خطرات کلاس‌های ورزشی گرم

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 12 بهمن, 1393 / بدون نظر

خطرات کلاس‌های ورزشی گرم

یوگای داغ، دوچرخه زدن در محیط بسته و گرم و کلاس‌های مدلسازی در گرما (بادی اسکالپت)، جدیدترین گرایش‌ها در موضوع تناسب اندام هستند. طرفداران این برنامه‌ها ادعا می‌کنند که شما کالری بیشتری می‌سوزانید، وزن بیشتری از دست می‌دهید و بهتر تمرین می‌کنید.

در اینجا دو مورد از بزرگترین خطرات تمرین در کلاس‌های گرم را برایتان بیان می‌کنیم:

 

خطر اول: کم آبی بدن

کم آبی بدن یا هیپرترمی می‌تواند منجر به گرفتگی عضلانی ناشی از گرما شود و در نهایت باعث گرمازدگی گردد. هنگامیکه عرق می‌کنید، مایعات بدن را از دست می‌دهید و اگر آن مایعات جایگزین نشوند، تعریق (که به کاهش دمای بدن شما کمک می‌کند) دشوار خواهد شد، و در نتیجه آسیب می‌بینید.

یادتان باشد که وقتی ورزش می‌کنید، ۷۰ تا ۹۰ درصد از انرژی خروجی شما توسط حرارت آزاد می‌شود. شما نباید مانع انتشار این حرارت شوید، در غیر اینصورت، بر اثر گرما آسیب می‌بینید که می‌تواند خطرناک باشد.

 

راه‌حل‌ها:

۱. قبل از تمرین، در حین و بعد از آن، آب بنوشید. هیدراتاسیون مناسب، بستگی به شخص دارد، اما قاعده‌ی کلی این است که باید دو ساعت قبل از تمرین، بیشتر ازنیم لیتر مایعات نوشیده باشید.

در طول تمرین برای جبران مایعات از دست رفته باید به اندازه کافی (حدود۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی لیتر) مایعات بنوشید. اگر بعد از تمرین، بیشتر از ۲ درصد وزن کلی بدنتان را از دست نداده باشید، یعنی بدنتان به خوبی هیدراته بوده است. یکی دیگر از نشانه‌های هیدراتاسیون مناسب در طول تمرین، این است که بعد از تمرین ادرارتان روشن و رقیق باشد.

۲. با پزشکتان مشورت کنید. مطمئن شوید که داروهای مصرفی‌تان باعث کم آبی بدن نمی‌شوند و با تعریق تداخل ندارند.

۳. از مصرف کافئین و هر ماده‌ی محرک قلب از جمله الکل بپرهیزید. این مایعات اثر مدر دارند که می‌تواند خطر کم آبی بدنتان را افزایش دهد.

۴. به آرامی حرکت کنید. تمرینات را با سرعتی که برایتان راحت است شروع کنید. بدن شما می‌تواند خود را با دماهای بالاتر سازگار کند، اما این سازگاری بیش از یک هفته طول می‌کشد. در صورت لزوم، بطور مکرر استراحت کنید.

۵. برای خنک شدن بهتر، لباس‌های سبک بپوشید.

خطر دوم: افزایش خطر آسیب دیدگی.

هنگامیکه عضلات شما گرم شوند، منبسط‌تر می‌شوند. بل ام. راجاگوپالان، جراح ارتوپد مستقر در کالیفرنیا می‌گوید: اگر حداکثر ظرفیتتان را در یک تمرین ندانید و بیشتر از ظرفیت طبیعی رباط‌ها، تاندون‌ها و حتی بافت همبند از آنها کار بکشید، ممکن است بیش از حد به آنها فشار بیاورید.

 

راه‌حل‌ها:

وقتی که در گرما ورزش می‌کنید، بدنتان را در داخل محدوده‌ی حرکتی طبیعی‌اش حرکت دهید. به آرامی و آگاهانه حرکت کنید و روی تنفس عمیق تمرکز کنید تا با الگوهای حرکتی‌تان مرتبط باشید و از کشش بیش از حد جلوگیری کنید.

اکثر کارشناسان تناسب اندام به شما می‌گویند که در گرما تمرین کنید، اما اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، لازم است که با احتیاط ورزش کنید.

اگر هریک از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، از ورزش در محیط‌های گرم اجتناب کنید:

ـ مسن هستید

ـ بیماری مزمن دارید و داروی خاصی مصرف می‌کنید

ـ به شدت چاق هستید

ـ ذخیره‌ی قلبی کمی دارید (یعنی قلب شما در گرمای شدید قادر به تنظیم سریع تغییرات در بدن شما مانند افزایش ضربان قلب نمی‌باشد). بیماران دارای نارسایی قلبی و کودکان کمتر از ۴ سال معمولا ذخایر قلبی کمی دارند. آنها می‌توانند براحتی دچار کم آبی شوند، حتی با نشستن در اتاقی که بیش از حد گرم باشد یا راه رفتن در هوای گرم بیرون.

آیا تا بحال در یک کلاس ورزشی گرم شرکت کرده‌اید؟ آیا گرما بر عملکرد شما تاثیر گذاشته است؟ اگر بله، چطور؟ آیا وقتی هوا گرم است در بیرون خانه ورزش می‌کنید؟ برای محافظت از خودتان در برابر گرما چه قدم‌هایی بر می دارید؟برای ما پیام بگذارید.

منبع: مجله اینترنتی تناسب اندام


دسته بندی شده در : ورزش و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب