نحوه پیشگیری از بروز ناخن‌ریش

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 7 آذر, 1394 / بدون نظر

نحوه پیشگیری از بروز ناخن‌ریش

 

ریش‌ریش شدن پوست کنار ناخن که همان ناخن‌ریش نامیده می‌شود، گاهی به اندازه‌ای دردناک است که حتی گرفتن خودکار در دست تجربه ناخوشایندی فراهم می‌آورد. حتی اگر مرتب ناخن‌های خود را مانیکور می‌کنید، ظاهراً زمانی که ناخن‌ریش بروز می‌کند، تنها راه خلاصی از دست آن‌ها، گذراندن چند هفته با چسب زخمی است که دور ناخن موردنظر پیچیده شده است.

ناخن‌ریش معمولاً به دلیل خشک شدن پوست رخ می‌دهد. بیشتر افراد فکر می‌کنند این ریش‌ریش شدن و پوسته‌پوسته شدن پوست اطراف ناخن در اثر کمبود ویتامین‌ها اتفاق می‌افتد؛ اما این باور درست نیست.

در زنان خانه‌دار و در بعضی مشاغل که افراد با مواد شوینده سروکار دارند، به دلیل استفاده زیاد از مواد شوینده، چربی ناخن کاهش می‌یابد و کناره‌های پوست آن ریش‌ریش می‌شود. کندن پوست کناره‌های ناخن با دست سبب ایجاد عفونت و راه‌یابی میکروب به آن نقطه می‌شود.

برای پیشگیری از بروز ناخن‌ریش، نکات زیر را رعایت کنید:

   پوست اطراف ناخن را مرطوب نگه‌دارید: مطمئناً پس از شستن صورت خود، از کرم مرطوب‌کننده استفاده می‌کنید. همین روش را باید در مورد دست‌ها نیز به کار بگیرید. یک بطری کرم مرطوب‌کننده دست جلوی آینه سرویس بهداشتی قرار دهید و پس از شستن دست‌ها، با استفاده از حرکات دایره‌ای، دست‌ها را با کرم ماساژ دهید. ماساژ ناخن‌ها و اطراف آن‌ها به طور مرتب برای رشد ناخن نیز مفید است؛ زیرا باعث می‌شود خون در سطح جریان یابد و ناخن‌های سالمی داشته باشید.

   از چیدن ناخن‌ریش‌ها خودداری کنید: پوست دور ناخن‌ها به عنوان مانعی در برابر باکتری‌ها عمل می‌کند. در نتیجه از چیدن آن‌ها خودداری کنید. به جای این کار، از یک کرم از بین برنده پوست‌های سفت دور ناخن استفاده کنید و بعد با یک ابزار نرم، پوست اطراف ناخن را به سمت عقب فشار دهید. بدین طریق به ناخن آسیب نمی‌رسانید. اگر پس از این کار، بخش‌هایی از پوست بلند شده را مشاهده کردید، همان ناخن‌ریش‌ها هستند که می‌توانید آن‌ها را به آرامی بچینید.

   انگشتان خود را در روغن بخوابانید: اگر مستعد ناخن‌ریش هستید، ناخن‌های خود را در روغنی مانند روغن نارگیل بخوابانید. ناخن‌ها را کاملاً در روغن بگذارید تا آن‌ها را مرطوب نمایید. سپس حوله‌ای گرم دور ناخن‌ها بپیچید تا رطوبت ناخن‌ها حفظ شود. هفته‌ای یک‌بار این کار را انجام دهید تا از بروز ناخن‌ریش جلوگیری شود.

منبع: فوت و فن داتکام


دسته بندی شده در : آرايش و زيبایی ,پوست و مو
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب