خارش چشم

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 29 فروردین, 1395 / بدون نظر

خارش چشم

[خارش چشم در اثر مواد آلرژن] آلرژی چشم بیشتر در ملتحمه پوشش بافت ( غشاء مخاطی ) که شامل سطح سفید کره چشم و چین های داخلی پلک است ایجاد می شود. غدد اشکی در قسمت فوقانی و بیرونی چشم واقع شده است و مسئول تولید جزء آبکی اشک که چشم را مرطوب نگه می دارد اشک نیز حاوی اجزای مهم دفاع ایمنی از جمله ایمونوگلوبولین ها ( آنتی بادی )، لنفوسیت ها ( سلول های سفید خون ) و آنزیم ها می باشد. قرنیه یک غلاف شفاف در مقابل لنز چشم است قرنیه عروق خونی ندارد و فعالیت سیستم ایمنی کمی دارد.

حدود 54 میلیون نفر ( 20 % ) از جمعیت آمریکا آلرژی دارند که نیمی از آنها دچار آلرژی چشمی هستند افرادی که سابقه رنیت آلرژیک و درماتیت آتوپیک و یا کسانیکه سابقه خانوادگی یا شخصی قوی از آلرژی دارند بیشتر گرفتار آلرژی چشمی می شوند و علائم معمولا قبل از سن 30 سالگی ظاهر می شود. آلرژی چشم یا ورم ملتحمه سبب قرمزی، چشمان پف کرده و متورم، آبکی و خارش دار می شود ملتحمه آلرژیک ممکن است سبب زخم قرنیه و مشکلات شدید بینایی شود و کمپرس سرد به طور موقت می تواند سبب تخفیف علائم شود ولی برای درمان دراز مدت نیاز به شناسایی عامل محرک و درمان علائم می باشد.

علائم آلرژی چشم

مواد آلرژن سبب التهاب شده و التهاب باعث بزرگ شدن رگهای خونی در ملتحمه و قرمزی در سفیدی چشم یا پلک داخلی می شود و علائم دیگر شامل ( خارش چشم، اشک، تاری دید، سوزش، تورم پلک و حساسیت به نور ) است آلرژی در چشم می تواند به تنهایی رخ دهد و یا همراه با آلرژی بینی و آلرژی های پوستی مانند اگزما باشد. ورم ملتحمه ( rinoconjuctivitis ) از شایعترین اختلالات در چشم است این بیماری فصلی و با تب یونجه همراه است و علت اصلی آن گرده است هر چند آلرژن های داخلی مانند ( غبار، قارچ و شوره حیوانات خانگی مانند ( گربه و سگ ها ) ممکن است سبب این مشکل شود و شکایات اصلی مانند ( قرمزی، خارش، ترشح اشک، سوزش، ترشحات آبکی،  تورم پلک و تا حد زیادی علائم حاد ( اولیه )  به نظر می رسد ممکن است علائم  آبریزش از بینی، سرفه، عطسه، خارش ( بینی، دهان و گلو ) و سردرد در اثر گرفتگی سینوس وجود داشته باشد این علائم و نشانه های ظاهر شده مربوط به آزاد شدن هیستامین است در صورت داشتن آلرژی چشم به پزشک مراجعه کنید.

علت آلرژی چشم چیست؟

[علل خارش چشم] هنگامی که چشم در معرض آلرژن ( شوره حیوانات خانگی، گرده ) قرار گیرد ماست سل ها هیستامین و دیگر مواد شیمیایی را آزاد کرده و سبب خارش، قرمزی، چشم های آلرژیک آبکی می شود. آلرژی چشمی معمولاً با سایر بیماریهای حساسیتی، بویژه تب یونجه ( رینیت آلرژیک )، اگزمای اتوپیک ( درماتیت ) همراه است. داروها و مواد آرایشی می تواند نقش مهمی در آیجاد آلرژی چشمی داشته باشند.

درمان خارش چشم

چشمان خود را نمالید. مالش چشم ها ممکن است وسوسه انگیز باشد و سبب بدتر شدن علائم شود مالش ممکن است سبب آزادی بیشتر مواد شیمیایی از سلول های ماست سل شود

از آرایش کردن چشم ها اجتناب کنید و از کمپرس سرد استفاده کرده و دست های خود را بیشتر بشوئید.

اگر گرد و غبار باعث آبریزش از بینی، چشمان آبکی شود ملافه تشک و بالش ها را شسته و در خارج خشک نموده و توسط چوبی که بر سر آن کهنه مرطوبی وجود دارد با کشیدن به کف اطاق رطوبت را بین 30 % – 50 % برسانید.

حمام، آشپزخانه و زیر زمین را بطور مرتب تمیز کنید.

با اشک مصنوعی چشمان خود را رقیق نگه دارید.

از قطره های چشمی که در درمان آلرژی های بینی استفاده می شود کمک بگیرید از آنتی هیستامین، ضد احتقان، تثبیت کننده های ماست سل ها استفاده کنید تثبیت کننده های ماست سل ها با جلوگیری از انتشار مواد شیمیایی مانند ( هیستامین از ماست سل ها ) سبب کاهش التهاب می شوند.

از داروهای خوراکی آنتی هیستامین و ضد احتقان استفاده کنید زیرا ممکن است علائم آلرژی چشم را کنترل کند آنتی هیستامین ها سبب خشک کردن چشم و ممکن است سبب خواب آلودگی شود برخی از ضد احتقان هایotc  سبب سرگیجه یا تحریک پذیری می شوند.

قطره های چشمی آنتی هیستامین سبب کاهش تورم، قرمزی و خارش چشم می شوند بعضی از قطره های آنتی هیستامین سبب تثبیت ماست سل ها می شوند از قطره های جشمی ضد التهابی غیر استروئیدی  و استروئیدی نیز استفاده می شود.

آنتی هیستامین های جدید مانند (emedastine difumarate (Emadine) and levocabastine (Livostin می باشد که عوارض جانبی آنها سوزش خفیف چشم، سردرد و خواب آلودگی می باشد ولی بیشتر ترجیح داده می شود از آنتی هیستامی های خوراکی استفاده شود.

ضد احتقان ها با کوچک کردن رگهای خونی در ملتحمه به درمان کمک می کنند و شامل داروهای oxymetazdine (Visine LR) and tetrahydrozoline hydrochloride (Visine Original) این داروها در کسانیکه مبتلا به بیماری چشمی گلوکوم با زاویه بسته ( افزایش فشار داخل چشم ) هستند نباید استفاده شود.

ترکیب آنتی هیستامین و ضد احتقان ها می تواند سبب تسکین سریع شوند آنها خارش، قرمزی و تورم را کاهش می دهند (pheniramine with naphcyoline hydrochloride (Naphcon-A or Opcon-A و antazoline with naphazoline (Vasocon-A این داروها دارای عوارض جانبی حداقل هستند اما ممکن است قطره اگر به مدت طولانی استفاده شود اثرش کم شود ولی در افراد با گلوکوم با زاویه بسته استفاده نشود.

تثبیت کننده های ماست سل مانند کرومولین سدیم که به صورت موضعی در درمان ملتحمه بهاری ( رینوکونژکتیویت آلرژیک ) خفیف موثر است . و عارضه جانبی قابل توجهی ندارد. قطره (ketotifen ( Zaditor به طور چشمگیری خارش و قرمزی را در مدت چند دقیقه کاهش می دهد. دارای اثر دوگانه ماست سل و آنتی هیستامین است.

داروهای ضد التهاب موضعی شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است  که در درمان آلرژی های چشمی بسیار موثر است این داروها مانند ( Ketorolac ( Acular قرمزی و تورم را در کمترین مدت کاهش می دهند

قطرهای چشمی و ضد التهاب استروئیدی در درمان های آلرژی چشمی بسیار موثر هستند و استفاده از آنها باید با نسخه پزشک باشد و در کسانیکه خطر خونریزی دارند با احتیاط مصرف شود زیرا خطر خونریزی را افزایش می دهند ولی به علت عوارض ناشی از مصرف طولانی مدت مانند ( فشار بالا در چشم و آب مروارید ) که فشار بالا در چشم ها می تواند تبدیل به گلوکوم و منجر به آسیب عصب بینایی شده و سبب از دست رفتن چشم می شود. حدود 500 قطره از استروئید های موضعی می تواند سبب آب مروارید شود ( Loteprednol etabonate ( Alrex یک استروئید کوتاه اثر با عوارض جانبی کمتر است. از استروئید ها با قدرت کمتر و در مدت زمان کوتاه استفاده کنید.

هر چند درمان خوراکی آنتی هیستامین هایی مانند لوراتادین و یا ستیریزین در درمان ورم ملتحمه اثر کمی دارند ولی معمولاً در درمان رنیت آرژیک همراه با ورم ملتحمه استفاده می شود.

اگر درمان ها معمول در کاهش درد چشم، قرمزی و ترشحات سنگین چشم موثر نیستند باید دنبال توصیه ها و درمان های پزشکی باشید اگر درمان موثری انجام نگیرد ممکن است منجر به کوری شود.

منبع: فودرژیم داتکام


برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب