حقایقی در مورد کرم‌های ضدآفتاب

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ پنج شنبه, 30 اردیبهشت, 1395 / بدون نظر

حقایقی در مورد کرم‌های ضدآفتاب، آسیب‌های خورشید و برنزه کردن

هیچ کرم ضدآفتابی ۱۰۰ درصد شما را از آسیب خورشید در امان نگه نمی‌دارد.

1- همۀ کرم‌های ضدآفتاب از پوست شما در برابر چروک، لک‌های پیری و آفتاب‌سوختگی محافظت می‌کنند.

بعضی از کرم‌های ضدآفتاب فقط از پوست در برابر اشعۀ فرابنفش B (UVB)، که دلیل اصلی آفتاب‌سوختگی است، محافظت می‌کنند و اشعۀ فرابنفش A (UVA) به اعماق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند. اما قرار گرفتن در معرض هر دو اشعۀ فرابنفش A و B می‌تواند منجر به پیری زودرس، سرطان پوست و آفتاب‌سوختگی شود.

فقط ضدآفتاب‌هایی که بر روی آنها عناوین “طیف وسیع” (Broad Spectrum) و SPF 15 (یا بالاتر) درج شده است می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس را کاهش دهند؛ البته اگر به طور مرتب و درست طبق تجویز استفاده شوند و با دیگر معیارهای محافظت در برابر نور خورشید، که از آفتاب‌سوختگی پیشگیری می‌کنند، همراه شوند. (SPF، معیار محافظت در برابر نور خورشید (sun protection factor)، دارای درجه‌بندی است اما این درجه‌بندی تنها مربوط به سطح محافظت از پوست در برابر اشعۀ فرابنفش B است نه اشعۀ فرابنفش A.)

2- در سال 2012، FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) بر روی کرم‌های ضدآفتاب برچسب هشداردهنده‌ای درج کرد که نشان نمی‌داد این کرم‌ها از سرطان پوست یا پیری زودرس پیشگیری می‌کنند.

طی این طرح که در سال 2012 آغاز شد، ضدآفتاب‌هایی که نه طیف وسیع هستند و نه SPF 15 (یا بالاتر) دارند باید برچسب هشداری داشته باشند که چنین شرح می‌دهد: «این محصولات از پیری زودرس و سرطان پوست جلوگیری نمی‌کنند و تنها برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی استفاده می‌شوند.»

3- دستگاه برنزه از پوست در برابر خورشید محافظت می‌کند

چیزی به عنوان برنزۀ بی‌خطر وجود ندارد: هر نوع قرار گرفتن در معرض خورشید پوست شما را مورد آسیب تشعشعات فرابنفش قرار می‌دهد. هر بار که شما برنزه می‌کنید، به پوست خود آسیب می‌رسانید و خطر ابتلا به سرطان پوست و تسریع روند پیری زودرس را افزایش می‌دهید.

4- استفاده از مواد آرایشی پوست را در برابر خورشید محافظت می‌کند.

پودرهای فشرده شامل دانه‌های ریز رنگدانۀ‌ تالک هستند که به میزان خاصی از پوست در برابر خورشید محافظت می‌کنند. این امر در مورد برخی از مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌های چشم، کرم‌های زیرسازی پوست و رژ لب‌هایی که SPF آنها 15 یا بالاتر است نیز صدق می‌کند. از مصرف رژ لب‌هایی که درخشان و براق هستند اجتناب کنید زیرا می‌توانند مانند روغن بچه عمل کنند و اشعۀ فرابنفش را به لب‌های شما جذب کنند. اگر می‌خواهید لب‌هایتان ظاهری مرطوب داشته باشند ابتدا یک رژ لب رنگی استفاده کنید و سپس روی آن را برق لب بزنید.

5- چه درصدی از اشعۀ فرابنفش نور خورشید از ابرها عبور می‌کند؟

ابرها شما را از آسیب خورشید محافظت نمی‌کنند. طبق گفتۀ آکادمی پوست امریکا، بالغ بر 80 درصد از تشعشعات فرابنفش از ابرها می‌گذرد و به پوست آسیب می‌رساند. حتی در روزهای ابری هم شما باید از کرم ضدآفتاب یا لباس محافظ استفاده کنید.

6- پنجرۀ شیشه‌ای از پوست شما در برابر همه تشعشعات مضر فرابنفش محافظت می‌کند.

اشعۀ فرابنفش B، که منجر به آفتاب‌سوختگی می‌شود، نمی‌تواند از شیشه نفوذ کند اما اشعۀ فرابنفش A می‌تواند. آکادمی پوست امریکا توصیه می‌کند که اگر قصد خارج شدن از منزل را دارید، از ضدآفتاب‌های طیف وسیع و ضدآبی که SPF آنها حداقل 30 باشد استفاده کنید.

7- ضدآفتابی که SPF آن 30 باشد دوبرابر محافظت بیشتری نسبت به 15 دارد.

SPF مخفف عبارت sun protection factor به معنای معیار محافظت در برابر خورشید است. این معیار به مقدار زمانی اشاره می‌کند که شما، با وجود استفاده از کرم ضدآفتاب، آفتاب‌سوخته می‌شوید؛ نه اینکه چقدر محافظت می‌شوید. مثلاً اگر کرم ضدآفتاب شما SPF 15 باشد، شما 15 برابر بیشتر می‌توانید در آفتاب بمانید تا اینکه از هیچ کرمی استفاده نکنید. اگر کرم ضدآفتاب SPF 30 داشته باشد 30 برابر بیشتر می‌توانید نور خورشید را تحمل کنید.

کرم‌های ضدآفتاب SPF 30 فقط کمی بیشتر از پوست در برابر اشعۀ UVB (97 درصد) نسبت به SPF 15 (93 درصد) محافظت می‌کنند. بنابراین، اگر عدد SPF بالاتر باشد بر این امر دلالت نمی‌کند که کرم ضدآفتاب پوست شما را بیشتر در برابر قدرت خورشید مقاوم نگه می‌دارد. هیچ کرم ضدآفتابی 100 درصد شما را از آسیب خورشید در امان نگه نمی‌دارد.

منبع: فوت و فن داتکام


دسته بندی شده در : آرايش و زيبایی ,پوست و مو
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب