آشنایی با روش های پخت انواع ماهی

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 23 آبان, 1394 / بدون نظر

آشنایی با روش های پخت انواع ماهی

ماهی یک غذای کامل و مناسبی است و از نظر خصوصیات تغذیه ای نسبت به سایر گوشت‌ها برتری‌های ویژه‌ای دارد. امروزه مردم به دلیل درک ارزش غذایی این موجود دریایی سعی می‌کنند آن را در رژیم غذایی خود بگنجانند. اما چیزی که در این میان بسیار حائز اهمیت است، آگاهی از نحوه صحیح آماده کردن و طبخ ماهی است که آن را دلپذیرتر می‌کند. قبل از اقدام به تهیه غذا با ماهی نکات زیر را مطالعه کنید.

 

ماهی‌ها از نظر شکل و ساختار دو دسته‌اند:

الف) ماهی‌های گرد: اندام سفت و سخت‌تری دارند و استخوان‌های آنها به باله‌ها متصل است. آنها را می‌توان فیله یا استیک کرد، اما هر دو شامل استخوان‌های سوزنی شکل هستند.

ب)ماهی‌های پهن: شامل یک استخوان مرکزی پهن و یک ردیف استخوان متصل به هر دو طرف هستند. این ساختار استخوانی ساده، فیله کردن آن را ساده ترمی کند. بیشتر آنها برای استیک کردن بسیار نازک هستند.

تمیز و آماده کردن ماهی:

1- ماهی‌هایی که در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند، معمولاً تمیز و پوست کنده هستند اما در صورت لزوم می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید. بهترین جا برای پاک کردن ماهی داخل یا نزدیک سینک ظرفشویی به همراه آب سرد است. برای این کار به دستان خود نمک بزنید تا ماهی را راحت بگیرید.

2- جدا کردن پولک و پوست: بیشتر ماهی ها پوست و پولک دارند که قبل از پخت باید برداشته شوند، دم ماهی را محکم بگیرید و با استفاده از یک چاقوی مخصوص، پولک را بخراشید یا پوست آن را بگیرید این کار را از دم تا سر انجام دهید. سپس ماهی را برگردانده، این کار را برای طرف دیگر تکرار کنید و خوب بشوئید.

3- آراستن ماهی: برای اینکه ماهی پهن کاملاً پخته شود از یک قیچی آشپزخانه برای آراستن باله کوچک بیرونی آن استفاده کنید.

4- ماهی گرد: گوشت هر دو طرف باله‌های پشتی و عقبی را ببرید و آنها را بیرون آورید. استخوان کوچکی که به آن چسبیده است بیرون خواهد آمد. برای باله‌های دیگر نیز همین کار را تکرار کنید.

5- اگر می خواهید ماهی را درسته بپزید، به باله‌های آن دست نزنید یا فقط آن‌ها را مرتب کنید زیرا باله‌ها به حفظ شکل ماهی کمک خواهد کرد. به این صورت که، دم ماهی را با قیچی مرتب کرده و شکل V در وسط آن ایجاد کنید.

 

نکاتی مهم در مورد انواع ماهی:

  • ماهی های بزرگ مثل ماهی تن، چهار ردیف استخوان دارند که گوشت را به چهار قسمت تقسیم می کنند و قسمت های بدون استخوان معمولاً به صورت استیک بریده می شود.
  • میزان چربی موجود در ماهی ها با نحوه پختن آنها ارتباط مستقیم دارد. ماهی‌های کوچک و کم گوشت در دمای بالا خشک می شوند. بنابراین بهتر است هنگام پختن در فر، آن را با فویل بپوشانید. همچنین هنگام کباب کردن، آنها را در سس بخوابانید یا روغن بزنید و با روشهایی مثل آب پز و بخارپز تهیه کنید.
  • پختن در فویل یا کاغذ روغنی برای انواع ماهی (کامل، فیله و یا استیک) مناسب است، چون این روش رطوبت ماهی را حفظ می‌کند.
  • طعم و جنس (بافت گوشتی) ماهی در نحوه پخت آن بسیار مهم است. ماهی‌‌هایی که دارای طعم مطبوعی هستند، در هنگام پخت نیاز به دقت بیشتری دارند.
  • سرخ کردن ماهی در تابه آغشته به آرد، بخارپز کردن و آرام پختن، بهترین روش ها هستند.
  • ماهی های گوشتی را می توان تکه تکه کرده و روی توری فلزی کباب کرد.
  • پختن ماهی به همراه مقدار کمی مایعات (مانند آب گوشت، شیر و … ) چاشنی و طعم دهنده ها، در بهتر شدن طعم آن موثر است.
  • ماهی آب پز را می توان هم به صورت داغ و هم به صورت سرد به همراه سس های مختلف و فراوان میل کرد. ضمن اینکه مایه آن را می توان به عنوان سس پایه قرار داد.

به دو روش می توان ماهی را آب پز کرد:

1- آب پز کردن ماهی در فر: فر را با حرارت 175 درجه سانتی گراد گرم کنید.ماهی را در ظرف نسوز چرب شده ای قرار داده تا 3/2 آن را مایع مخصوص(مخلوط آب، نمک، شیرو استاک ماهی) بریزید. چاشنی های مورد نظر را به آن اضافه کرده، روی ماهی را با کاغذ روغنی بپوشانید و داخل فر قرار دهید. برای مطمئن شدن از پخت ماهی، با نوک یک چاقوی تیز، برشی در کنار استخوان ایجاد کنید. در این صورت باید گوشت در وسط شفاف و روشن باشد.

2- آب پز کردن روی حرارت مستقیم: ماهی را در سینی توری ظرف مخصوص آب پز کردن قرار داده، ظرف را با مایع مخصوص پر کنید و سینی را داخل آن بگذارید. سپس در آن را گذاشته روی حرارت زیاد قرار دهید. زمانی که به جوش آمد، حرارت را ملایم کرده و بگذارید کاملاً پخته شود. اگر به ظرف مخصوص آب پز کردن دسترسی نداشتید، می توانید ماهی را داخل یک تنظیف گذاشته و درون قابلمه حاوی مایع مخصوص قرار دهید و روی حرارت بپزید.

بخار پز کردن ماهی: در روش بخارپز کردن به این دلیل که تماس بین ماده غذائی و آب کمتر از آب پز کردن است، بنابراین کاهش مواد مغذی نیز کمتر است. در ظرف را در مراحل پخت روی ظرف بگذارید تا بخار جمع شده و به پخت مناسب غذا کمک کند. ولی توجه داشته باشید، در ظرف باید به صورتی قرار گیرد که خروج مقداری بخار آب امکان پذیر باشد.

برای بخار پز کردن هم روش های مختلفی وجود دارد. از جمله:

1- استفاده از یک بخارپز: ماهی را در بخارپز گذاشته و در آن را بگذارید و بخارپز کنید.

2- بخارپز به سبک چینی: ماهی را در بشقاب نسوزی گذاشته و در ظرف مخصوص بخارپز قرار دهید و روی آب جوش بگذارید.

3- بخارپز کردن در فویل: ماهی را کاملاً با فویل بپوشانید و در سینی سوراخ دار بخارپز یا تابه داغ و بزرگ حاوی آب جوش قرار دهید و بخارپز کنید.

استیک کردن ماهی: ماهی های گرد مثل سالمون و ماهی های تخت و بزرگ مثل هالیبوت (نوعی ماهی بزرگ خوراکی) و ماهی کوربو ( نوعی ماهی خوراکی که در آب‌های اروپا یافت می شود) اغلب ماهی هایی هستند که آنها را به صورت استیک می پزند. ضخامت استیک ها معمولاً 5/2 تا 75/3 سانت است.

کباب کردن ماهی: این روش پختن بیشتر و بهتر برای ماهی‌های حاوی روغن طبیعی مثل ماهی سالمون و ماهی تن استفاده می شود. ماهی های لاغرتر را نیز می توانید همان طور که آنها را با روغنی کردن مرطوب نگه می دارید، کباب کنید. همیشه کباب پز را از قبل روشن کنید.ماهی ها را همچنین می توان روی زغال کباب کرد، فقط دقت کنید که مزه دود نگیرد. ضمن اینکه که در طول پخت آنها را خوب به روغن آغشته کنید تا از خشک شدن ماهی ها جلوگیری شود.

فیله کردن ماهی: فیله ها، تکه های بدون استخوان از ماهی هستند که در بین مردم طرفداران زیادی دارند. شما این کار را می توانید با چاقوی تیز مخصوص فیله کردن انجام دهید. توجه داشته باشید که تمام استخوان ها و اضافات حاصل از آن را می توانید برای تهیه استاک ماهی استفاده کنید.

منبع: ساناز سانایا دات آی ار


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب