آلبالو پلو

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 29 اردیبهشت, 1392 / بدون نظر

مواد لازم:
برنج  700 گرم
آلبالو  600 گرم
شكر  700 تا 600 گرم
شكر  700 تا 600 گرم
محلول زعفران  2 قاشق دم‌كرده
سيب‌زميني  2 عدد براي ته‌ديگ
دارچين كمي
مرغ يا گوشت‌بره يا گوشت چرخ‌كرده به ميزان لازم
روغن به ميزان لازم
كره يا روغن حيواني 2 قاشق غذاخوري
خلال پسته و بادام در صورت علاقه
طرز تهيه:
آلبالو را با يك ليوان آب و شكر در قابلمه ريخته و حدود 20 دقيقه حرارت دهيد تا شكر آب شد لازم نيست كه آلبالوي آلبالوپلو قوام بيايد برنج خيس كرده را آبكش كرده و ا ليوان آب گرم همراه با 3 قاشق روغن مايع در آبكش ريخته تا برنج‌ها به هم نچسبد در يك قابلمه تفلون كمي روغن ته‌ديگ ريخته و سيب‌زميني ورقه شده در آن گذاشته و برنج و آلبالو را به نوبت در ديگ ريخته و مقداري از آلبالو را براي تزيين نگه داريد اگر آب آلبالو اضافه بود آن را برداريد و زياد نريزيد چون باعث نرم شدن برنج مي‌شود شعله آللالوپلو بايد خيلي زياد نباشد چون باعث سوختن ته‌ديگ مي‌شود بعد از بالا آمدن دم برنج آن را دم كرده و اگر لازم بود يك قاشق روغن همراه با 2 تا 3 قاشق آب آلبالو روي آن بدهيد و دم كنيد تا برنج دم بكشد. و بعد از دم كشيدن مقداري از برنج را با محلول زعفران و نيمي از كره را روغن حيواني مخلوط كنيد و همراه با آلبالو كه كنار گذاشته بوديد همراه با مرغ يا گوشت گوسفند و يا كوفته ريزه سرخ شده در ظرف مناسب بكشيد و تزيين كنيد.
راز و رمز:
1ـ برنج آلبالوپلو را كمي زنده‌تر برداريد.
2ـ بايد مراقب بود آلبالو را موقع هسته درآوردن له نكرد و با خلال دندان و يا با دست هسته را جدا كرد و مراقب باشيد كه تمام آلبالوها را هسته بگيريد.
3ـ ظرفي كه آلبالو را در آن با شكر مخلوط و بپزيد لعابي يا پيركس باشد تا آلبالو تغييررنگ ندهد.
4ـ آلبالو هسته گرفته را وزن كنيد و همراه با همان مقدار شكر در ظرف‌هاي فريزر براي فصل‌هاي ديگر نگهداري كنيد بدون جوشاندن و در موقع استفاده آن را در ظرف مناسب حرارت دهيد و استفاده كنيد.
5 ـ از قابلمه تفلون براي برنج استفاده كنيد تا ته‌ديگ بهتري داشته باشيم چون ته‌ديگ برنج‌هاي مخلوط شيرين احتمال سوختن زياد دارد.
6ـ مي‌توانيد براي ته‌ديگ سيب‌زميني را حذف كنيد و يا از ماست و محلول زعفران استفاده كنيد و يا ته‌ديگ ساده آلبالوپلو بسته به ذائقه.
7ـ بهتر است از ادويه براي آلبالوپلو استفاده نكنيد و اصالت و بوي آلبالو تحت تأثير ادويه قرار بگيرد بوي آلبالو و محلول زعفران خيلي طبيعي و مناسب مي‌باشد.
8ـ براي تزيين از كمي دارچين مي‌توانيد استفاده كنيد كه به برطرف كردن طبخ سرد آلبالوپلو كمك مي‌كند.
9ـ از برنج مرغوب براي آلبالوپلو استفاده كنيد.
10ـ براي پختن مرغ براي آلبالوپلو بايد مرغ را با پياز و فلفل سياه پخت و يا محلول زعفران و پختن مرغ با كرفس، فلفل دلمه و غيره در طعم مرغ همراه با آلبالوپلو تأثير مي‌گذارد و طعم آلبالو را تخت الشعاع قرار مي‌دهد كه بهتر است اين‌گونه نباشد.
11ـ از گوشت بره نيز مي‌توان همراه با آلبالوپلو استفاده كنيد و يا كوفته ريزه سرخ شده و آماده كه مي‌توانيد لابه‌لاي آلبالوپلو مخلوط و همراه با پلو دم كنيد.
12ـ اگر آلبالو و شكر آب اضافه داشت مي‌توانيد كمي شكر به آن اضافه كنيد و قوام آوريد و به عنوان شربت استفاده كنيد.
13ـ در صورت علاقه به استفاده از خلال بادام و پسته (كه خيلي مناسب براي آلبالوپلو نيست) آن را شسته و همراه با برنج يك كنار در روي برنج ريخته و دم كنيد تا نرم شوند و براي تزيين از آن استفاده كنيد كه بستگي به سليقه و ذائقه افراد دارد.
14ـ آلبالوي خيلي رسيده رنگ تيره‌تري دارد از آلبالوي كمي كال‌تر براي آلبالوپلو و نگهداري در فريزر استفاده كنيد كه خوش رنگ‌تر مي‌باشد.

منبع: هنر آشپزی


دسته بندی شده در : آشپزي آسان و رژیمی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب