زبان بدن در مصاحبه کاری چطور باید باشد؟

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 25 اردیبهشت, 1395 / بدون نظر

زبان بدن در مصاحبه کاری چطور باید باشد؟

یک اشتباه کوچک کافیست تا در روز مصاحبه شغل مورد نظرتان را از دست بدهید. با استفاده درست از زبان بدن یک مصاحبه دشوار شغلی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

یک اشتباه کوچک کافیست تا در روز مصاحبه شغل مورد نظرتان را از دست بدهید. به همین دلیل طبیعی است که قبل از مصاحبه کاری استرس داشته باشید. این استرس از شب قبل شروع می‌شود و در دقایق قبل از مصاحبه به اوج می‌رسد؛ مثل موجی در سراسر بدن منتشر و گاهی آن قدر پررنگ و جدی می‌شود که بر حرف و رفتار ما تاثیر می‌گذارد.

در این شرایط ممکن حرکاتی از شما سر بزند که شایسته یک مصاحبه کاری نیست و تاثیر مثبتی ندارد. برای جلوگیری از این اتفاق تلخ بهتر است اصول برخورد در یک مصاحبه کاری و رفتارهای موثر را بشناسید و به کمک اصول زبان بدن احساس مثبتی را به کارفرما انتقال دهید تا شما را راحت‌تر استخدام کند. در این مطلب پویا ودایع،  سخنران و مدرس زبان بدن به شما می‌گوید که چگونه در این امر موفق باشید.

چند نکته مهم

 – از گذاشتن خودکار در جیب روی کت، شلوار و مانتو خودداری کنید چون باعث جلب‌ توجه طرف مقابل می‌شود.

–  از گذاشتن کلید و وسایل سنگین در جیب‌ها اجتناب کنید. چون حالت و فرم لباس را به هم می‌زند.

–  برای نشستن عجله نکنید. منتظر باشید تا میزبان و فرد پرسشگر از شما درخواست کند که بنشینید.

–  قبل ورود به جلسه از عطرزدن خودداری کنید. نیم‌ساعت قبل از حضور در جلسه از عطر استفاده کنید.

–  جوراب هم‌رنگ کفش و شلوار بپوشید.

–  قبل از جلسه استخدامی از کشیدن سیگار خودداری کنید.

با تلفن همراه‌مان چه کنیم؟

تلفن همراه همان قدر که مفید است می‌تواند باعث ضرر‌های جبران‌ناپذیری شود. در این سال‌ها مدیران به تلفن همراه کارمندان خود آلرژی پیدا کرده‌اند و به منظور افزایش بازدهی کاری سعی می‌کنند محدودیت‌هایی برای استفاده از آن ایجاد کنند پس در این مورد دقت کنید. پیشنهاد می‌شود در جلسات مصاحبه شغلی تلفن خود را خاموش کنید و حتی آن را روی لرزاننده نگذارید چون امکان دارد حواس شما را پرت کند.

درست دست بدهید

از انگشتان‌تان استفاده نکنید. هنگام دست دادن در ابتدا و انتهای جلسه کاری کنید که تمامی کف دست شما با کارفرما تماس داشته باشد. تماس فیزیکی باعث ایجاد رابطه بهتر و صمیمی‌تر خواهد شد و افراد نسبت به کسانی که آنها را لمس می‌کنند احساس مسئولیت پیدا می‌کنند. اگر دست شما خیس یا کثیف است از دست دادن خودداری کنید.

لبخند بزنید

لبخند زدن در آخر جلسات تاثیر مثبت و خوبی بر جای می‌گذارد. پس مصاحبه را با لبخند به پایان برسانید. لبخند زدن باعث ایجاد نشاط دوطرفه می‌شود، سردی روابط را کم می‌کند و خاطره خوبی از شما در ذهن طرف مقابل باقی می‌گذارد. این خاطره خوب در بررسی‌های بعد از مصاحبه به پذیرش شما کمک زیادی می‌کند و شانس استخدام‌تان را افزایش می‌دهد.

کیف‌تان را رها نکنید

از گذاشتن کیف و وسایل خود روی پا یا صندلی کناری اجتناب کنید. وسایل همراه‌تان را روی زمین و در کنار خود نگه دارید. قرار دادن کیف پر از وسایل شخصی روی میز باعث می‌شود این وسایل حواس دیگران را به خود جلب کند.

از زبان بدن کمک بگیرید

برای توضیح دادن موضوعات حتما از دست‌های خود کمک بگیرید. حرکت دست‌ها باعث می‌شود شما در زمینه کاربرد صحیح زبان بدن فرد ماهری به نظر برسید که این مزیت قطعا در استخدام شما نقش موثری دارد.

چه کسی اول دست می‌دهد؟

تا فرد ارشد دستش را به سوی شما دراز نکرده، برای دست دادن پیش‌قدم نشوید. درست که در سلام کردن از هم پیشی می‌گیریم اما در دست دادن همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که اول بزرگ‌تر‌ها دست دراز می‌کنند و ما با آنها دست می‌دهیم. توجه به این موضوع نشانه احترام و رعایت حریم شخصی افراد است.

نخندید

توصیه می‌شود در جلسات مصاحبه از خندیدن زیاد اجتناب کنید، در این شرایط حتی بزاق دهان شما هم بیشتر ترشح می‌شود و گاه می‌تواند به پرتاب ناخواسته بزاق از دهان به طرف فرد مقابل منجر شود. خندیدن زیاد باعث بر هم خوردن نظم بدن و حتی لباس‌ها می‌شود.

ساده باشید

در مورد انتخاب لباس دقت کنید. خیلی از مدیران از آدم‌های پرزرق و برق خوش‌شان نمی‌آید. وقتی بیش از اندازه از زیورآلات استفاده می‌کنید، حواس مدیران و بالادستی‌ها را به این موضوع جلب می‌کنید که شما انسانی ولخرج و علاقه‌مند به ظاهر آدم‌ها هستید. فراموش نکنید یک انتخاب شیک و ساده نسبت به زیورآلات براق تاثیر بهتری دارد.

دیده شدن کف کفش ممنوع

برای نشستن حالت و ژست خاصی نگیرید. سعی کنید مودبانه و بدون ژست خاصی بنشینید. قبل و بعد از نشستن حتما لباس خود را چک کنید و از صاف و مرتب بودن آن مطمئن شوید. طوری بنشنید که کف کفش شما توسط دیگران دیده نشود. دیدن کف کفش که در خیابان با انواع آدامس‌ها و زباله‌ها تماس داشته است برای هیچ یک از ما خوشایند نیست، چه برسد به مدیران. کثیف بودن کف کفش دیگران را از موضوع اصلی منحرف می‌کند.

دست به جیب نشوید!

هیچ‌گاه دست در جیب مقابل فرد سوال‌کننده نایستید.  دست به جیب ایستادن به تنهای معنی خاصی ندارد بلکه با دیگر علائم چهره و بدن ترکیب شده و نشانه غرور، سردبودن دست‌ها و استرس است. حتی اگر فردی که از شما سوال می‌پرسد از قوانین زبان بدن اطلاع نداشته باشد، این حالت شما را نشانه استرس و غرور می‌داند و این موضوع یک نمره منفی برای شما محسوب می‌شود.

درست بایستید

موقع ایستادن پاها را به اندازه عرض شانه خود باز کنید و بیش از حد به پاها فاصله ندهید. بهتر است فاصله پاهای خانم‌ها به اندازه نصف شانه‌شان باشد. وقتی آقایان پاها را به اندازه عرض شانه باز می‌کنند وزن‌شان به‌طور مساوی روی پاها تقسیم می‌شود و از نامتعادل بودن‌ بدن‌شان جلوگیری می‌کند.

چشم در برابر چشم

نگاه کردن و تماس چشمی را از ابتدای مصاحبه جدی بگیرید. ایجاد تماس چشمی دائم باعث می‌شود شما با اعتماد به نفس و قوی دیده شوید. دیدن چشم‌های افراد به صورت دائم اطلاعات مختلف را از آنها دریافت و در اختیار ما قرار می‌دهد.

سرتان را کج کنید

برای خوب شنیدن سرتان را کمی به طرفین کج کنید. بدن شما برای خوب شنیدن خودش را تغییر می‌دهد؛ یعنی سعی می‌کند حالت‌هایی را به خود بگیرد که صدا را از منبع خود به خوبی دریافت کند. انسان‌ها با کج کردن سر علاقه خود را برای یافتن منبع صدا نشان می‌دهند.

وقتی فردی که از شما سوال می‌پرسد نسبت به شنیدن پاسخ‌ها علاقه‌مند است سرش به یک‌طرف مایل می‌شود. در طول مصاحبه هر چند وقت یک‌بار نحوه نشستن خود را به‌طور رسمی تغییر دهید تا این حس را به طرف مقابل القا کنید که نسبت به پیگیری موضوعات علاقه‌مند هستید.

منبع: میگنا دات آی آر


دسته بندی شده در : جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب