ماندانا، مادر کوروش کبیر

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 29 اسفند, 1394 / بدون نظر

ماندان یا ماندانا (شاه بوی – عنبر سیاه ) دختر استیاژ، همسر کمبوجیه پادشاه پارس و مادر کوروش بزرگ سر دودمان هخامنشی است. طبق داستان هردوت، آستیاژ یا آستیک، پادشاه ماد پس از آنکه دختر جوانش ماندان را به همسری کمبوجیه پادشاه پارس داد. در خواب دید که از بطن دخترش ماندان، تاکی رویید و با سایه ی خود چهارسوی جهان از جمله سرزمین ماد و پارس را پوشانید. پس از بیداری، خواب گذاران را احضار کرد و تعبیر آن را جویا شد. ایشان پس از شور گفتند که از دختر وی پسری به جهان خواهد آمد که کشور ماد، پارس و سایر کشورها را به تسخیر و تحت فرمانروایی خود خواهد داشت. برای پیشگیری از این واقعه دستور داد پس از زایمان دخترش ماندانا، در صورت پسر بودن نوزاد، او را با نوزادی مرده تعویض و از مادر جدا و نابود کنند. پس از چند ماه ماندانا، همسر کمبوجیه پسری به دنیا آورد و عوامل آستیاژ به نیرنگ مادر را از فرزند جدا ساختند، اما به خواتس اهورامزدا، هارپاگوس، وزیر استیاژ کودک را به مردی روحانی سپرد تا از ماد و هکمتانه دور کند، وی نام کودک را کوروش نهاد. ماندانا از تولد کودک مرده افسرده و غمگین شده بود، از آن پس در نگاهداشت و یاری مادران و فرزندان کوچک و خانواده های نیازمند همت گماشت و شهبانویی نیکوکار گردید و ایزد به پاس نیک اندیشی وی، فرزندش کوروش را در جوانی به وی بازگردانید تا مایه ی مباهات و خسرندی وی و ایرانیان گردد.

236x316_1388695733363536

“گزنفون” در کوروش نامه و هرودوت در تاریخ خود از شهبانو ماندانا به عنوان معلم و آموزگار بزرگ کوروش یاد کرده و می نویسند، وی راه ها و شگردهای گوناگون داوری و فرمانروایی را به پسرش کوروش آموخت که گزارش کامل آن در کوروش نامه نگاشته شده است. در همین کتاب مورخ یونانی می نویسد که تفاوت ژرف جهان بینی ماندانا با پدرش به وضوح نمایان است زیرا ماندانا فرمانروایی در ماد را یک شاهنشاهی مطلق می داند اما در پرس اینگونه نیست و به کوروش می گوید :

” آنچه در نگرش پدربزرگت داوری است، دانسته نیست در پارس هم داوری باشد. پدربزرگت سرور مطلق مادی هاست. حال آنکه در پارس برابری در برابر قانون را داوری می نامند. پدرت کمبوجیه شخص نخست است اما آنچه را که کشور اجازه می دهد، همان می کند و چیزی را که کشور می دهد، به پدرت می رسد و هر چه را که نهی شده است، از آن دوری می جوید او در کارها از قانون پیروی می کند نه از هوا و هوس نفسانی، اگر می خواهی در بازگشت به سرزمین خود، در زیر ضربه های تازیانه هلاک نشوی، از پدربزرگت ستم پیشگی نیاموز.”

بر پایه ی اندرز ماندانا به فرزندش کوروش بزرگ دیده می شود که این بانوی ایرانی از سامانه ی نظام سلطنت مطلقه کاملا بیزار و هوادار سامانه ی حکومت دموکراتیک ایرانیان پارس بوده است. سامانه ای که در آن سهم فرمانروای کشور در برابر قانون، برابر با حقوق دیگر افراد گزارش شده است. بر پایه ی این سند و از آن جا که زمانه ی رخداد آن پیش از انقلاب آتن دموکراتیک ( قانون جمهوریت و آزادی یونان ) بوده است، بایستی از شهبانو ماندانا با لقب ” نخستین بانوی باورمند به فرمانروایی مردم سالارانه ” در تاریخ جهان نام برد. ماندانا شهبانویی نیکوکار و اندیشمند بود و ساخت اولین هنرستان های در پارس را به ایشان نسبت می دهند.

شهبانو ماندان، اولین مدرسه جمعی را که در آن برگزیدگانی از پسران بودند را بنیان نهاد و خود نیز شخصا به دانش آموزان درس میداد. در این مدرسه پسران همراه کوروش، حقوق و قانون را می آموختند و فنونی مانند سوارکاری، تیراندازی و نبرد با انواع سلاح نیز آموزش داده می شد.

منبع : پرتوی ایزدی بانو، جایگاه و مقام زن در ایران باستان/ نویسنده ایرج رامتین


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب