یاد بگیرید چطور بگویید “نه”

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 1 خرداد, 1395 / بدون نظر

یاد بگیرید چطور بگویید “نه”

به مهمانی دعوت شده‌اید؟ همسایه‌تان دوباره از شما خواسته در مدتی که خودشان برای تعطیلات به مسافرت می‌روند به گل‌هایشان آب بدهید؟ رئیس‌تان از شما خواسته که بعد از پایان تایم کاری برایش مأموریتی انجام بدهید؟ از شما خواسته شده که کار همکارتان را انجام دهید؟

اگر این اتفاقات برای شما آشناست، پس در موقعیت‌هایی قرار گرفته‌اید که نمی‌دانید چه جوابی بدهید، “بله” یا “خیر”.

با اینکه گفتن “نه” معمولا تاثیر منفی بر مخاطب شما می‌گذارد، اما گاهی اوقات هیچ راه دیگری به جز رد کردن درخواست و گفتن “نه” برای‌تان باقی نمی‌ماند. چون در غیر این صورت شما تنها کسی هستید که از تاثیرات منفی آن درخواست رنج خواهید برد، به دلیل اینکه واقعا سرتان شلوغ است یا از انجام دادن آن کار اصلا خوشتان نمی‌آید.

این دقیقا دلیل اهمیت این موضوع است که یاد بگیرید چطور بگویید “نه”. گاهی اوقات برایتان پیش می آید با وجود اینکه که دوست دارید به یک مهمانی بروید اما می ترسید که چیزی را از دست بدهید، چون نمی‌توانید چندین کار را هم‌زمان و یکباره انجام دهید و البته چون شبانه روز فقط ۲۴ساعت است، نه بیشتر. وقتی که خود را میان حجم وسیعی از کارها گیر می‌اندازید، آشفته خواهید شد و به هیچ عنوان نمی‌توانید از انجام آن کارها لذت ببرید.

چند دلیل برای اینکه بدانید چرا “نه” گفتن برایتان سخت است:

  • نمی‌خواهید دوستتان را از خود دور کنید

  • می‌ترسید که بعد از نه گفتن، احساس گناه کنید

  • می‌خواهید از شما قدردانی کنند

  • می‌خواهید عزیز دل همه باشید

  • می‌ترسید که چیزی را از دست بدهید یا تنها شوید

  • نمی‌خواهید که مغرور به نظر برسید

  • نمی‌خواهید با دیگران بحث کنید

  • از عواقب بعدی نه گفتن می ترسید

اما واقعا برای شما خیلی مهم است که یاد بگیرید چطور بگویید “نه”، بدون اینکه از احساس گناه و تاسف بعد از گفتن “نه” بترسید.

کاملا از دلیل اینکه چرا برایتان سخت است بگویید “نه” آگاه باشید

از طرفی ممکن است بخواهید دیگران را راضی نگه دارید، از طرفی دیگر می‌ترسید با رد یک دعوتنامه فرصتی ایده آل یا چیزی را از دست بدهید و یا اینکه دیگر هیچوقت شما را دعوت نکنند. برای دوری از این احساسات و تفکرات، شما باید کاملا از دلیل کاری که انجام می دهید اطلاع داشته باشید.

سبک و سنگین کنید: گفتن “نه” یا “بله” چه تاثیری بر زندگی شما دارد؟

وقتی از موضوعی کاملا مطمئن نیستید، درخواست زمان برای بررسی درخواست داشته باشید، که چه جوابی به نفع شماست. زمانی که تلاش می‌کنید همه کارها به صورت یکجا و هم‌زمان مدیریت کنید، نتیجه خوبی دریافت نخواهید کرد. پس مطمئن شوید انتخابی که می‌کنید ارزشش را دارد.

تصمیم خود را به بهترین حالت ممکن توضیح دهید

 هنگامی که مجبور هستید درخواستی را رد کنید، صحیح‌ترین راه توضیح دادن دلیل این تصمیم خود به صورت مودبانه می‌باشد، تا مخاطبتان از شما ناراحت نشود.

 پیشنهاد جایگزین ارائه کنید

در صورتی که در کاری نمی‌توانید به کسی کمک کنید، راه حل دیگری پیدا کنید. با این کار به طرف مقابلتان نشان می‌دهید که واقعا برای خودش و مشکلش اهمیت قائل هستید.

منبع: بنیتا دات آی آر


دسته بندی شده در : جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب