احساس مثبت زندگی با داشتن تناسب

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 15 فروردین, 1395 / بدون نظر

احساس مثبت زندگی با داشتن تناسب

تناسب، چه کلمه سحرآمیزی! شاید برای فهم معنای واقعی متناسب بودن، مجبور باشیم به حافظه خود رجوع کنیم. نه، میزان تناسب اندام را نمی توانیم با متر یا هر وسیله ی دیگری اندازه گیری کنیم. کلمه ی متناسب، تنها متضاد کلمه چاق نیست. تناسب مترادف کلمه سلامتی است. بله! تناسب، احساس مثبت زیستن و متناسب بودن به معنای فعال بودن تن و روان است. امروزه مفهوم تناسب ارزش غیرقابل تصوری پیدا کرده است. محققین در توصیف این واژه، چنین می گویند: مثال تناسب، برای کلمه Fit متناسب و آماده، اسب مسابقه ای است که بتواند بیشترین و بالاترین کارایی را از خود نشان دهد. تناسب به طور کلی به دارا بودن توانایی انجام کار معنا می شود.

برای کلمه Fitness این تعبیر شده است: “زندگی مفید و مناسب یک فرد، به طوری که برای انجام اقدامی خاص با اوضاع و احوال زمانه هماهنگ و متناسب باشد. یعنی سلامتی تن و روان از طرفی و تمام نیروها بر یک چیز متمرکز بودن، از طرفی دیگر.”

سلامتی و انرژی، از مهمترین و مقدم ترین مشخصه های یک انسان دارای تناسب به شمار می رود. بی تردید مفهوم این واژه، بسیار فراتر از دارا بودن قدرت عضلانی و دستگاه گردش خون منظم است. عوامل تشکیل دهنده ی تناسب عبارتند از:

  • پشتکار
  • قدرت
  • تحرک

تناسب شرط خلاقیت است.

مدت هاست که این جمله جان اف کندی مورد قبول همگان قرار گرفته است: “نه تنها قدرت جسمانی انجام کارها برای بدن سالم اهمیت زیادی دارد، بلکه خلاقیت روانی نیز شرط است.” افرادی که متناسب هستند، دارای امواج مثبت بوده و این امواج را به حد کافی به دیگران نیز منتقل می کنند، آیا شما نیز چنین افرادی را می شناسید؟ آن ها وقتی وارد اتاقی می شوند، پشت سرشان همه به آن اتاق می آیند. نه! آن ها هیچ کار خاصی انجام نمی دهند. غیر عادی و متظاهر هم نیستند که از این طریق جلب توجه کنند بلکه آن ها از خود، امواج مثبت ساطع می کنن، امواجی که تاثیر گذار است. این گونه افراد کاملا به خود مطمئن هستند و اعتماد به نفس دارند.

کیست که دوست نداشته باشد، چنین قدرت تاثیری داشته باشد؟

اصول سه گانه تناسب

بها دادن به خویش مساله بسیار مهمی است. اگر می خواهیم در وجود خود احساس رهایی، تعادل، نشاط و آرامش کنیم، اگر می خواهیم آگاهانه زندگی کنیم، اگر می خواهیم نقش مثبت داشته باشیم، اگر می خواهیم روند منظمی داشته و فعال باشیم، تناسب جسمانی برای رسیدن به این اهداف، مهم ترین رکن است. داشتن تصویر ذهنی از جسم و اعتماد به نفس، رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. سه اصل تناسب عبارت اند از:

  • تحرک
  • تغذیه
  • آرامش

قریب بیست سال است که ایده تناسب، در دنیا ارزش زیادی پیدا کرده است. در این مدت بیشتر از نیمی از مردم کشور آلمان، به این آگاهی رسیده اند که به طور منظم به انجام حرکات بدنی بپردازند. نتیجه یک همه پرسی آشکار ساخت که بین مردم حدود ده سال است شکل مطلوبی از تناسب جا افتاده است، یعنی تندرستی.


دسته بندی شده در : جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب