راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 1 خرداد, 1395 / بدون نظر

راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی

طب سوزنی یک عمل بسیار قدیمی درمان از طب سنتی چینی ها است که در آن سوزن های بسیار نازکی در نقاط مشخصی از بدن قرار می گیرند. به صورت کلی از طب سوزنی برای التیام درد استفاده می کنند اما در دیگر موارد نیز کاربرد دارد. بیش از سه میلیون آمریکایی از طب سوزنی استفاده می کنند، در کشور های دیگر نیز بسیار متداول است، برای مثال در فرانسه از هر پنج نفر یک نفر طب سوزنی را امتحان کرده است.

طب سوزنی چطور کار می کند

 

طب سوزنی به دنبال انتشار جریان انرژی حیاتی بدن یا ” chi ” توسط نقاط حساس در طول 14 مسیر انرژی است. دانشمندان می گویند سوزن ها باعث می شوند بدن اندورفین – مسکن طبیعی — آزاد کند، جریان خون را تقویت کند و عملکرد مغز را تغییر دهد. مخالفین این نظریه می گویند طب سوزنی تنها به دلیل این کار می کند که مردم آن را باور دارند، به این اثر تاثیر دارونمایی می گویند.

طب سوزنی درد دارد؟

سوزن های طب سوزنی بسیار نازک هستند، و بیشتر مردم زمانی که این سوزن ها وارد پوستشان می شود اصلا دردی حس نمی کنند و یا مقدار کمی درد را حس می کنند. بیشتر مواقع افراد می گویند بعد از درمان احساس آرامش یا انرژی بیشتری دارند. با این حال سوزن ها ممکن است باعث درد موقت شوند.

نقطه درمان: درد پایین کمر

اگر درمان های استاندارد درد مزمن پایین کمرتان را التیام نبخشید، ممکن است طب سوزنی بتواند این کار را انجام دهد. دو گروه درمانی قابل اعتماد توصیه می کنند کسانی که چنین شرایطی دارند این کار را امتحان کنند. یک تحقیق جامع نشان داد هر دو نوع درمان طب سوزنی چه واقعی چه غیر واقعی تاثیر بیشتری از درمان های معمولی برای کمر درد هایی که بیش از سه ماه ادامه داشته دارند.

نقطه درمان: سردرد ها

طب سوزنی ممکن است بتواند سردرد های میگرنی یا حاصل از تنش را التیام ببخشد. دو تحقیق جامع در این زمینه نشان داده اند که افرادی که طب سوزنی دریافت می کردند در مقایسه با کسانی که درمان های معمول را استفاده می کردند روزهای کمتری دچار سردرد های حاصل از تنش شده اند.

نقطه درمان: فیبرومیالژیا

تحقیقاتی که تاثیر طب سوزنی روی درد فیبرومیالژیا را مورد آزمایش قرار داده اند نتایج مختلفی را شاهد بودند. در بعضی نشان داد طب سوزنی می تواند به شکل موقت درد را التیام دهد، اما در بعضی نیز چنین چیزی دیده نشد. در یک تحقیق کوچک که توسط کلینیک مایو انجام گرفت گفته شد طب سوزنی ممکن است بتواند دو مشکل دیگر فیبرومیالژیا را کاهش دهد: خستگی و اضطراب. اما روی هم رفته، هنوز به اندازه کافی مدرک وجود ندارد که بتوان ثابت کرد طب سوزنی برای التیام فیبرومیالژیا موثر است.

نقطه درمان: درد آرتروز

موسسه ملی آرتریت و بیماری های عضلانی – اسکلتی و پوستی می گوید: طب سوزنی می تواند در کنار درمان های عادی آرتروز مفید واقع شود. و برخی از تحقیقات کاملا مورد اعتماد اخیرا نشان داده اند که طب سوزنی می تواند درد آرتروز زانو را التیام ببخشد. با این حال تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوان کاملا تاثیر طب سوزنی بر آرتروز را ثابت کرد.

نقطه درمان: سندروم تونل کارپ

طب سوزنی آزمایش شده و با قرص های استروئید برای درد دست و بازو حاصل از سندروم تونل کارپ مقایسه شده است. محققان تایوانی به یک گروه از افراد مورد آزمایش در بیش از یک ماه هشت مرتبه طب سوزنی دادند و این گروه در مقایسه با گروهی که فقط قرص استفاده می کردند برای مدت طولانی تری درد را اساس نکردند. با اینکه تحقیقاتی مانند این امید بخش است، اما تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوان به صورت قطع گفت طب سوزنی روی سندروم تونل کارپ تاثیر گذار است.

نقطه درمان: درد دندانی

برخی تحقیقات نشان داده، طب سوزنی می تواند درد حاصل از کشیدن دندان یا جراحی آن را التیام ببخشد. درد دندان یکی از مواردی است که بسیاری معتقدند نسبت به طب سوزنی جواب می دهد.

نقطه درمانی: دیگر درد ها

مردم تا به حال از طب سوزنی برای التیام درد گردن، درد عضلانی، درد آرنج، گرفتگی های قاعدگی، استفاده کرده اند و به این امید دارند که بتوانند با این کار از داروها و عوارض جانبی آنها پرهیز کنند. سازمان بهداشت جهانی لیستی از 28 موقعیت که توسط طب سوزنی قابل درمان هستند را ایجاد کرده است. تحقیقات مختلف برای اثبات کاربرد طب سوزنی همچنان ادامه دارد.

تقویت کننده درد کش ها

طب سوزنی زمانی که در کنار مسکن ها و یا دیگر درمان ها مانند ماساژ به کار گرفته می شود می تواند تاثیر بیشتری در التیام درد داشته باشد. طب سوزنی می تواند نیاز به دارو را کاهش دهد و کیفیت زندگی کسانی که از درد مزمن رنج می برند را بالا ببرد.

نقطه درمانی: تهوع

انجام طب سوزنی روی نقاط مشخصی از مچ دست می تواند نشانه های تهوع و استفراغ را حتی بعد از استفاده از داروهای درمان سرطان یا جراحی کاهش دهد. محققان 10 روش طب سوزنی را – از جمله، سوزن، تحریک الکتریکی و طب فشاری – با داروهایی که مانع تهوع یا استفراغ می شوند مقایسه کردند و متوجه شدند طب سوزنی در این مورد کار می کند.

طب سوزنی و سرطان

از آنجایی که طب سوزنی می تواند درد، تهوع و استفراغ را کاهش دهد، بنابراین افرادی که دچار نشانه های سرطان هستند یا شیمی درمانی می کنند می توانند از آن کمک بگیرند. طب سوزنی حتی می تواند به کنترل گر گرفتگی های حاصل از سرطان پستان نیز کمک کند. برای این کار ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و سپس زیر نظر کسی طب سوزنی انجام دهید که سابقه کار با بیماران سرطانی را داشته باشد.

طب سوزنی و باروری

ستارگانی مانند سلن دیون و ماریا کری با انجام طب سوزنی – برای درمان عدم باروری – در واقع به آن اعتبار دادند، چون به آنها در بارداری کمک کرد. تحقیقات نشان می دهد طب سوزنی می تواند اثر درمان ناباروری را افزایش دهد. یک نظریه این کمک را چنین تعبیر می کند: طب سوزنی با کاهش استرس و بهبود گردش خون به تخمدان به باروری کمک می کند.

طب سوزنی برای ترک سیگار؟

طب سوزنی برای موقعیت های متنوعی استفاده می شود، از جمله ترک سیگار، بی خوابی، خستگی، افسردگی، و آلرژی. مدارک در مورد بهترین استفاده از طب سوزنی مختلف است، برای مثال تحقیقات نشان داده استفاده از طب سوزنی روی گوش بیرونی برای ترک سیگار عمل نمی کند.

طب سوزنی و کودکان

طب سوزنی به صورت کلی برای کودکان بی خطر است، البته تا زمانی که فرد درمانگر تخصص این کار را داشته باشد و استاندارد ها را رعایت کند. طب سوزنی در درجه اول برای کنترل درد یا کنترل تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی یا درمان سرطان به کار می رود. مدارک علمی کاربرد طب سوزنی برای درمان بیش فعالی را تایید نمی کند.

چه زمانی باید طب سوزنی را در نظر گرفت

از آنجایی که طب سوزنی به ندرت شامل عوارض جانبی می شود، جایگزین بالقوه برای داروهای ضد درد یا درمان استروئیدی است. طب سوزنی همچنین می تواند به عنوان مکمل در کنار دیگر درمان ها استفاده شود. بهترین کار این است که قبل از استفاده با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

خطرات طب سوزنی

با اینکه طب سوزنی به صورت کلی بی خطر است و مشکلات جدی در آن بسیار نادر است، باز هم خطراتی هست. سوزن هایی که استریل نشده باشند می توانند باعث عفونت شوند. در بعضی نقاط طب سوزنی اگر سوزن ها خیلی عمیق فرو بروند می توانند باعث ایجاد سوراخ در ریه، کیسه صفری و یا ایجاد مشکلات عروقی شوند. به همین دلیل است که حتما باید زیر نظر یک متخصص این کار را انجام دهید.

چه کسانی نباید از طب سوزنی استفاده کنند

افرادی که دچار اختلال خونریزی هستند یا رقیق کننده خون دریافت می کنند ممکن است دچار مشکل شوند. تحریک الکتریکی سوزن ها می تواند برای کسانی که از دستگاه ضربان ساز یا دیگر دستگاه های الکتریکی استفاده می کنند مشکل ایجاد کند. خانم های باردار قبل از اینکه به سراغ طب سوزنی بروند حتما باید با پزشکی که زیر نظرش هستند مشورت کنند. لازم نیست تنها با تکیه به طب سوزنی دیگر مراقبت های پزشکی را نادیده بگیرید و برای درمان انواع درد تنها روی آن حساب کنید.

انتخاب متخصص

بسیار مهم است که برای انجام طب سوزنی پیش کسی بروید که استانداردها را رعایت می کند و تخصص این کار را دارد. از اینکه شخص درمانگر مدارک تایید کننده را دارد مطمئن شوید و تمام تردید ها را برطرف کنید. مطمئن شوید درمانگر از سوزن های استریل استفاده می کند که بعد از یک مرتبه استفاده دور ریخته می شوند.

تغییرات طب سوزنی

چندین نوع درمان هستند که شیوه ای متفاوت برای تحریک نقاط درمانی استفاده می کنند. برای مثال در موکسا درمانی از برگ گیاه موکسا برای گرم کردن سوزن ها یا پوست استفاده می شود. در نوعی دیگر توسط دستگاهی جریان الکنریکی به سوزن ها وارد می شود. در روش جدیدی هم که به تازگی به کار می رود از سوزن های لیزری روی پوست ( نه درون آن ) استفاده می شود.

فشار درمانی در برابر طب سوزنی

اگر از سوزن می ترسید می توانید همین تاثیر را از فشار درمانی دریافت کنید. فشار درمانی شامل فشار و ماساژ نقاط حساس برای تحریک مسیر های انرژی است. مطالعات نشان داده طب سوزنی و فشار درمانی زیاد با یکدیگر تفاوت ندارند، اما طب سوزنی تاثیرش در کاهش وزن و تهوع بیشتر است.

منبع: کرمانی دات کام


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب