپ بیشترین کاربرد را دارد و باعث ایجاد طعم خامه‌ای در سوپ می‌شود؛ مخصوصاً زماني كه آن را پوره مي‌كنيد، اين احساس در شما به وجود مي‌آيد كه در تهيه سوپ از كره يا خامه استفاده شده است.
• نان
در صورت امکان از نان بیات استفاده کنید، چون مایع سوپ را بدون از هم پاشیده شدن به خود جذب می‌کند. البته نان کروتون و نان خشک هم انتخاب‌هاي مناسبي هستند. روش مناسب دیگر، ریختن مقداری نان تست در یک ظرف بزرگ و اضافه کردن یک ملاقه سوپ بر روی آن ها است.
• کره
برای به‌دست آوردن یک طعم و ساختار مخملی و بی نظیر، در زمانی که سوپ آماده سرو است، حرارت را خاموش کنید و یک تا دو قاشق سوپ خوری کره سرد را به آن اضافه کرده، هم بزنید تا آب شود.

sanazsania.com


دسته بندی شده در : آشپزي آسان و رژیمی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب