آگاهانه نفس بکشید

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 15 فروردین, 1395 / بدون نظر

آگاهانه نفس بکشید

فقط از طریق تنفس شکمی است که ریه ها به بهترین نحو پر از هوا می شوند. نفس عمیق، شبکه های مویرگ های خونی را گسترده تر می کند. این رگ های کوچک پر مسئولیت هر چه بهتر رساندن اکسیژن به بدن را به عهده دارند. زمانیکه شما از طریق سینه تنفس می کنید برای دریافت اکسیژن کافی؛ مجبورید بر عکس زمانی که تنفس عمیق شکمی می کنید، به جای یک بار، دوبار نفس بکشید. در تنفس شکمی اکسیژن کافی به ریه ها می رسد و از آن جا به رگه های خونی جریان پیدا می کند و دی اکسید کربن، به طور کامل به بیرون رانده می شود.

تنفس شکمی به حالت خوابیده

به پشت روی زمین دراز بکشید. یک بالش کوچک زیر سر خود قرار دهید تا به این طریق ستون مهره ها و قفسه ی سینه در بهترین وضعیت ممکن قرار گیرند. اکنون با شدت از راه بینی، عمل بازدم را انجام دهید. سپس اندکی صبر کنید تا بدن خودش علامت انجام عمل دم را بدهد.

آنگاه پر توان اما نه با شدت عمل دم را انجام دهید. ضمن انجام این عمل، بهترین کار این است که دست ها را بر روی شکم بگذارید تا متوجه بالا و پایین رفتن سطح شکم خود شوید. دقت کنید که قفسه سینه باید حرکت بسیار کمی داشته باشد، در نقطه اوج عمل دم، بلافاصله دوباره عمل بازدم را انجام دهید.

بیست بار به این طریق عمل تنفس را انجام دهید. این تمرین را در روز، دو تا سه مرتبه تکرار کنید. به زودی متوجه خواهید شد که این تمرین به سرمایه گذاری با مبلغی اندک می ماند که سود سرشاری در پی دارد!

تنفس شکمی در حال ایستاده

در حالیکه ایستاده اید، پشت خود را به در و یا دیوار تکیه دهید و پاها را کمی از هم باز کنید دست ها بدون هیچ انقباضی آویزان باشند. اکنون سر را پایین بگیرید و از راه بینی، با شدت عمل بازدم را انجام دهید بعد از یک مکث کوتاه، پر نیرو اما نه با تمام توان عمل بازدم را انجام دهید. بعد از یک مکث کوتاه، پر نیرو اما با همه ی توان عمل دم را انجام دهید. در حین انجام این کار سر را به سمت عقب ببرید تا ستون مهره ها کشیده شوند اما نه آنقدر که چانه به طرف بالا کشیده شود. عضلات گردن باید بدون انقباض باقی بماند، بعد از پر شدن کامل ریه ها از هوا، بلافاصله عمل بازدم را انجام دهید. دقت کنید که در حین انجام این کار دوباره سر را به سمت پایین بگیرید تا ستون مهره ها به طرف جلو بیاید. پس از مدتی می توان این تمرین را بدون تکیه بر در و دیوار نیز انجام داد.

تنفس شکمی در حال راه رفتن

بیشتر افراد جوان تنفس غیر ارادی را به خوبی انجام می دهند تنفس آن ها بدون این که خود دخالتی در آن داشته باشند، با مقدار اکسیژن مورد نیاز بدنشان تناسب دارد. اما در مورد اکثر افراد بزرگسال، وضع به گونه ای دیگر است آن ها به طور مکرر نفس های کوتاه می کشند به این ترتیب، تنفس و تحرک، آهنگ طبیعی خود را از دست می دهند.

می توانید به هنگام پیاده روی این آزمایش را انجام دهید؛ در سه قدم اول به طور ارادی عمل بازدم را انجام دهید و طی سه قدم بعدی عمل دم را انجام دهید. اگر به هنگام تنفس به حد کافی اکسیژن جذب بدن شود، می توان بعد از عمل بازدم، یک یا دو قدم دیگر تنفس را به تاخیر انداخت. بگذارید بدنتان به این نیاز پاسخ دهد.


دسته بندی شده در : جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب