بهبود رابطه مادر و دختر

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 20 اردیبهشت, 1393 / بدون نظر

 

نوجوانی سن حساسی است و دختران در این سن بیش از هر زمانی به توجه مادرشان نیاز دارند، اگر مادر دختر نوجوانی هستید به این نکات توجه داشته باشید.

برخی از مادران در مورد دخترانی که به سن بحرانی رسیده اند، 14 سالگی و بیشتر ، دچار سوء تفاهم می شوند. تفاوت میان آن ها باعث ناتوانی در ایجاد گفتگو می شود که می تواند باعث دوری مادران و دختران یا برعکس شود. این مسئله باعث می شود دختر هیچگاه قادر نباشد که به افکار مادرش اعتماد کند. او ابتدا به دنبال آرامش خاطر است و بعد خواهان نصیحت.

ما 14 نکته آماده کرده ایم که به مادران در درک این قضیه کمک کند که؛ دختر نوجوان رشد کرده و تنها به مسائل عرفی مانند لباس،غذا، شستشو،درس خواندن،خوابیدن نیاز ندارد بلکه به گفتگویی میان دو نفر احتیاج دارد ، نه در جایگاه مادر و دختربلکه فقط مانند یک زن.

1. سعی کنید خودتان را در همین سنی که دخترتان در آن قرار دارد به خاطر بیاورید. و پاسخی صادقانه به این پرسش دهید:همیشه با مادرتان تفاهم داشته اید؟ نمی خواستید با مادرتان در مورد چیزی که ناراحتش می کرد صحبت کنید؟ آیا ترس از دعوا یا از اینکه ممکن است مادرتان قضیه را اشتباه یا گونه دیگری متوجه شود موجب نشده که با او حرف نزنید ؟

2. اگر قبلا اینکار را نکرده اید، دوستان دخترتان را بررسی کنید. برای فهمیدن تمایلاتی که در ذهن جوان او می گذرند، بسیار مهم است.

3. اگر دختر تحت تاثیر کسی قرار می گیرد باید متوجه شوید که چرا چنین اتفاقی می افتد. آیا عزت نفس کمی دارد؟

4. ممکن است از اندیشه های دخترتان و موضوعات مورد علاقه او شگفت زده شوید. این به دلیل فقدان رابطه کافی با فرزندتان است، البته شما توانایی تجدید رابطه با فرزندتان را دارید.

5. دخترتان را به دلیل سپری کردن وقتش جلوی آینه سرزنش نکنید. در این دوران دختران زیادی تصور می کنند در مقابل ایده آل های زیبایی موجود در مجلات، مانند جوجه اردک زشت هستند. به دخترتان در اهمیت دادن به زیبایی طبیعی اش کمک کنید. او را به استفاده از داروهای طبیعی که پوستش را تمیز و از جوش ها خلاص می کنند، تشویق کنید. می توانید هر هفته با هم از ماسک های زیبایی صورت و مو استفاده کنید.

6. شما باید بدانید که دختر، شما را به عنوان یک الگو در نظر می‌گیرد، حتی اگر خودش آن را نپذیرد. او می‌خواهد مادرش را به عنوان یک انسان زیبا، شیک، پرانرژی و جالب ببیند. اگر شما آنقدر درگیر مسایل خانوادگی یا دغدغه‌های دیگر باشید و خرید کردن وظیفه‌ شما نباشد، یک دختر جوان نمی‌تواند با شما درباره‌ انواع مد روز حرف بزند. وظیفه‌ شما این است که نمادی از زنانگی و ظرافت او شوید تا نوجوان در مسیر کمال‌گرایی جوانی، لباسهایی که از نظر شما غیرقابل تصور است را نپوشد .

7. در مورد چیزهایی که به او مربوط می شود به اجباراعمال نظر نکنید، مانند لباس ها و کفش هایی که او دوست ندارد. اما به او توضیح دهید که برخی چیزها مد است و نه الزما زیبا. اجازه دهید تفاوت میان مدل و زیبایی گذرای مد را درک کند.

8. به عادت های بد دخترتان توجه کرده اید؟ توهین نکنید، با او مستقیما صحبت کنید، از او بخواهید در مور عللی که موجب این عادت های بد شده، توضیح دهد و بعد آثار منفی این عادات بد را برایش شرح دهید.

9. در این سن علاقه به جنس مخالف آغاز می شود. بسیاری از مادران موضوع روابط دختران و پسران را مسکوت می گذارند. در آینده خودتان را به خاطر این سکوت سرزنش می کنید، گفتگویی را با دخترتان شروع کنید و نظرش را در مورد افراد جوان دور و برش جویا شوید. اگر احساسی را در او می بینید، به گونه ای مطمئن و بدون نصیحت کردن چگونگی روابط در این سن را برایش توضیح دهید. برای دخترتان روشن سازید که قضیه را درک می کنید و می تواند با شما صحبت کند. تنها در این صورت شما را فریب نمی دهد. مطمئن باشید بهتر است در مورد مسائل بلوغ با شما صحبت کند نه با دوستش. اطلاعت صحیح تری از شما می گیرد تا از اینترنت. در مورد صحبت کردن درباره چنین موارد حساسی با دخترتان تردید نکنید. شما می توانید اعتماد او را جلب کنید تا شما را به عنوان بهترین دوستش ببیند .

10. باید در مورد پول توجیبی منظم باشید. برای خرج کردن پول به دخترتان فرصت انتخاب دهید. اگرمی بینید که زیاد خرید می کند،به او یادآوری کنید. این مسئله به نوجوانان برنامه ریزی و درک ارزش پول را می آموزد. این قضیه در مورد والدینی که یک دختر تک فرزند دارند بسیار مهم است.

11. اگر دخترتان با شما به عنوان یک دوست صحبت می کند، بر تغییر گرایش اصرار نورزید. در نهایت، باعث می شود فرزندتان شما را فردی صمیمی برای داشتن ارتباطی راحت ببیند. تاکید دائم به نقش خودتان و”اما من مادرم” ممکن است مانعی ایجاد کند و رشته اعتماد را از بین ببرد.

12. سعی نکنید که دخترتان را در این سن تغییر دهید زیرا اصلا آمادگی اش را ندارد. برای مثال اگر بلد نیستید گیتار بزنید اما تمام عمرتان دوست داشتید بیاموزید، دخترتان را مجبور به یادگیری آن نکنید.در پاسخ ممکن است با واکنشی خصمانه و مقاومت روبه رو شوید. بهتر است توجه او را به چیزی جلب کنید و تدریجا آن را پرورش دهید.

13. به کتاب ها و فیلم هایی که دخترتان می خواند و می بیند علاقه نشان دهید. ممکن است اینگونه دنیای درونی او را درک کنید. شاید فکر کنید آن ها چیزی جالب، مفید و بهبود دهنده ندارند. اما برای فهمیدن این نکته به دنبال چیزی جالب در نوآوری های دخترتان باشید. با هم به تماشای فیلم نشستن کمک می کند متوجه شوید دخترتان در این سن دیگر علاقه ای به کارتون دیدن ندارد.

14. به طور عینی پاسخ به این سوال راحت است. روابط شما با همسرتان به عنوان پدر فرزندتان چگونه است؟ مهم ترین مرد در زندگی او که عمدتا عقیده او نسبت به مردان دیگر را شکل می دهد.اگر والدین همدیگر را دوست بدارند و به هم احترام بگذارند، سپس دختر همین مدل را در زندگی خودش به کار می برد.بیندیشید که روابط شما با دخترتان چقدر با روابط مشاوران با او فرق دارد.تغییرات اساسی، همان تغییراتی هستند که باید برای فهمیدن آن ها عجله کنید. اعتمادسازی فرآیندی دشوار اما امکان پذیر است .

15. در این زمینه می توانید این کتاب را مطالعه نمایید: « مادر و دختر»، نوشته ی « ملسا هریسون، هری اج. هریسون، جی آر» مترجم: « الهام آرم نیا، شمس الدین حسینی» ناشر« نشر دانش بهمن»، چاپ هشتم سال 1388؛

اگر بیشتر موارد بالا در مورد روابط مادر و دختری شما صدق می کند، می توانیم برایتان خوشحال باشیم و امیدواریم که در آینده نیزدقت در این موارد را از دست ندهید.

منیع: پایگاه اطلاع رسانی اصلاح

گردآورنده: رها رحمانی

 


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب