يبوست و علل آن

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ پنج شنبه, 14 آبان, 1394 / بدون نظر

يبوست:

یبوست یا همان خشکی مزاج مشکلي در دستگاه گوارش ميباشد که بخاطر آن مواد دفعی در رودهٔ بزرگ سفت می‌شوند و دفع آنها با درد و سختی همراه می‌شود یبوست حاد ممکن است باعث بسته شدن روده شود، که با توجه به نوع آن خود ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد علل بروز این عارضه ممکن است رژیم غذایی نامناسب، بر هم خوردن تعادل هورمونی، اثر جانبی داروهای مصرفی و یا آناتومی بدن باشد. روش‌های درمان شامل بهبود رژیم غذایی و تمرینات ورزشی است یبوست سرچشمه بسیاری از بياريهاست است و نوع مزمن علاوه بر ناراحتی در هنگام دفع، انسان را بی حال و کسل کرده و خمیازه ایجاد می کند همین طور باعث بد مزه شدن دهان شده و اشتها را از بین می برد به همین دلیل درمان ان باید جدی گرفته شود د بسختی اجابت مزاج کرده و میزان دفع مدفوع کم می شود. مدت نرمال اجابت مزاج و فاصله بین آنها بین افراد مختلف متفاوت است. با اینحال عموما کم تر از سه بار اجابت مزاج در هفته یبوست نامیده می شود.

علل یبوست:

رژیم کم‌ فیبر یا کم‌آبی، کم‌ کاری تیروئید، بیماری دیابت، تومورها و سرطان‌های روده. موقعي که غذا وارد روده می شود آب و مواد مغذی از آن جدا شده و مواد زائد به صورت مدفوع باقی می مانند و به وسیله انقباض ماهیچه ها در روده حرکت می کند مصرف کم فیبر و آب و نداشتن فعالیت بدنی و جلوگیری از دفع این امر را دشوار و سخت می کند.

عوامل بدتر کردن بيماري:

عوامل شایعی که یبوست را تشدید می‌کند شامل:

نوع رژیم غذایی، نداشتن رژیم غذایی حاوی سبزیجات و میوه‌ها، کم مصرف کردن مایعات و نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب. استفاده از برخی از داروها مثل داروهای ضد فشارخون بالا و برخی داروهای پایین آورندهٔ چربی خون هم در بوجود آوردن یبوست موثرند. شرایط فیزیولوژیکی مثل حاملگی و افزایش سن، تعدادی از بیماری‌ها که با کاهش حرکت همراه است مانند قطع نخاعی یا بیماری‌های عضلانی مثل دیستروفی عضلانی نیز از علل یبوست‌اند برخی بیماری‌های روده بزرگ که به جهت اختلال در حرکات روده بزرگ می‌باشد مثل بیماری روده تحریک‌پذیر، بیماری‌های مرتبط به عضلات کف لگن و بالاخره افسردگی از علل دیگر ایجاد یبوست هستند.مصرف مواد مخدر و هم چنین قرص های حاوی مواد مخدر سنتی و صنعتی همانند ترامادول و متادون نیز میتواند باعث ایجاد یبوست گردد.

افراد در مبتلا شدن به آن:

عواملی که خطر ابتلا به یبوست مزمن را افزایش می دهند، شامل:

افزایش سن و پیر شدن

زن بودن

خشکی و کم آبی بدن

رژیم غذایی کم فیبر

کم تحرکی و یا عدم تحرک

مصرف داروهای خاص همچون آرام بخش ها، داروهای مخدردار و یا داروهای پایین آورنده فشار خون بالا

عوارض:

رگ های ورم کرده در مقعد (هموروئید)

پاره شدن پوست مقعد (فیشر مقعد)

عدم توانایی در دفع مدفوع

بیرون زدن کمی از روده از مقعد (پرولاپس رکتوم)

منبع : یبوست


برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب