5 اشتباه شایع در روند تغذیه سالم

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 15 فروردین, 1395 / بدون نظر

5 اشتباه شایع در روند تغذیه سالم

  • “پختن مواد غذایی، ارزش غذایی آن ها را از بین می برد.”

این حرف درست نیست، زیرا اگرچه ویتامین ها و مواد مغذی با پختن از بین می روند، اما سیب زمینی، حبوبات و گوشت را نمی توان به صورت خام مصرف کرد. چون قابل هضم نیستند. بتاکارتن در فرآیند پختن، بتایونون تولید می کند، که ماده ای محافظ سلول هاست.

  • “انواع سالاد برای تناسب اندام بسیار عالی است.”

این حرف درست نیست، مثلا خوردن سالاد سیب زمینی، تخم مرغ یا کالباس چندان سنخیتی با تناسب اندام ندارد. در مورد سالاد انواع سبزیجات نیز اثرات آن ها، به نوع مصرف آن ها بستگی دارد. مثلا اگر از این سالادها به عنوان غذای اصلی مصرف نشود، بلکه همراه با پنیر، گوشت، زیتون، دانه هایی مثل گردو، فندوق، بادام یا اضافه کردن سس و چاشنی های چاق کننده دیگر مصرف شود، روشن است که چه اثرات ناطلوبی به دنبال دارد.

  • “در مصرف کلسترول احتیاط کنید.”

این حرف نیز درست نیست. مطالعات جدید نشان می دهد که کلسترول موجود در تخم مرغ، گوشت یا کره، به هیچ وجه ضرر ندارد یا ضرر اندکی دارد. آنچه که واقعا، مضر است، اکسید کلسترول است. پس از خوردن انواع کیک و شیرینی هایی که با پودر تخم مرغ – که حاوی اکسید کلسترول است – تولید می شوند، بپرهیزید.

  • “مواد غذایی زود هضم لاغرکننده هستند.”

این حرف که غذاهای سبک لاغرکننده هستند، نیز درست نیست. این باور به یک خرافه بیشتر شبیه است تا به حال دیده نشده است که کسی با تغییر دادن نوع غذاهای خود و مصرف غذاهای سبک به جای غذاهای معمولی، لاغر شده باشد. اگر مقدار کالری بدن ما کم شود، توازن انرژی بدن تغییر می کند. از طرف دیگر کاهش کالری در بدن ما، اشتهایمان را زیاد می کند. گرسنگی شدید ما را وادار می کند تا دو برابر غذا بخوریم و در نتیجه این کار با اندام متوازن به هیچ وجه جور در نمیاید.

  • “مواد غذایی شیرین، لاغرکننده هستند.”

این حرف هم درست نیست، بلکه دقیقا بر عکس بدن طعم خوراکی های شیرین را از طریق زبان دریافت می کند و این امر باعث افزایش هورمون قند خون یعنی انسولین می شود هنگامی که ارگانیسم بدن دریابد که قند وارد بدن نشده است، باقی مانده قند خون موجود در بدن را تماما به مصرف می رساند که نتیجه آن احساس گرسنگی شدید است. به علاوه ساکارین موجود در این مواد غذایی، موجب تحریک اشتها شده و فرد بیشتر گرسنه می شود.

آنچه که باید در ظرف غذای شما باشد:

داشتن یک تغذیه سالم و با ارزش بستگی به این دارد که ما چه میخوریم و چه می آشامیم. انرژی بدن ما با خوردن سه نوع ماده غذایی تامین می شود:

  • مواد معدنی موجود در میوه ها، سبزیجات، سیب زمینی، سالاد، غلات و حبوبات موجود است. این مواد باید پنجاه تا پنجاه و پنج درصد انرژی ما را تامین کنند.
  • پروتئین ها: در تخم مرغ، گوشت، ماهی، لبنیات، همچنین در غلات، سویا و حبوبات موجود است. تامین پانزده درصد انرژی مورد نیاز بدن از این مواد، بسیار مطلوب است.
  • چربی ها: در روغن های مختلف مثل کره، خامه، مایونز و دانه هایی مثل گردو، فندوق، بادام، بادام زمینی، پسته و نیز زیتون و آواکادوو موجود است. این مواد باید سی تا سی و پنج درصد انرژی ما را تامین کنند.

دسته بندی شده در : تغذيه و تناسب اندام
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب