چگونه بین افراد برونگرا، درونگرایی موفق باشیم؟

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 16 آبان, 1394 / بدون نظر

چگونه بین افراد برونگرا، درونگرایی موفق باشیم؟

آیا شما یک فرد درونگرا هستید و دنیای کسب‌وکار برایتان تهدیدآمیز است، اهل ملاقات و جلسه، رویدادهای شبکه‌ای و سخنرانی‌های جمعی نیستید؟ چگونه می‌خواهید بر این چالش‌ها غلبه کرده و موفق شوید؟

اگر شما نیز یک فرد درونگرا باشید می‌دانید که دنیا به سمت افراد برونگرا متمایل است. طبق آمار مجله‌ “روانشناسی امروز”، بین ۱۶ تا ۵۰ درصد جمعیت درونگرا هستند. اما با توجه به شغل‌ها و موقعیت‌های اجتماعی فراوانی که متوجه برونگراهاست، شاید فکر کنید که این آمار خیلی کمتر است.

حتی اولین تجربه‌ها به ما می‌آموزند برای مورد توجه بودن باید برونگرا بود. برای مثال، بیشترین توجه در مدرسه اغلب متوجه کدام دانش آموزان بوده است؟ مسلما دانش آموزان ساکت و آرام ردیف عقب نبوده‌اند.

همین امر در “بزرگسالی” هم صدق می‌کند. وقتی افراد برونگرا بیشتر در ارتباط با مردم و فعالیت‌های مختلف باشند بیشتر رشد می‌کنند و در به اشتراک گذاشتن افکار و عقایدشان راجع به هر موضوعی سریع‌تر عمل می‌کنند. از طرف دیگر افراد درونگرا اغلب ترجیح می‌دهند برای مدت کوتاه‌تری بین مردم باشند و تا تمام جوانب یه مسئله را نسنجند نظر نمی‌دهند. فکر می‌کنید کدام یک از این دو گروه در رویدادهای ارتباطی، جلسات کاری و تجمع‌های بزرگ اجتماعی راحت‌ تر هستند؟ کاملا واضح است!

پس یعنی برای افراد درونگرا دستیابی به موفقیت غیرممکن است؟ البته که نه! مهم این است که بدانید بعنوان یک فرد درونگرا چه مهارت‌ها و توانایی‌های خاصی ارائه می‌دهید.

ما در ادامه به شما ۸ روش موفقیت (شخصی و حرفه‌ای) را ارائه می‌دهیم.

۱- با افراد همفکر خود بطور آنلاین ملاقات کنید.

افراد برونگرا در محیط‌های جدید حرفه‌ای و اجتماعی پیشرفت می‌کنند، درحالیکه برای درونگرایان رویدادهای شبکه‌ای کسب‌وکار یا مهمانی‌های مختلف کابوس به حساب می‌آید. این بدان معنا نیست که این افراد غیراجتماعی، خجالتی یا عجیب و غریب هستند، در واقع، بیشتر درونگرایان در گفتگوهای عادی عالی هستند زیرا به خوبی گوش می‌دهند و مشکلات را از چشم‌انداز دیگری می‌بینند.

مشکل اینجاست که وقایع و رویدادهای اجتماعی بزرگ، افراد درونگرا را خسته می‌کند و این موضوع حتى در مورد افراد درونگرایی که از حضور در جمع‌های کوچک لذت می‌برند نیز صدق می‌کند.

به همین دلیل، از اینکه برخی از ارتباطات خود را از طریق شبکه‌هایی مثلا رسانه‌های اجتماعی یا گروه‌های دوستانه انجام دهید نترسید. این امر به شما کمک می‌کند تا افراد با خصوصیات فکری مشابه خود را پیدا کرده و با آنها ملاقات کنید و از زمانی که باید برای پیدا کردن آنها در زندگی واقعی صرف کنید، می‌کاهد.

۲- نوشته‌ها دوست شما هستند.

اگر شما فردی درونگرا هستید، به احتمال زیاد با بیان احساستان در حالت نوشتاری نسبت به گفتاری راحت ترید. درحالیکه برونگراها دوست دارند بلند فکر کنند، شما ترجیح می‌دهید قبل از در میان گذاشتن نظر و عقیده‌تان با دیگران به دقت موضوع را بررسی کنید.

با نوشتن افکارتان قبل از جلسات یا دورهمی‌ها از این قضیه به نفع خود استفاده کنید. در شرایط حرفه‌ای یادداشتی از رئوس مطلب را همراهتان داشته باشید.

۳- نسبت به توانایی‌هایتان واقع‌بین باشید.

برای یک آدم برونگرا جای تعجب نیست که پس از یک روز کاری با دوستانش دور هم جمع شوند و خوش بگذرانند. اما افراد درونگرا در پایان روز حسابی خسته می‌شوند و فقط می‌خواهند به خانه رفته و خستگی در کنند.

در برابر پذیرش دعوت‌های کاری و اجتماعی واقع‌بین باشید. بجای برنامه‌ریزی برای رویدادهای اجتماعی در طول هفته، قبول کنید که از تعاملات اجتماعی آخر هفته بیشتر لذت می‌برید. همچنین بجای اینکه در تمام رویدادهای کاری شرکت کرده و خودتان را حسابی خسته کنید، یک یا دو مورد را که فکر می‌کنید اهمیت بیشتری دارد انتخاب کنید و بقیه را کنار بگذارید.

۴- (گهگاهی) خارج از محدوده‌ی آرامش خود قدم بردارید.

متاسفانه موقعیت‌های بسیاری وجود دارد که در آن توسط افراد برونگرا احاطه می‌شوید. وقتی در چنین شرایطی هستید خیلی مهم است که تسلیم نشوید و اجازه ندهید که تنها دیگران صحبت کنند.

خودتان را ملزم کنید تا سخنرانی در جمع و مهارت‌های مکالمه‌ بدون آمادگی قبلی را تمرین کنید چرا که در تمام زمینه‌های زندگی به دردتان می‌خورد و به شما اعتماد به نفس کافی می‌دهد تا در زمان نیاز از محدوده‌ی آرامش خود خارج شوید.

۵- روی نقاط قوت خود تمرکز کنید.

با اینکه درونگرا بودن در دنیایی پر از افراد برونگرا ضرر محسوب می‌شود، اما نکته‌ی اصلی نقاط قوت فرد است. شما بعنوان یک فرد درونگرا، مستعد فراگیری سریع اطلاعات هستید (چون خوب گوش می‌دهید)، در تعاملات گروهی هوشیار باشید و چیزهایی که دیگران نمی‌بینند را شما ببینید.

هر جا که ممکن است از این مهارت‌ها به نفع خودتان استفاده کنید. از نقاط قوت ناشی از درونگرا بودن آگاه باشید و و بر بهبود و توسعه‌ی آنها تمرکز نمایید.

۶- اجازه ندهید افراد برونگرا شما را ساکت کنند.

افراد درونگرا زیاد به جلب توجه دیگران تمایل نشان ‌نمی‌دهند. مثلا در یک جلسه‌ی کاری، شاید ترجیح بدهند عقب نشسته و تمام افکار، نظرات و اطلاعات را جذب نمایند.

بعنوان یک درونگرا اگر نظر و ایده‌ای داشته باشید این حق شماست که شنیده شوید. شاید صدای شما به بلندی نفر کناریتان نباشد، اما عقایدتان ارزش بیان کردن را دارند. با بلند کردن دست و گفتن “من یه نظری دارم” توجه دیگران را به خود جلب کنید.

۷- تظاهر کنید.

روزی با یکی از شرکای تجاری صحبت می‌کردم که در زندگیش به یک نقطه‌ی عطف رسیده بود. فردی درونگرا که پس از یک جلسه‌ی کاری ناموفق و اینکه نتوانسته بود نظرش را عنوان کند، تصمیم مهمی مبنی بر تغییر زندگیش گرفته بود: اینکه در موقع لزوم برونگرا باشد.

از آن روز به بعد، وقتی که می‌دانست از اینکه نظرش را بیان نکند پشیمان خواهد شد، تظاهر می‌کرد. البته می‌گفت که هنوز هم از جلب توجه دیگران احساس راحتی ندارم اما هم اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده‌ام و هم در مواقع لزوم نظر و دیدگاهم را عنوان می‌کنم.

۸- برای کسب موفقیت، شغلی را انتخاب کنید که با خلق و خوی شما سازگار باشد.

بیایید واقع بین باشیم، مشاغلی وجود دارند که برای تمام شخصیت‌ها مناسب نیستند. بجای اینکه شخصیت خود را با کارتان همساز کنید، به کاری مشغول شوید که ویژگی درونگرایی شما در آن یک دارایی محسوب شود.

شغل‌هایی که به جزییات توجه می‌کنند، به مهارت‌های شنیداری قوی نیاز دارند و برای استقلال داشتن در کار ارزش قائلند نمونه‌هایی از این شغل‌ها می‌باشند. مشاغلی که ارتباطات قوی شبکه‌ای و سخنرانی در جمع را می‌طلبند گزینه‌های زیاد جالبی نیستند.

بجای اینکه انرژی خود را صرف جنگیدن با خلق و خویتان کنید، شغلی پیدا کنید که برای نقاط قوت، صفات و مهارت‌های منحصر بفردتان ارزش قائل باشد.

در دنیایی که به نظر به برونگرایی اهمیت بیشتری داده می‌شود، درونگرا بودن نوعی چالش به حساب می‌آید. اما شناخت نقاط قوت و توانایی‌هایی که ناشی از این خصلت است در موقعیت‌های حرفه‌ای یک برگ برنده است.

منبع: خوارزمی دات اورگ


دسته بندی شده در : جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب