آنچه درباره زایمان طبیعی باید بدانیم

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 2 فروردین, 1395 / بدون نظر

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی به معنای شروع خود به خود و كم خطر درد زایمان است. زایمان طبیعی، با خروج طبیعی سر جنین و بدون كمك در هفته 37 تا 42 حاملگی انجام می شود و بعد از زایمان، مادر و نوزاد وضعیت خوبی دارند.

به طور كلی زایمان یك واقعه مهم در زندگی یك زن محسوب می شود و زایمان طبیعی و به دنبال آن در آغوش كشیدن نوزاد، تاثیرات بسیار شگرفی را برای مادر به همراه دارد. مطالعات نشان می دهد، درد زایمان و زایمان طبیعی، در ارتباط بین مادر و نوزاد كه از الزامات شیردهی موفق است، بسیار موثر است.

مزایای زایمان طبیعی نسبت به سزارین

مدت بستری شدن برای به دست آوردن توانایی بازگشت به كارهای عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی كمتر از سزارین است و مادرانی كه زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق می شوند.حجم خونی كه مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد تقریبا نصف یك عمل سزارین است. لذا خطر خونریزی و كم خونی، در یك زایمان طبیعی خیلی كمتر از زایمان به روش سزارین است.خطرات بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد، در حالی كه برای مادرانی كه به روش سزارین زایمان می كنند، این خطرات اجتناب ناپذیر است. از نظر اقتصادی نیز زایمان طبیعی به نفع مادر، بیمارستان و جامعه است.

درصد ابتلا به عفونت در بین مادران سزارین شده بیشتر از مادرانی است كه به صورت طبیعی زایمان كرده اند.

مادرانی كه زایمان طبیعی داشته اند، در دادن آغوز (مایع اولیه شیر مادر) به نوزاد خود موفق تر هستند، چرا كه خوردن آغوز به عنوان اولین واكسن برای كودك منافع بسیاری دارد. مادرانی كه زایمان طبیعی را تجربه كرده اند در امر شیردهی به نوزاد خود موفق تر از مادرانی هستند كه به طریق سزارین نوزاد خود را به دنیا آورده اند.

پس از زایمان طبیعی، مادران با انجام ورزش های مناسب، به مراتب سریع تر از زمانی كه سزارین می شوند، می توانند تناسب اندام خود را به دست آورند.

بعضی از خانم ها دوست دارند در طول مدت زایمان خود كاملا هوشیار بوده و به طور كامل در جریان روند زایمان قرار گیرند. در مدت انجام عمل سزارین ممكن است از بیهوشی عمومی استفاده شود، در نتیجه تماس اولیه نوزاد با مادر و شروع شیردهی به نوزاد به تاخیر می افتد. مرگ و میر در سزارین تا 10 برابر بیشتر از زایمان طبیعی است و عوارض زیادی از قبیل مشكلات مربوط به بیهوشی، عفونت محل عمل، لخته شدن خون داخل عروق و غیره ممكن است در آن روی دهد.

زایمان طبیعی افتادگی رحم و مثانه می آورد؟

افتادگی‌ها و اختلال‌های كف‌لگن به علت ضعف عضلات كف‌لگن و پارگی فاشیای قدام و خلف واژن اتفاق می‌افتد. وقتی قدام واژن دچار اختلال و پارگی باشد، ممكن است حتی با عطسه و سرفه هم ادرار بی‌اختیار خارج شود. گاهی هم دیواره قدام واژن كه مثانه روی آن قرار دارد به صورت توده از آن خارج می‌شود كه به آن «سیستوسل» می‌گویند. اگر دیواره‌ خلفی دچار مشكل باشد نیز رحم نازل می‌شود و داخل واژن می‌افتد؛ یعنی «ركتوسل».

اینكه می‌گویند هر خانمی كه زایمان طبیعی داشته باشد، حتما دچار افتادگی رحم یا مثانه می‌شود، درست است؟

درست است كه یكی از عوامل شایع خطر، زایمان طبیعی است مخصوصا اگر سر بچه بزرگ باشد یا زایمان سخت و طول كشیده شود، ولی همه خانم‌هایی كه زایمان طبیعی دارند، دچار افتادگی نمی‌شوند زیرا به بافت همبندی فرد بستگی دارد؛ ممكن است خانمی چهار زایمان داشته باشد و به افتادگی رحم مبتلا نشود و خانمی دیگر با یك زایمان، دچار این مشكل شود.

می‌توان از افتادگی رحم و مثانه پیشگیری كرد؟

گاهی امكان‌پذیر است. مثلا اگر پزشك متوجه شود جنین درشت است یا در طول زایمان حس كند پیشرفت زایمان كند است، سزارین را توصیه می‌كند در غیر این صورت، گاهی آنقدر صدمه شدید خواهد بود كه بافت عضلانی فلج می‌شود و جبران‌پذیر نیست و بافت كاملا از بین می‌رود. این عارضه با فیزیوتراپی كمی ترمیم می‌شود ولی برگشت‌پذیر نیست. در برخی موارد نیز لازم است درمان‌های نگهدارنده یا جراحی انجام شود. تقویت عضلات كف‌رحم در دوران بارداری و بعد از زایمان نیز تا حد زیادی جلوی بروز این مشكل را می‌گیرد.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب