خانه تکانی عید و چند نکته

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 19 اسفند, 1391 / بدون نظر

خانه تکانی عید و چند نکته:
ستون فقرات مجموعه ای از عضلات، لیگامان ها، تاندون ها و نیز مهره های کمری است. انسان به کمک این مجموعه پیچیده قادر است بالاتنه را به طرفین و نیز به سمت عقب و جلو حرکت بدهد. علاوه بر آن فشار حاصل از وزن بخشی از بدن به همین ستون فقرات وارد می شود.

وقتی کمر تحت کشش یا چرخشی ناگهانی قرار بگیرد فرد دچار کمردرد می شود. حتی ضربه های کوچک یا حرکت های غلط و سریعی که فرد متوجه آنها نیست، می توانند به ستون فقرات آسیب برسانند و باعث دردکمر بشوند. درواقع پس از چنین حوادثی بدن سعی می کند آسیب وارده را به نحوی جبران کند. اسپاسم های عضلانی یا کشیدگی و التهاب لیگامان ها و تاندون ها، همگی بخشی از این جبران محسوب می شوند. بیشتر اوقات کمردرد به دنبال فعالیت بدنی و کار زیاد و البته به دلیل تکنیک غلط کار کردن به وجود می آید. این کمردردهای به اصطلاح معمولی پس از یکی، دو هفته بهبود پیدا می کنند. اما اگر فردی به جز درد در کمر علایمی مانند بی حسی، گزگز کردن یا کاهش قدرت عضلانی در اندام تحتانی پیدا کرد احتمالا مشکل جدی تر وجود دارد.

شیوه های صحیح کار کردن:

وقتی صحبت از عید و سال نو باشد کمتر خانمی رضایت می دهد که خاک ها و کثیفی های سال قبل در خانه اش جا خوش کنند. خانه تکانی حتی به قیمت کمردردهای بعد از آن، باز هم باید به طور کامل انجام می شود. اما کارشناسان معتقدند با بالا بردن دانسته های خود می توانیم خود را از چنین دردسرهایی نجات دهیم. با آگاهی از نحوه برخورد صحیح با عضلات و مفاصل بدن هنگام کار کردن، می توان از بروز بسیاری از آسیب ها و دردها جلوگیری کرد.

فکر کنید می خواهید وسایلی را که روی زمین ریخته جمع کنید. اکثر ما آموخته ایم که بدن را از قسمت کمر خم کنیم و به اصطلاح هنگام انجام چنین کارهایی «دولا» می شویم. اما این عادت غلط است و باعث آسیب به مهره های کمر و دیسک های بین آنها می شود. برای انجام چنین کارهایی بهتر است کمر را صاف نگه داریم و زانوها را خم کنیم. با انجام چنین تکنیکی هم به کارها می رسیم و هم کمردرد نمی گیریم.

تمیز کردن کف زمین هم یکی دیگر از کارهای پرزحمت هنگام خانه تکانی است. بهترین راه این است که این کار را به کمک یک تی یا پارچه خیسی که نوک یک جاروی بلند بسته می شود، انجام داد. در این حالت کمر راست نگه داشته می شود و تی یا جارو به کمک بازوها تکان می خورد. اما نکته مهم این است که با هر دو دست همزمان کار کنیم. چون اگر تی یا جارو فقط با یک دست حرکت داده شود، عضلات کمر در سمت مخالف دچار اسپاسم می شوند که نتیجه آن کمردرد و گرفتگی کمر است. البته بعضی ها ترجیح می دهند که خم شوند و کف زمین را با دست بشویند. این افراد باید سعی کنند بدنشان هنگام کار کردن حالتی شبیه به چمباتمه زدن پیدا نکند. یعنی باید کمر را صاف نگه دارند و روی زانوهای خود بنشینند. اگر یک بالش کوچک زیر زانوها گذاشته شود، مفصل زانو هم آسیب نمی بیند.

یکی از آسیب رسان ترین کارها، چرخش ناگهانی کمر است. به خصوص وقتی بار سنگینی حمل می کنید باید مراقب حرکت های کمر خود باشید. وقتی باری در دست دارید و قرار است به سمتی دیگر بچرخید همیشه اول پاها را جابه جا کنید.

صاف نگه داشتن گردن و حفظ سلامت مهره های گردنی هم در جلوگیری از کمردرد نقش دارد. خیلی ها عادت دارند همزمان با انجام کارهای خانه، گوشی تلفن بی سیم را بین سر و شانه خود نگه دارند و صحبت کنند. ممکن است با این کار دست ها آزاد باشند و کارها سریع تر تمام شوند. اما فشار حاصل از کج نگه داشتن مداوم سر باعث کشیدگی عضلات دور مهره ها و نهایتا ایجاد درد در بخش کمری می شود.

پیشگیری:

نکاتی وجود دارد که رعایت آنها قبل از شروع یا حین انجام کارهای خانه، از آسیب به عضلات و مفاصل کمر جلوگیری می کند.
قبل از شروع:

اولین قدم گرم کردن بدن است. درست مانند مواقعی که قرار است ورزش خاصی انجام دهید، قبل از شروع کردن کارهای خانه هم بهتر است نرمش کنید. اگر اهل ورزش و نرمش نیستید، می توانید ۱۰ دقیقه سریع راه بروید. این کار در محیط خانه هم امکان پذیر است و لازم نیست حتما به خیابان یا پارک بروید.

 • حین انجام کار:

وقتی تمیزکاری خانه را شروع می کنید، بهتر است همیشه یک چهارپایه کوچک دم دست داشته باشید. می توانید به جای خم شدن برای انجام برخی کارها، روی این چهارپایه بنشینید تا فشار کمتری به کمر و زانوهای شما وارد شود. استفاده مهم دیگری که از این چهارپایه می کنید، هنگام انجام کارهایی مانند ظرف شستن است که نیاز به ایستادن طولانی مدت دارند. وقتی قرار است زیاد سرپا باشید، پاهای خود را به نوبت روی چهارپایه بگذارید. هر پا را حدود ۴ تا ۵ دقیقه روی چهارپایه و بالاتر از پای دیگر نگه دارید. این کار باعث انقباض و شل شدن متناوب عضلات می شود و فشار وارد به مفاصل را کمتر می کند. یادتان باشد هیچ وقت حین انجام کار قوز نکنید و شکم خود را بیرون ندهید. ممکن است در کوتاه مدت فکر کنید قوز کردن خستگی کمر شما را می گیرد. اما این کار باعث آسیب به عضلات و لیگامان های دور مهره های کمر می شود و ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشد. برای رفع خستگی حین انجام کار می توانید از کمپرس یخ، کمپرس آب گرم و نیز حرکت های کششی استفاده کنید. کمپرس هایی که حالت ژل مانندی دارند را می توان در اکثر داروخانه ها پیدا کرد. این کمپرس ها را در فریزر نگهداری کنید و هنگامی که احساس کردید کمر شما خسته شده، کیسه کمپرس را روی کمر خود بگذارید. یادتان نرود که بین پوست بدن و کیسه کمپرس یخ حتما حوله یا پارچه ای ضخیم قرار دهید. چون در غیر این صورت پوست شما دچار نوعی سوختگی به دلیل سرمای شدید می شود. به جز کمپرس یخ می توانید از کیسه آب گرم هم استفاده کنید. اگر ناحیه کمر را ۲۰ دقیقه در مجاورت گرمای ملایم قرار دهید، درد و خستگی آن تسکین پیدا می کند. البته اگر جزو افرادی هستید که سابقه کمردرد دارند، بهتر است از همان یخ استفاده کنید چون کمپرس یخ جلوی عود مجدد بیماری را می گیرد.

در پایان:

پس از تمام کردن کارهای خانه همیشه چند حرکت کششی انجام دهید. این حرکات عضلات و لیگامان ها را انعطاف پذیرتر نگه می دارند. علاوه بر آن باعث کاهش فشار وارده روی مهره ها می شوند و خون رسانی را هم بهتر می کنند. بنابراین از خشکی کمر و محدودیت دامنه حرکات پیشگیری می کنند که نتیجه نهایی آن جلوگیری از درد و گرفتگی کمر خواهد بود.

اگر میخواهید یک خانه تکانی فوری انجام دهید بخوانید!

اگر به براق کننده سطوح نقره دسترسی ندارید ….مایع ظرفشویی ندارید؟….برای تمیز کردن موکت‌هایتان به شامپو فرش نیاز دارید؟…اگر به تمیز کننده سطوح کابینت دسترسی ندارید

 اگر به براق کننده سطوح نقره دسترسی ندارید:

از خمیر دندان استفاده کنید:
خمیر دندان معمولی (ژل مانند نباشد) بدون افزودنی‌هایی مانند سفید کننده می‌تواند بدون آسیب رساندن به سطوح نقره ، لکه و تیرگی‌های آن را از بین ببرد. ظرف نقره تان را نمدار کنید ؛ کمی خمیر دندان روی انگشت تان بمالید. با ملایمت انگشت تان را روی سطح نقره مالیده و سپس آن را با آب بشویید. سپس ظرف را با یک دستمال نرم خشک کنید.

مایع ظرفشویی ندارید؟
از پاک کننده‌های مخصوص لباس استفاده کنید:
به اندازه یک قاشق غذاخوری از پاک کننده مخصوص لباس را در آب داغ ریخته و ظروف کثیف را در آب بگذارید تا به خوبی خیس بخورند ( بهتر است برای شستن ظرف‌ها دستکش بدست کنید چرا که این پاک کننده‌ها پوست دست شما را بسیار خشک و حساس می‌کنند). برای تمیز کردن ظرف‌هایی مانند ماهیتابه یا قابلمه که چرب هستند می‌توانید آنها را از آب داغ پر کرده و یک قاشق غذاخوری نرم کننده پارچه در آن بریزید و بگذارید به خوبی خیس بخورد . با این روش غیر از اینکه ظرف‌هایتان را شسته و تمیز کرده اید ، عطر و رایحه ای دلپذیر و ملایم نیز به آنها بخشیده اید.

برای تمیز کردن موکت‌هایتان به شامپو فرش نیاز دارید؟
از دستمال‌های پاک کننده کودک استفاده کنید:
قبل از اینکه با دستمال کودک یا حوله خیس روی موکت بکشید ، یک حوله کاغذی و یا یک تکه پارچه تمیز را نمدار کنید . روی محل لکه ای که می‌خواهید از روی موکت پاک کنید را با دستمال کودک کشیده تا تمیز شود. حالا با دستمال نمدار روی محل را دوباره تمیز کنید و سپس چند دقیقه ای صبر کنید تا موکت خشک شود.

اگر پاک کننده پارچه‌های مبل تان تمام شده …
از شامپو استفاده کنید:
شما می‌توانید با کمی شامپو لکه روی پارچه مبل‌هایتان را پاک کنید. کمی شامپو روی یک دستمال تمیز ریخته و روی لکه بکشید. برای تمیز کردن پارچه‌های دیگر کمی آب در سینک ظرفشویی ریخته و چند قطره شامپو در آن بریزید. حالا پارچه را در سینک انداخته و پس ازمدتی آن را بشویید و بگذارید تا خشک شود.

اگر به تمیز کننده سطوح کابینت دسترسی ندارید
از آب اکسیژنه استفاده کنید (3٪):
موادی که برای پاک کردن لکه روی سطوح کابینت بکار می‌روند ترکیبی شبیه به مواد پاک کننده و سفیدکننده‌های لباس دارند. از این مواد می‌توانید برای تمیز کردن و شستن سطوح کابینت‌های فلزی و لباس ‌های پشمی و پارچه ای استفاده کرد. سطح کابینت را تر کنید ، سپس با پاک کننده آنجا را پاک کرده و دوباره با دستمال خشک و تمیز کنید.

مراقب باشید از این گزینه‌ها استفاده نکنید:

از صابون ظرف شویی (صابونی که برای شستن ظروف در سینک پر از آب می‌اندازند تا ظرف‌ها خیس خورده و سپس آنها را بشویند) برای تمیز کردن ماشین ظرف شویی استفاده نکنید.  برای تمیز کردن ماشین ظرف شویی شما نیازمند ماده ای هستید که کمتر کف کند ،اگر از صابون برای تمیز کردن دستگاه ماشین ظرف شویی تان استفاده کنید ، کف آشپزخانه تان سرشار از کف خواهد شد.

استفاده از مواد شوینده لباس برای تمیز کردن فرش یا اثاثیه خانه مانند مبلمان و …
محصولات پاک کننده ای که برای تمیز کردن لباس‌ها بکار می‌روند دارای موادی هستند که کف فراوانی ایجاد می‌کنند که برای فرش و مبلمان و اثاثیه دیگر خانه شما بسیار مضر خواهد بود.

اسپری‌های پاک کننده را برای لیوان‌های شیشه ای استفاده نکنید
تقریبا تمام اسپری‌ها مانند هم هستند ؛ اگر برای تمیز کردن لیوان‌های شیشه ای تان از آنها استفاده کنید بعد از تمیز کردن روی آنها لکه‌های کف باقی می‌ماند و شیشه  را مات می‌کند.

از پاک کننده سطوح استیل ضد زنگ برای سطوح نقره تان نیز استفاده نکنید. مواد پاک کننده ای که برای سطوح استیل به کار می‌رود دارای موادی هستند که اگر برای تمیز کردن سطوح نقره استفاده شود به آنها آسیب رسانده و دچار خراش‌های بدشکل می‌کند.


دسته بندی شده در : جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب