رژیم گیاه خواری و انواع آن

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 18 مرداد, 1394 / بدون نظر

رژیم گیاه خواری و انواع آن

افراد به دلایل مختلفی ممکن است رژیم گیاهخواری را انتخاب کنند. برخورداری از سلامت، حفظ محیط زیست و یا به دلایل اخلاقی و یا از دید مذهبی. برخی افراد کشتن حیوانات و مصرف گوشت آنها را گناه می دانند و برخی دیگر برای حفظ سلامت، مسایل درمانی و زیبایی اندام، گیاه خوار می شوند. برخی دیگر نیز به علت فقر مالی و دلایل اقتصادی به این رژیم روی می آورند. حال به هر دلیل افراد از رژیم گیاهخواری استفاده کنند باید در دسته یکی از گروه های زیر قرار گیرند. هر گروه دارای شرایط خاصی است که البته مزایا و معایب خاص خود را نیز دارد. این گروه ها به قرار زیر می باشند:

  • گیاهخوار مطلق یا وگن Vegan: افرادی که از این رژیم پیروی می کنند هیچ گونه پروتئین حیوانی و یا محصولاتی که از پروتئین حیوانی بدست می آید را استفاده نکرده و در نتیجه گوشت قرمز و سفید، ماهی و یا مرغ نمی خورند. آنها همچنین تخم مرغ و لبنیات را نیز مصرف نکرده و هیچ گونه عسل یا موم و ژلاتین نیز در برنامه غذایی آنها نیست. آنها سعی دارند که حتی در پوشش خود از پوست، چرم و یا پشم حیوانات نیز استفاده ننمایند.

  • گیاهخوار لاکتو Lacto: افراد پیروی کننده این رژیم گوشت قرمز و سفید، ماهی، مرغ و یا تخم مرغ را نمی خورند. اما محصولات لبنی مانند پنیر، شیر و یا ماست در برنامه غذایی آنها وجود دارد.

  • گیاهخوار اوو Ovo: افراد پیروی کننده این رژیم گوشت قرمز و سفید، ماهی، مرغ و محصولات لبنی را مصرف نکرده و اما تخم مرغ و محصولات مرتبط با آن را می خورند.

  • گیاهخوار لاکتو- اوو Lacto-ovo: این افراد گوشت قرمز، سفید، ماهی یا مرغ را نمی خورند اما محصولات لبنی و تخم مرغ را مصرف می کنند. این معمولترین نوع رژیم گیاهخواری است.

  • گیاهخوار پولوتارین Pollotarian: پروتئین مصرفی اینگونه افراد به مرغ و ماکیان محدود می شود. این گروه گوشت قرمز، ماهی و یا منابع دریایی را مصرف نمی کنند.

  • گیاهخوار پساترین Pescatarian: رژیم این گروه از افراد شامل ماهی و منابع دریایی بوده و از گوشت قرمز و مرغ استفاده نمی نمایند. به این رژیم، نیمه گیاهخواری نیز اطلاق می شود.

  • گیاهخوار فلکسی ترین Flexitarian: این گروه از افراد معمولا طرفدار سبزیجات و گیاهان هستند و نهایت سعی خود را برای نخوردن گوشت می کنند و معمولا از سبزیجات و گیاهان کمتر استفاده نموده که از نظر تکنیکی خیلی در گروه گیاهخواران نیستند.

با توجه به تقسیم بندی موجود افراد با قرار گرفتن در هر کدام از گروه های فوق، یکسری از محدودیتها را در رژیم غذایی خود وارد می نمایند که حتما باید به این موضوع توجه نموده تا دچار کمبود های احتمالی نشوند.

منبع: ساناز سانیا


دسته بندی شده در : تغذيه و تناسب اندام
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب