نکات ضروری رژیم گیاهخواری

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 24 آبان, 1394 / بدون نظر

آیا می توان با رژیم گیاهخواری مواد غذایی کافی به بدن رساند؟

گیاهخواران اگر نکات گفته شده در این مطلب را در رژیم غذایی خود رعایت کنند، می توانند مواد غذایی کافی را به بدن خود برسانند. امروزه به دلایل مختلفی شاهد افزایش تمایل بیشتر افراد به رژیم گیاهخواری هستیم. اما آیا می توان با رژیم گیاهخواری مو اد غذایی کافی به بدن رساند؟

پاسخ این سؤال مثبت است. به عبارتی دیگر اگر رژیم گیاهخواری صحیح باشد، ریسک کمتری برای ابتلا به یکسری ازبیماری ها برای مثل فشارخون بالا، بیماری های قلب و عروقی وبعضی از سرطان ها وجود خواهد داشت.

رژیم گیاهخواری صحیح

– استفاده از حبوباتی همچون لوبیا، نخود، لپه، عدس، سویا، توفو ( پنیز لوبیا) و دیگر محصولات سویا

– از محصولات سبوس دار بیشتری استفاده نمایید، برای مثال جودو سر، برنج قهوه ای، نان و ماکارونی سبوس دار

– مصرف سبزیجات تازه و ریشه ای مانند هویج، چغندر و…..

– میوه های مختلف و انواع توت ها

– مصرف محصولات لبنی کم چرب

– روغن کانولا

منابع اصلی ویتامین D و ویتامین ب 12 درمحصولات گوشتی است که، در رژیم گیاهخواری مصرف نمی گردد. لذا حتما باید این دو ویتامین به صورت قرص توسط گیاهخوار استفاده شود.دیگر موادغذایی همچون آهن را می توان با خوردن حبوبات ، آجیل، محصولات سویا و میوه های خشک بدست آورد. اگر ویتامین ث (برای مثال میوه های ترش کیوی، پرتغال و..) با این محصولات خورده شود به جذب بیشتر آهن کمک خواهد کرد. بهتر است از نمک های یددار استفاده شود، کلسیم با دریافت کافی شیر و تخم مرغ جبران می شود، ولی برای مقدار کافی زینک و سلنیم خوردن آجیل و تخمه بسیار مناسب است. در آخر توصیه می گردد، اگر احساس خستگی مفرط و یا خواب آلودگی کردید، حتما به پزشک خود مراجعه نمائید و ضمن مشورت با ایشان، میزان ویتامین های B، D، آهن و هورمون های تیروئیدی خود را کنترل نما ئید.

منبع: آکا ایران داتکام


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب