ده قانون طلایی برای داشتن تغذیه سالم

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 4 فروردین, 1395 / بدون نظر
غذای سالم

درست است که هر فرد چیزی می خورد و هر کس نیازهای خاصی دارد. با وجود این دانشمندان علوم تغذیه، در مجموع این یافته ها رسیده و برای داشتن تغذیه ای سالم، به کار بستن آن ها را توصیه می کنند:

  • تغذیه سالم و چند جانبه، اما نه زیاد: هر چقدر برنامه غذایی شما متنوع باشد، به همان اندازه می توانید بر کمبود مواد ضروری در بدن فایق آیدد. داشتن تنوع در تغذیه، شما را از هجوم مواد زیان بار موجود و احتمالی حفظ می کند.
  • چربی هر چه کمتر بهتر: هر کس که زیاد چربی مصرف کند، نه تنها چاق می شود بلکه پس از مدتی در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری ها قرار می گیرد. در خوردن کره، مارگارین و روغن، همواره محتاطانه برخورد کنید و از آن ها بسیار کم مصرف کنید. مراقب مواد غذایی چربی دار نیز باشید. از جمله: کالباس، پنیر،گوشت، خامه بستنی و شکلات و شیرینی
  • غذای چاشنی دار، اما نه شور: مصرف زیاد نمک باعث فشار خون بالا می شود، اگر چه نمک غذاها را بسیار خوشمزه می سازد.استفاده از چاشنی های گیاهی یک انتخاب سالم است. اگر در غذا از نمک استفاده می کنید، از نمک یددار استفاده کنید تا از ابتلا به بیماری کمبود ید گواتر جلوگیری کنید.
  • شکر هر چه کمتر، بهتر: شکر تنها باعث پوسیدگی دندان نمی شود، بلکه مقدار زیادی از آن در بدن تبدیل به چربی شده و به صورت لایه های چربی در بدن ذخیره می شوند.

مصرف میوه جایگزین مناسب برای شکر به شمار می رود که هم شیرین است و هم در بدن کالری ذخیره می کند اما اگر به خوردن پیزهای شیرین تمایل دارید، بخورید و از آن لذت ببرید! اما حد را نگه دارید.

  • استفاده بیشتر از غلات سبوس دار: برنج سبوس دار، جو سیاه، ماکارونی که آرد آن ها با سبوس باشد و همینطور مواد ضروری دیگر، زیرا این مواد حاوی مقادیر زیادی مواد فیبردار با ارزش هستند که برای تحریک عمل هضم بسیار مفید است.

غلات سبوس دار در عین حالی که انسان را کاملا سیر می کند، چاق کننده نیست.

  • استفاده بیشتر از میوه ها و سبزیجات: هم به صورت خام و هم به صورت پخته می توان از آن ها استفاده کرد. سبزیجات، میوه، سیب زمینی و صیفی جات باید بیشترین حجم مواد غذایی ما را تشکیل دهند.

این مواد خوراکی که دارای مواد فیبردار، مواد حیاتی و بسیاری از مواد ضروری دیگر هستند. نقش بسیار مهمی در تامین ویتامین های بدن ایفا می کنند.

  • مصرف پروتئین به مقدار لازم: پروتئین های گیاهی در سیب زمینی، حبوبات و غلات موجود است که برای بدن بسیار با ارزش هستند. شیر کم چربی، سویا و ماهی، منبع بسیار غنی پروتئین می باشند. گوشت پرچربی و کالباس را باید با احتیاط مصرف کرد. بهتر است از گوشت ها و انواع کالباس های بی چربی استفاده شود.
  • درست بنشید: بدن شما به مایعات زیادی نیاز دارد، یعنی دو لیتر در روز از بهترین نوشیدنی ها آب معدنی، آب میوه ها و آب سبزیجات است. مقدار معینی چای یا قهوه می توان مصرف کرد.
  • مصرف غذاهای مختصر با وعده های غذایی بیشتر: تناسب بدن ما با خوردن پنج وعده غذای مختصر، بهتر امکان پذیر است تا سه وعده غذای مفصل.
  • دقت در تهیه غذا: مواد غذایی را به گونه ای تهیه کنید که مواد حیاتی را در خود حفظ کنند. این فرآیند با خرید و نگهداری مواد غذایی آغاز می شود تا آنجا که مقدور است روزانه برای خانواده خود خرید کنید.

برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب