همسران کوروش بزرگ

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 1 فروردین, 1395 / بدون نظر

کاساندان

“کاساندا” یا “کاساندان” دختر ” فرناسپه ” و خواهر ” اوتاد ” دو سردار کوروش بزرگ، از شاهدختان هخامنشی و از نجبای پارسی بود. وی اولین همسر کوروش بزرگ و مادر آتوسا شهبانوی هخامنشی است که در دوران کوتاه عمر خود در پارس، همواره مشاور، دوست و یار کوروش بوده و در نیکوکاری و نیک اندیشی از بانوان نامدار دوران خود و محبوب مردم و سرزمین های ایران است.

در زمان حیات وی کوروش با وجود مجوز شرعی، همسر دیگری اختیار نکرد و در تمام مسافرت های جنگی و غیره، کاساندان شهبانوی ایران و جانشین وی بوده است. هرودوت تاریخ مرگ او را 532 پیش از میلاد نوشته است و این که مردم بابل و سرزمین های دیگر ایران برای او سوگواری کردند. کاساندان از شهبانوان مهربان و فاخر ایران زمین بوده است.

امی تیس

ازدواج کوروش : کوروش در ادامه کتیبه ی ورود به همدان می گوید : ” هنگامی که وارد کاخ آستیاژ شدم، دختری که یک دسته گل سرخ معطر در دست داشت، به استقبال من آمد و آن دسته گل را به من داد و گفت : به خانه ی ما خوش آمدی، گفتم: ای دختر تو کیستی ؟ او گفت: من دختر آستیاژ هستم. پرسیدم: آیا خواهرت ماندانا را میشناسی ؟ او گفت: چگونه ممکن است که من خواهر بزرگم ماندن را که همسر کمبوجیه بود نشناسم و آیا راست است که کمبوجیه در جنگ کشته شد؟ گفتم : بلی پدر من کمبوجیه سال گذشته در جنگ با پدر تو کشته شد. بعد از او پرسیدم اسم تو چیست ؟ او گفت: نام من ” امی تیس ” است. گفتم: هم اسم تو گل سرخ است و هم برای من گل سرخ آورده ای. آیا می خواهی پادشاه ماد و پادشاه پارس بشوی؛ یعنی، پادشاه تمام ایران؟ امی تیس متعجب شد و پرسید: آیا چنین چیزی ممکن است؟ گفتم: بلی هر گاه با من ازدواج کنی، چون من، پادشاه ماد و پارس خواهی بود. امی تیس خندید و گفت : من حاضرم همسر تو باشم ولی نمی دانم که آیا پدرم با این امر موافقت خواهد کرد یا نه؟ گفتم: تصور می نمایم پدرت مخالفت نخواهد کرد و به طوری که من پیش بینی نمودم، آستیاژ با ازدواج من و دخترش موافقت کرد و امی تیس همسر من شد و من به او سواری و تیراندازی آموختم و راندن ارابه ی جنگی را هم فرا گرفت.”

امی تیس به قول خود کوروش همسر او و شهبانوی ایران شد، دختری بود زیبا و با نشاط و واضح است که دختر آستیاژ و خاله ی کوروش بود ولی در آن زمان این ازدواج مشروع و قانونی به شمار می آمد و کوروش و امی تیس کاری بر خلاف عرف و مذهب نکردند؛ زیرا ایرانیان در تمام دوران تاریخ مردمانی با حیا و پایبند به اصول و مذهب بودند.

امی تیس در دوران حیات کوروش بزرگ همواره یار و مشاور دانای او بود و در زمان بروز جنگ و دوریی شاهنشاه از پایتخت اداره ی امور سلطنت با امی تیس، شهبانوی ایران و کشورهای تابعه بود که با درایت و خردمندی فرمان می راند و همگان از جمله شورای بزرگان ایران زمین ( مشاورین شاهنشاه، موبدان و شاهزادگان) از وی اطاعت می کردند؛ زیرا به خود و درایت بانوی ایرانی، بخصوص شهبانوی خود ایمان داشتند، امی تیس، همسر و شریک سلطنت کوروش بزرگ و نمونه بانوی ایرانی است.

منبع : پرتو ایزدی بانو، جایگاه و مقام زن در ایران باستان. ایرج رامتین


دسته بندی شده در : زنان مطرح تاريخ
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب