اندر احوالات یائسگی‏

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 29 اردیبهشت, 1395 / بدون نظر

اندر احوالات یائسگی‏

یائسگی فرآیندی طبیعی برای خانم هاست که در آن فعالیت تخمدان ها قطع شده و میزان هورمون های زنانه به حداقل می‏ رسد. سن بروز یائسگی به عوامل متعددی چون ارث، وضعیت اجتماعی و اقتصادی، تحصیلات، تعداد زایمان، سن نخستین پریود، تاریخ آخرین باروری و وضعیت تغذیه بستگی دارد و بطور متوسط در اغلب موارد بین ۵۵ – ۴۵ سالگی است. یائسگی دارای عوارض است که به دو دسته زودرس و دیررس قابل تقسیم است.

از علایم زودرس آن می‏توان گر گرفتگی، سوزش و تکرر ادرار، عفونتهای عود کننده موضعی و ادراری، تغییرات خلق و خوی، اضطراب، تحریک پذیری، افسردگی، ضعف حافظه و تمرکز و خستگی اشاره کرد و در مورد علایم دیررس آن می‏توان به پوکی استخوان و ناراحتی‏های قلبی عروقی اشاره کرد.

نکته کلیدی در جلوگیری از بیماری های قلبی و استئوپروز(پوکی استخوان) تغییر شیوه زندگی است که از طریق تغذیه صحیح و فعالیت های فیزیکی امکان پذیر است.یکی از مشکلات دیگر در دوران یائسگی افزایش وزن است. با افزایش سن نیاز به انرژی کاهش می یابد که این خود ناشی از کاهش فعالیتهای فیزیکی و کاهش توده ماهیچه ای است که نهایتا باعث کاهش متابولیسم می شود. به اعتقاد بسیاری متخصصان دلیل این امر نوسان در سطوح هورمونی و کاهش استروژن است

رعایت رژیم غذایی خاص به تنهایی پاسخگوی این مشکل نیست. بلکه تغییر شیوه زندگی و انجام ورزش در کاهش وزن نقش مهمی دارد. زیرا با ورزش توده ماهیچه ای بدن بیشتر شده و متابولیسم افزایش می یابد و از افزایش وزن جلوگیری می شود.

گرگرفتگی در دوران یائسگی

گرگرفتگی وتعریق شبانه از اولین علائم یائسگی است که بااحساس گرم شدن ناگهانی و شدید همراه است و معمولا 4تا5 دقیقه طول می کشد.گاهی این احساس با تعریق و در انتها احساس سرما همراه است. گرگرفتگی به علت کاهش و قطع هورمون استروژن ایجاد می شود و معمولا درطول شب بیشتر از روز است و ممکن است موجب اختلال در خواب شبانه بشود.

برای کاهش گرگرفتگی توصیه می شود:

1- چای، قهوه و کافئین موجود در نوشیدنی‌ها به دلیل تشدید گرگرفتگی باید کم مصرف شوند.

2- استعمال دخانیات علایم یائسگی را تشدید می‌‌کند. پس در این دوران نباید سیگار کشید.

3- غذاها و نوشیدنی‌هایی که قند مصنوعی دارند باید کم مصرف شوند، زیرا می‌توانند افزایش وزن را به دنبال داشته باشند.

4- باید مصرف نمک را به حداقل رساند و غذاهای نمک شور نخورد، زیرا فشار خون با مصرف نمک افزایش می‌‌یابد و این افراد (به دلیل افزایش سن) خود مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

5- از مصرف گوشت پرچربی، غذاهای سرخ شده، کره، خامه، سس ، سوسیس و کالباس نیز باید دوری کرد.

سویا دارای ماده‌ای به نام “فیتواستروژن” است که شبیه استروژن بوده و ممکن است گرگرفتگی و دیگر علایم یائسگی را کاهش ‌‌دهد. اما تحقیقات متعدد نشان داده‌اند که این ماده غذایی تاثیر چندانی در جلوگیری از عوارض یائسگی ندارد. دکتر وفا درباره مصرف سویا به این نکته اشاره می‌کند که میزان مصرف سویا در این دوران باید به اندازه 30 گرم در روز باشد و بیشتر از آن توصیه نمی‌شود. در زنان ژاپنی و شرق آسیا که روزانه سویا و محصولات آن را مصرف می‌‌کنند، عوارض یائسگی کمتر از زنانی است که عادت به مصرف آن ندارند. در حالی که بین زنان ایرانی که عادت به مصرف سویا ندارند، خوردن بیش از اندازه این ماده غذایی نه تنها مفید نیست، حتی ممکن است مشکلات ذهنی و شناختی هم ایجاد کند و زمینه‌ساز سرطان پستان شود

مکمل ها در یائسگی

مکمل‌ها بر اساس نیاز هر فرد توصیه می‌‌شوند. اگر برنامه غذایی خانم یائسه مناسب و متنوع باشد، نیازی به هیچ مکملی نیست، مگر اینکه فرد مشکل خاصی داشته باشد؛ مثلا کم‌خونی داشته باشد که در این صورت باید مکمل‌ آهن مصرف کند. اگر دچار کاهش توده استخوانی باشد و کمبود کلسیم داشته باشد یا در معرض نور آفتاب نباشد، ضرورت تجویز مکمل‌های کلسیم وجود خواهد داشت

عواملی نظیر رژیم غذایی غنی از فیتات که در سبوس غلات یافت می‌‌شود، مصرف زیاد نمک، رژیم غذایی غنی از کلسیم که فاقد مقدار مناسب منیزیم است، مصرف زیاد پروتئین‌ها، مصرف زیاد مواد قندی با بر هم زدن تعادل میان کلسیم و فسفر، اسید فسفریک موجود در نوشابه‌ها ، مصرف زیاد قهوه و نیکوتین موجود در سیگار جذب کلسیم را کم می‌کنند. پس رعایت تعادل در رژیم غذایی بسیار مهم تر از مصرف کورکورانه مکمل‌هاست.

مشکل اصلی در یائسگی از دست رفتن مواد معدنی استخوان (عمدتا” کلسیم ) به علت کاهش ترشح استروژن تخمدانها است که موجب افزایش خطر استئوپروز وشکستگی استخوان می شود. توده استخوان در سن 25 سالگی بیشترین میزان خود را دارد و استخوان هاازاستحکام کافی برخوردارند. از سن 40 سالگی به بعد توده استخوانی به مرور کاهش می یابد و در دوران یائسگی، طی 5 تا 10 سال یک سوم توده استخوانی از دست می رود. استخوان هایی که توده استخوانی کمتری دارند، بیشتر در معرض شکستگی قرار دارند.

برای پیشگیری از پوکی استخوان سعی کنید:

  1. روزانه 3تا 4 سهم از گروه شیرومواد لبنی که تامین کننده بخش عمده کلسیم موردنیاز روزانه است مصرف کنید.
  2. از سایر منابع عذایی کلسیم مثل حبوبات ،مغزها مثل بادام ،کنجد ، سبزی های برگی مانند انواع کلم دربرنامه غذایی خود بگنجانید. ماهی کیلکا وساردین هم اگربطور کامل وبااستخوان خورده شوند از منابع خوب کلسیم هستند.
  3. مصرف مواد عذایی حاوی منیزیم که در استحکام استخوانها نقش مهمی دارند مانند بادام زمینی فندق ،گردو ،نخود ، عدس ،گوشت بدون چربی ،سبزی های سبز وانواع ماهی رافراموش نکنید.
  4. از مصرف زیاد فسفر (موجود در غذاها ی فرایند شده حاوی مواد نگهدارنده مانند سوسیس و کالباس و نوشیدنی های کولادار ) پرهیزکنید. بخصوص نوشابه های گازدار بدلیل میزان فسفات بالا جذب کلسیم غذا را مختل کرده وزمینه رابرای پوکی استخوان فراهم می کند.
  5. برای جذب کلسیم باید ویتامین د (حدود 400 واحد بین المللی در روز) از نور مستقیم خورشید و منابع غذایی آن (زرده تخم مرغ، جگر، ماهی) بدست آورید. مدت زمان استفاده از نور خورشید حدود 10 دقیقه در روز و حداقل دو الی سه بار در هفته است و کافی است صورت و دست ها و بازوها در معرض نورمستقیم آفتاب قرار گیرد.
  6. نوشابه های طبیعی مانند آب میوه، دوغ و انواع شربت ها به جای نوشابه های کافئین دار (انواع کولاها و قهوه) مصرف شوند. زیرا نوشابه های گازدار و قهوه از جذب کلسیم در بدن جلوگیری می کنند. افراط درمصرف چای نیزموجب افزایش دفع ادراری کلسیم بدن شده وزمینه را برای پوکی استخوان فراهم می کند.
  7. بخاطر داشته باشید که استعمال سیگار می تواند با کاهش سطح هورمون استروژن ،منجر به یائسگی زودرس بشود .درنتیجه شانس ابتلا به پوکی استخوان افزایش می یابد. سیگاری ها در خطر ابتلای بیشتری به پوکی استخوان می باشند. همچنین سیگار کشیدن اثرات مفید درمان با استروژن بعد از یائسگی را کاهش می دهد.
  8. ورزش و فعالیت های فیزیکی مانند پیاده وری تند (حداقل 30 دقیقه درروز ) را فراموش نکنید.

منبع: اوای سلامتی داتکام


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب