یبوست در زنان

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 10 فروردین, 1393 / بدون نظر

زنان به دلیل نوسانات هورمونی، نسبت به مردان بیشتر در معرض ابتلا به یبوست قرار دارند.

تفاوت‌های جسمی، نگرانی بیش از حد در رابطه با بهداشت، وضعیت اجتماعی، و تمایل بیشتر برای تغذیه سالم، زنان را بیش از مردان مستعد ابتلا به یبوست می‌سازد. خوشبختانه، نیازی نیست برای جلوگیری از این مشکل خود را درگیر تظاهر به جنسیت متضاد کنید!

البته این موضوع تنها به یبوست ختم نمی‌شود؛ احتمال ابتلا به اختلالات و سرطان‌های روده بزرگ در زنان نیز بیشتر است.

دلایل متعددی در پشت این ناهنجاری وجود دارد که  برخی از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نخست اینکه در شرایط برابر، زنان به دلیل مسئولیت‌های خانوادگی، نوسانات هورمونی و فشارها و انتظارات اجتماعی نسبت به مردان در معرض استرس بیشتری قرار دارند. متأسفانه، استرس و فشار روانی درست به اندازه عوامل فیزیولوژیکی نامناسب به بروز یبوست منجر می‌شود.

دلیل بعدی نگرانی‌های رایج در رابطه با مسائل بهداشتی و یا احساس خجالت ناشی از ایجاد بو و صدا در استفاده از سرویس‌های بهداشتی عمومی و یا حتی احساس ناراحتی در استفاده از سرویس‌های بهداشتی در خارج از منزل است. این عامل اغلب به امتناع آگاهانه در اجابت مزاج و در نهایت به یبوست منجر می‌شود.

علت بعدی فشاری است که هنگام بارداری‌های طبیعی به بدن وارد می‌شود و باعث بزرگ شدن بواسیر داخلی می‌شود. بزرگ شدن بواسیر داخلی به نوبه خود باعث ایجاد درد در شکم و روده‌ها شده و درنهایت به تخلیه ناقص و متعاقب آن یبوست مزمن می‌شود. از آنجا که زنان به طور طبیعی در استفاده از ماهیچه‌های شکم و لگن برای به دنیا آوردن نوزادانشان مهارت دارند، فشار آوردن به شکم برای آنها ساده است. اما متأسفانه فشارهای ضعیف خود باعث بروز یبوست مزمن می‌شوند.

در نهایت، زنان نسبت به مردان «سبک زندگی سالم‌تری» را در پیش می‌گیرند و رژیم غذایی سالم‌تری دارند که در واقع به معنی رژیمی سرشار از فیبر و کم‌چربی است.

تمامی موارد فوق، عوامل، انتخاب غذا، و شرایط روحی، زنان را نسبت به مردان در شرایط مشابه، مستعد بیشتر یبوست و اختلالات روده بزرگ قرار می‌دهد.

بنابراین، در صورتی که هر یک از موارد فوق در مورد شما یا مادر، خواهر و یا دخترتان صدق می‌کند، با مطالعه این مطلب می‌توانید به رفع یا جلوگیری و بهبود آن کمک کنید و خود را از عوارض بعدی آن نجات دهید.

توصیه‌ها:
به طور کلی، زنان غالبا به دلیل تأثیر غیر قابل بازگشت بارداری و زایمان نسبت به مردان در ناحیه روده بزرگ بیشتر به اختلالات روده مبتلا می‌شوند. حتی بهترین و حاذق‌ترین پزشک نیز ممکن است از این تفاوت‌های عمیق مطلع نباشد، از این رو بهتر است آنها را به خاطر داشته باشید.

زنان باید در نظر داشته باشند که بنا به دلایل فوق یبوست و اختلالات مربوطه در آنان ممکن است نسبت به مردان مبتلا به همان مشکل و در همان سن شدیدتر باشد. این به این معنی است که زنان باید برای غلبه کردن بر یبوست و جلوگیری از آسیب‌های متعاقب، بیشتر فعالیت و تلاش کنند.

خوشبختانه، امروزه دانش مربوط به فیزیولوژی طبیعی اجابت مزاج برای مردان و زنان یکسان است. از این رو هرچه بیشتر در مورد حرکت مواد در روده‌ها بدانید، احتمال اینکه مدت زمان بیشتری در سرویس بهداشتی بمانید، کمتر میشود.

منبع: مجله اینترنتی دخت ایران


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب