اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 18 مهر, 1394 / بدون نظر

اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه

 

قدیم ترها توی هر خانه ای فضایی بود به نام مطبخ؛ جایی که از حصار خانه جدا بود و معمولا یا گوشه حیاط بود یا زیرپله. آن هم برای استفاده نه یک خانواده که شاید گاهی پنج یا شش خانواده هم باید غذای شان را در همان اتاقک نمور می پختند؛ اتاقی با فضای سیاه رنگ که نتیجه دود زغال و هیزم بود. البته دود و دم هیزم ها خودش باعث جدایی آشپزخانه از اتاق های اصلی اندرونی بود و شاید هم محصور کردن فضای فعالیت خانم خانه.

در هر حال امروز داستان به کلی فرق کرده است. حالا دیگر فضای آشپزخانه مانند سابق نه تنگ و تاریک است و نه دور از چهار دیواری اصلی. همین است که چیدمان آشپزخانه هم به اندازه باقی قسمت ها مهم شده؛ حالا آشپزخانه ها مشرف به اتاق پذیرایی هستند بدون هیچ دیوار بازدارنده ای، خانم ها در حصر نیستند و آشپزخانه ها یکی از مهم ترین قسمت های خانه هاست. پس باید حسابی حواس تان به این منطقه حساس باشد. کوچک ترین اشتباهی در چیدمان آن ممکن است کل زیبایی خانه را به خطر بیندازد.

رنگ

حس متفاوت بودن با استفاده از رنگ های خاص این روزها در طراحی دکوراسیون زیاد به چشم می خورد. کابینت هایی یک دست سیاه یا با طرح های عجیب و غریب و استیکرهای شلوغ حتما زیبا هستند اما باید زیبایی آنها را در محل مناسب خودشان پیدا کرد. هیچ وقت نمی توان رنگ ها را بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی آشپزخانه انتخاب کرد. پس وقتی برای انتخاب کابینت ها قدم برمی دارید بی محابا مجذوب پنل های انتخاب رنگ نشوید. قبل از آن توضیحی کوتاه درباره فضای آشپزخانه به فروشنده بدهید.

او حتما برای تان توضیح می دهد رنگ سیاهی که این روزها به کابینت ها می زنند به درد آشپزخانه های کوچک نمی خورد یا اینکه برای آشپزخانه های بزرگ چقدر می تواند رنگ تیره مناسب باشد. اگر سقف آشپزخانه تان کوتاه است باید از کابینت هایی با رنگ یک دست استفاده کنید یا کابینت های سفید که فضا را بزرگ تر و پرنورتر نشان می دهند. حتی استفاده از روکش های کابینت براق مناسب با هر محیطی نیست. پس به جای اینکه شما برای انتخاب کابینت به فروشگاه بروید کارشناس را به خانه بیاورید. او حتما بیشتر از شما می داند!

 

حجم

همیشه در آشپزخانه ها جنگ به راه است؛ جنگ بین فضا و ترکیب. هر چه باشد آشپزخانه محل نگهداری وسایل زیادی است که باید با دقت و ظرافت کافی در جای مناسب شان قرار بگیرند. اما گاهی داشتن یک آشپزخانه مدرن و امروزی با دکوراسیون خاص، خودش ممکن است فضای زیادی را هدر دهد. این وسط کسی برنده میدان است که بتواند بین فضا و دکوراسیون تعادل برقرار کند؛ اتفاقی که این روزها کمتر به چشم می خورد. آشپزخانه های امروزی یا به خواست صاحبخانه یک اتاق جادار برای هر نوع وسیله ای هستند یا آن قدر شیک و مدرنند که اصلا به آشپزخانه شباهتی ندارند. تقریبا تمام طراحی های آشپزخانه ها دارای فضای تلف شده است اما با طرح ریزی کافی و درست می توان این فضا را به کمترین حد ممکن رساند.

اگر آشپزخانه کوچک باشد، برای داشتن فضای بیشتر، کابینت های بزرگ بالا را می توانید بلندتر کنید با طاقچه های کناری که با دید خاصی که دارند زیاد بودن فضای های ذخیره را بگیرند. بالای یخچال هم همیشه از یاد می رود. استفاده نکردن کامل از فضای بالای یخچال، باعث می شود یک فضای ذخیره سازی برای وسایل بزرگ آشپزخانه یا فصلی از دست برود. بهترین کار این است که در کابینت های با قفسه بندی های خاص جا برای وسایل باز کنید. کابینت های ساده بدون دسته بندی خاص کمتر از میزان مورد نیاز جا برای چیدن وسایل دارند. یادتان باشد فضاسازی کنید نه انبار!

 

نظم

خاطره ها خوب هستند و به یادآوردن هر روزه شان بهتر! اما قرار نیست هر جایی که هستیم این خاطره ها را هرقدر هم که خوب باشند دنبال خودمان ببریم. دیگر زمان آن روزها گذشته که در یخچال و فریزهای خانه پر می شد از عکس ها و یادگاری های قدیمی. در یخچال نه آلبوم خانوادگی شماست و نه کتابخانه شخصی تان. نقاشی پسر چهار ساله تان یا دستور غذایی که مادربزرگ با خط خودش برای تان نوشته ممکن است هر جایی نصب شود اما نه روی در یخچال خانه به خصوص اینکه این عکس ها و یادگاری ها گاهی تا ماه ها و حتی سال ها روی در یخچال باقی می مانند و آن قدر جلوی چشم هستند که دیگر اثر خودشان را روی قلب و ذهن آدم از دست می دهند.

چسباندن استیکرهای پیتزافروشی محل یا آژانس که دیگر یک خطای بزرگ است. اگر خیلی حواس پرت هستید می توانید آنها را به کناره های یخچال که دید ندارند، بچسبانید. تا جایی هم که می توانید بی خیال یادگاری های خانوادگی تان روی در یخچال شوید. اگر هم نمی توانید از آنها دل بکنید حداقل هفته ای یک بار تصویر جلوی روی تان را عوض کنید؛ این طوری هم حال شما خوب می شود و هم حال فضای آشپزخانه تان. این وسط فقط یک نکته باقی است؛ اینکه حتی اگر عکس های یادگاری را روی در یخچال می چسبانید دیگر از شماره پیتزافروشی محل یا آژانس و. . . صرف نظر کنید.

 

چینش ظرف ها

درست است که کابینت ها را برای قرار دادن ظرف و ظروف آشپزخانه درست کرده اند اما مساله این است که همه بار فضاسازی در آشپزخانه و زیبایی آن را نباید این سازه های فلزی یا چوبی برعهده بگیرند. شاید شما از بهترین جنس کابینت با زیباترین رنگ ها برای چیدمان آشپزخانه تان استفاده کرده باشید اما کابینت ها زمانی زیباتر می شوند که مکمل هایی داشته باشند؛ اجناسی از جنس لوازم مخصوص آشپزخانه. بگذارید ساده تر بگوییم. چرا به این فکر نیستید که ظرف های سرامیکی رنگی تان را جوری در دسترس قرار دهید که هم شما از هر روز دیدن شان لذت ببرید و هم مهمانی که در سالن پذیرایی با کنجکاوی به در و دیوار آشپزخانه شما زل زده است.

این روزها دیگر کسی همه فضای آشپزخانه را با کابینت های سرتاسری نمی پوشاند. طراحان دکوراسیون معمولا بالای گاز یا دیوارهای کناری آشپزخانه طاقچه هایی نصب می کنند و ظرف ها را در دید قرار می دهند؛ البته نه به شکل یک جاظرفی یا بوفه. ظرف ها نباید روی هم تلنبار شده باشند و نباید خیلی کلاسیک و رسمی باشند؛ البته این کار را زمانی انجام دهید که از خودتان اطمینان دارید و می دانید همیشه آدم منظمی هستید و ظرف ها را با دقت و ترتیب خودشان روی طاقچه ها قرار می دهید وگرنه با طراحی طاقچه در آشپزخانه یک انباری دیگر درست می کنید!

چینش گاز و ظرفشویی

طراحان دکوراسیون داخلی زمانی که پای شان به آشپزخانه می رسد، حتما یاد آن قانون طلایی دوران تحصیل می افتند؛ قانون مثلث طلایی. به عقیده کارشناسان طراحی هر آشپزخانه ای برای خودش یک مثلث طلایی دارد که نباید تحت هیچ شرایطی قاعده آن به هم بخورد. این مثلث با اتصال سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال درست می شود. درواقع یخچال و سینک ظرفشویی باید در سه راس یک مثلث فرضی در آشپزخانه قرار داده شوند. البته شاید در آشپزخانه های کوچک این قانون رعایت نشود اما معمولا در زمان ساخت آشپزخانه ها مهندسان معمار حواس شان به این نکته هست.

در مثلث طلایی بیشتر فعالیت های معمول در آشپزخانه انجام می شود و باید آشپزخانه طوری طراحی شود که هیچ وسیله اضافه ای در آن قرار نداشته باشد. آشپزخانه هر شکلی که داشته باشد – به شکل L، U یا جزیره ای- میانگین فاصله سه ضلع مثلث طلایی نباید کمتر از سه متر و بیش از هفت متر و نیم باشد. ارتفاع سطح پیشخوان کابینت از زمین باید حدود 90 سانتی متر و فاصله افقی از در کابینت تا کابینت روبه رو یا هر چیز دیگر حداقل 76 سانتی متر باشد تا فرد به راحتی از پیشخوان و کابینت ها استفاده کند. اگر به هر دلیلی این اندازه ها رعایت نشود در آشپزخانه یا آدم ها با هم برخورد می کنند یا اینکه کار آشپزی خیلی سخت می شود.

نور

دیگر زمان مطبخ های زیرپله ای قدیمی نمور با آن نور کم و فضای تاریک شان گذشته. حالا دیگر باید آشپزخانه ها حسابی پرنور باشند تا هم زیبایی رنگ کابینت ها بیشتر به چشم بیاید و هم حاصل دست بانوی خانه بیشتر بدرخشد. پس اولین کار در طراحی آشپزخانه اطمینان از نور آن است. هر آشپزخانه ای باید تعداد زیادی چراغ سقفی داشته باشد. یک نکته اساسی در آشپزخانه های حرفه ای این است که هیچ وقت سایه آشپز روی غذایش نیفتد. سرآشپزهای ماهر دنیا هم وقتی آشپزخانه رستورانی را تحویل می گیرند اولین دقت شان به نور است. نداشتن نور کافی در آشپزخانه مساوی است با خطای دید آشپز و غذایی که رنگ و مزه جالبی ندارد.

پس اگر می خواهید مانند یک سرآشپز ماهر در خانه باشید باید اول سراغ نور آشپزخانه بروید. توجه کنید درست در قسمت بالای هر کدام از فضاهای اصلی کارتان در آشپزخانه باید نور مستقیمی داشته باشید؛ بالای گاز، بالای کانتر و حتی بالای سینک ظرفشویی. پرده آشپزخانه را هم دیگر فراموش کنید. در نهایت اگر احساس راحتی ندارید می توانید از کرکره های بالارونده استفاده کنید. بگذارید نور به آشپزخانه تان بتابد.

منبع: آکاایران داتکام


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب