زگيل تناسلي

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ پنج شنبه, 21 آبان, 1394 / بدون نظر

زگيل تناسلي:

زگیل تناسلی (کوندیلوما آکومیناتا Condylomata acuminata) همراه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات جلدی پاپول مثل دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی این بیماری تقریباً شایع بوده بيشتر از راه جنسی منتقل می‌شود (تماس پوست با پوست آلوده).

شکل انتقال زگیل تناسلی:

این ویروس در بخاطر لمس کردن پوست یا مخاط فرد بيمار به فرد سالم منتقل می شود و به آساني از فردی به فرد دیگر منتقل ميشود به صورتي که بعد از تماس جنسی با فرد بيمار این ویروس انتقال می یابد کودکانی که مادرانشان به این ویروس دچار باشند ممکن است حین زایمان ، آن را از مادر خود دريافت کنند

علائم بیماری :

در مردان این زگیل در ناحیه پوست آلت و اطراف آلت تناسلی و ناحیه پوست بیضه و در اطراف ناحیه مقعد به وجود می آید و به سرعت به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند. در زنان این زگیل ها در ناحیه اطراف واژن و مقعد به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند.

بيشتر علامت خاصی مانند درد و سوزش و خارش که توجه فرد را جلب کند، ندارد؛ غير از مواردى كه به علت تحریک و دستکاری زخم شده و درد و سوزش ایجاد کند. شروع ضایعات پوستی بصورت یک جوش کوچک است که گذر زمان بزرگتر می شود؛ این جوش سطح ناصافی دارد و گوشتی است؛ گاهی همرنگ پوست و گاهی کرم تا قهوه ای (بسته به رنگ پوست فرد) می باشد.

می توان علائم آن را اینگونه بیان نمود :

  • تورم کوچک خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی
  • تعداد فراوانی زگیل در کنار هم که حالت گل کلمی پیدا کرده اند.
  • خارش و یا احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی
  • خونریزی با نزدیکی جنسی

تست ها ی تشخیصی:

چون بيشتر اوقات سخت است که زگیل های تناسلی را تشخیص داد ، پزشک شما ممکن است که از محلول اسید استیک رقیق که روی آن ناحیه مالیده می شود و رنگ زگیل را سفید می کند، استفاده کند.

تست پاپ اسمیر ( تست سرطان دهانه رحم ): انجام مرتب این تست برای تمامی خانم ها بخصوص خانمهایی که سابقه زگیل تناسلی دارند ، اکیدا پیشنهاد می شود.

تست HPV: چون تنها انواع خاصی از ویروس زگیل تناسلی می توانند ایجاد سرطان دهانه رحم کنند ، یک تست از سلول های دهانه رحم که حین تست پاپ اسمیر برداشته شده اند می تواند برای این نوع تست نیز استفاده شود. اغلب این تست برای خانم های 30 سال به بالا استفاده می شود.

درمان زگیل های تناسلی در زنان و مردان:

بيشتر درمان به شکل از بین بردن زگیل های به وجود آمده است که باید هر چه زودتر انجام شود تا مانع گسترش بیماری و ازدیاد زگیل ها که به سرعت رخ می دهد شود. هرچند که به کار گیری واکسن در این مرحله چندان کارايي نداشته و توصیه نمی شود و فقط می تواند مانع از ابتلا به سایر گونه های ویروسی شود. زگیل های تناسلي را می توان با متد های متعددی مانند فریز و لیزر نمودن از بین برد که در این میان اثر لیزر نسبت به سایر روش ها سریعتر و مطمئن تر است. در یک مطالعه که به صورت تصادفی بین اثر فریز کردن (کرایوتراپی) و لیزرها انجام شده، نتایج جالب توجهی به دست آمده است :

1)پاک سازی اولیه با لیزرها 90% و با کرایوتراپی 3% بوده است.

2)تعداد دفعات تکرار در موارد لیزرها 10% و در موارد کرایوتراپی 90% نیاز به تکرار جهت پاکسازی زگیل های تناسلي بوده است.

3)میزان عود در لیزرها 2% و با کرایوتراپی 12% می باشد.

پیشگیری:

عاليترين راه پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی آموزش و آگاهی است آموزشی که باید در مکانهايي که جوانان بیشتر هستند صورت بگیرد. استفاده از کاندم را هم راهکار مناسبی برای جلوگیری از شیوع این بیماری می داند استفاده از کاندوم می تواند شیوع بیماری را خیلی کمتر کند. به ويژه اگر ارتباط مقعدی باشد، می تواند در آقایان مسئله ایجاد کند. در مورد خانم ها هم می تواند زگیل ناحیه مقعد ایجاد کند

بخش زگیل تناسلی

منبع : زگیل تناسلی


برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب