گل مژه را چطور درمان کنیم؟

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 24 اردیبهشت, 1393 / بدون نظر

 گل مژه بیماری محسوب نمی شود و بیشتر شبیه ناراحتی کوچک است و اگر چشمتان گل مژه زد به راحتی می توانید آن را در منزل درمان کنید.

گل مژه چیست؟

گل مژه برآمدگی قرمز و دردناکی است که روی پلک بالایی یا پایینی، داخل یا خارج آنها، و در لبه پلک جایی که مژه های رشد می کنند، ایجاد می شود. پلک های غدد چربی فراوانی دارند که بدون میکروسکوپ دیده نمی شوند. ولی مایعی تولید می کنند که به مرطوب کردن جلوی چشم کمک می کند.

گاهی این غده ها با چربی کهنه، سلول های مرده پوست و باکتری های کهنه پوستی مسدود می شوند. وقتی این غدد مسدود می شوند، مایع درون آنها جمع می شود و بیرون نمی آید. در نتیجه برآمدگی کوچکی روی پلک پدید می آورد که شبیه جوش است. گل مژه ممکن است عفونی شود و بسیار قرمز و برآمده شود.

درمان گل مژه:

اگر مبتلا به گل مژه شدید، باید چربی مسدود شده را درآورید. گرما به این کار کمک می کند. دستمال تمیزی را با آب گرم (نه داغ) خیس کنید. آب اضافی آن را بچلانید و دستمال را چند دقیقه روی چشم بگذارید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

می توانید با صابون چشمی ویژه (که در داروخانه ها موجود است) یا با شامپو بچه پلک را تمیز کنید. با گوش پاک کن از این محلول روی پلک بمالید. اگر ازلنز چشمی استفاده می کنید، موقتاً عینک بزنید و لنزها را دربیاورد. قبل از آنکه دوباره لنزها را به چشم بزنید، خوب آنها را تمیز کنید.

اگر در کاسه چشم احساس درد می کنید یا مشکل دید دارید، با پزشک تماس بگیرید. اگر قرمزی یا ورم بیشتر از قسمت پلک بود (داخل چشم یا بخش های دیگر صورت) هم با پزشک تماس بگیرید.

اگر گل مژه بدتر شد چه کنیم؟

گل مژه معمولاً بعد از چند روز شروع به بهبود می کند. اگر بدتر شد، با پزشک تماس بگیرید. پزشک به شما کرم آنتی بیوتیک می دهد تا روی گل مژه بمالید یا داروی آنتی بیوتیک تجویز می کند. در موارد نادر، پزشک برشی روی پلک می زند تا ماده داخل آن خارج شود.

پیشگیری:

افرادی که یک گل مژه می زنند، در خطر بیشتری برای گل مژه بعدی هستند. برای کاهش ریسک این کارها را انجام دهید:

•    هر روز یا هر چند روز یک بار پلک ها را با شامپو بچه رقیق تمیز کنید.

•    لنزهای چشمی را طبق دستورالعمل مربوطه عفونت زدایی کنید.

•    قبل از رفتن به رختخواب آرایش را پاک کنید.

•    سه ماه بعد از اولین استفاده از ریمل، خط چشم مایع و سایه چشم، آنها را دور بیندازید.

•    هرگز از حوله یا دستمال افرادی که گل مژه دارند استفاده نکنید.

•    دستها را زود به زود بشویید.

منبع: برترینها دات آی آر


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب